Plašič zveri na auto – povedzte nie hlodavcom i zrážkam s divou zverou

2051

Celkové hodnotenie článku

Rated 0 out of 5

Zvieratá neodmysliteľnou súčasťou prírody okolo nás. No či ste ich milovníkom a vozíte v aute pravidelne svojho domáceho miláčika, alebo ich nemusíte a máte z nich strach, na jednom sa asi zhodneme nečakané výčiny niektorých z nich nepotešia žiadneho vodiča. Už ste sa stretli so srnkami závodiacimi popred vaše idúce auto? Či s diviakom na prechádzke v strede vozovky? Alebo si z vášho auta spravila nočný apartmán kuna? Aj s týmito problematickými situáciami sa dá účinne bojovať – okrem životov zvierat navyše zachránite aj vaše auto od nechcených opráv a zvýšite bezpečnosť pri jazde. Jednoduchou odpoveďou je plašič zveri na auto.

retro auto, autodoplnky, oranžové auto, plašič zveri na auto
Plašič zveri na auto je malým exteriérovým doplnkom, ktorý vám dokáže ušetriť veľa starostí

O tom, aké druhy existujú, ako fungujú a ktorý si vybrať, píšeme v našom novom blogu. Ak máte nejakú skúsenosť s týmito produktmi aj vy, neváhajte a prispejte do diskusie pod textom.

Problém číslo 1: divá zver

Poznáte to; vozovka v lesoch či medzi lúkami je prázdna, nikde nikoho, a vy sa s plynom na podlahe snažíte dobehnúť meškanie či skrátiť čas cesty. A vtom z ničoho nič vybieha z lesa pelotón srniek. Alebo jeden opustený jeleň.

Ako reagovať?

Možnosťou je brzdenie či vyhýbací manéver. Vo všeobecnosti platí, že to druhé by ste mali využiť predovšetkým vtedy, ak nejdete veľmi rýchlo a je dobrá viditeľnosť. Brzdenie je istejšie, a netreba sa zľaknúť ani prípadného pulzovania pedálom systémom ABS. V tejto súvislosti vám odporúčame aj náš blog Čo potrebujete vedieť skôr, ako vám do cesty skočí srnka, kde sa dozviete, ako čo najlepšie reagovať. Nájdete tu aj postup, čo robiť, ak ste už srnku či jeleňa zrazili.

zver na ceste, jeleň na ceste, plašič zveri, srnka na ceste
V USA dôjde ročne k viac ako miliónu zrážok vozidiel so zverou

Brzdenie ani vyhýbanie však nie je stopercentné. Nehovoriac o tom, že v nečakanej stresovej situácií môžete reagovať úplne ináč a zver vám veľakrát ani nedá šancu včas zastaviť. A práve na to je dobrá prevencia, ktorú ponúka odplašovač zveri na auto.

Prečo sa to deje?

pozor zver, značka s jeleňom, cesta v lese
V oblastiach s častým výskytom zveri jazdite mimoriadne opatrne

V roku 2017 zaznamenala podľa našich informácií poisťovňa Allianz na Slovensku až rekordných 2931 zrážok so zverou. Ešte stále tam nie sú započítané nehody nahlásené v iných poisťovniach či vôbec nenahlásené. V USA podľa štatistík dôjde ročnek miliónu zrážok vozidiel a zveri, pri ktorých zomrie približne 200 ľudí. A prečo k tomu vlastne dochádza?

 • Lesná zver si už na hluk z áut na mnohých miestach zvykla ➡️ Veľa frekventovaných ciest vedie cez lesy a lúky. A keď si zvieratá, ktoré tu žijú, na hluk zvyknú, už im neprináša strach a pocit nebezpečia
 • Migrujú ➡️ Srnky i jelene sa pravidelne presúvajú za potravou, a fakt, že majú v ceste vozovku, ich rozhodne nezastaví.
 • Ovládne ich panika a strach ➡️ Keď sa srnka vystraší, môže sa stať, že bude celkom nelogicky bežať v smere zvuku namiesto od neho či úplne zamrzne

Plašič zveri – aké sú možnosti?

Ultrazvukový plašič divokej zveri

Ide o jednoduché, lacné a nenáročné zariadenie. Namontujete v prednej časti auta tak, aby bolo za jazdy pod náporom vzduchu (napríklad pod spätné zrkadlá). Tento plašič funguje prakticky sám bez akéhokoľvek napájania – keď pôjdete vyššou rýchlosťou, vietor bude prostredníctvom “píšťalky” vytvárať vysokofrekvenčný zvuk (ultrazvuk). Vy ho síce počuť nebudete, ale zvieratá áno, a včas ich upozorní na to, že sa blížite.

Ultrazvukový plašič sa predáva v párochv balení teda nájdete dve zariadenia. Medzi dôležité parametre, na ktoré by ste sa mali pred výberom pozrieť, patrí minimálna rýchlosť, kedy zariadenie začne fungovať, dosah zvuku či rozmery.

Skvelá cena

Ultrazvukový plašič zveri AMIO 🦌

 • s jednoduchou inštaláciou v prednej časti vozidla
 • tón nad prahom počuteľnosti ľudského ucha
 • aktivuje sa už od rýchlosti 50 km/h
 • bez napájania
 • s dosahom signálu až 400 m v smere jazdy

Systémy proti zrážke so zverou

V tomto prípade ide najčastejšie o zariadenia, ktoré sú o čosi drahšie, no v podstate fungujú na rovnakom princípe ako tie predchádzajúce – vysielajú ultrazvukové vlny. Ak budete ochotní priplatiť si za nie, prinesú vám najčastejšie špičkové hodnoty jednotlivých parametrov, vyššiu účinnosť či jednoduchú montáž na rôzne miesta (napríklad do predného nárazníka). 

Medzi nevýhody niektorých z nich patrí vysoká hlasitosť (pre niektorých ľudí nepríjemná), či potreba napájania. Pri výbere buďte opatrní aj v prípade, že vozievate v aute bábätká a malé deti, ktoré môžu tieto frekvencie zachytiť a spôsobiť im problémy so spánkom či bolesti hlavy.

Nezabúdajte na to, že plašiče zveri vás nechránia stopercentne a aj s nimi by ste mali jazdiť mimoriadne opatrne.

Problém číslo 2: hlodavce a kuny

Ak ste ráno našli v snehu stopy hlodavcov v okolí vášho auta či dokonca na ňom, zbystrite pozornosť. Ak sa kune, lasici či myši vo vašom aute zapáčilo, treba s tým niečo urobiť skôr, ako stihne napáchať vážne škody a vôbec nenaštartujete.

kuna, hlodavec v aute, lasica, kuna v lese
Kuna môže na prvý pohľad pôsobiť ako milé zvieratko, v aute však rozhodne nie je neškodná

Ako reagovať?

Hlavne žiadna panika. Prevenciou nič nepokazíte, ak ste však zistili, že hlodavce si nedávno obľúbili vaše auto, je potrebné začať konať čo najskôr. Tomuto problému sme sa podrobne venovali aj v našom texte Hlodavce v aute, kde sa dozviete, aké škody môžu v aute spôsobiť i aké sú najoverenejšie domáce recepty proti týmto škodcom. 

Prečo sa to deje?

Hlavne v zimných mesiacoch hlodavce vozidlá priam milujú. Prečo?

retro auto, zdvihnutá kapota, sivé auto, audi, pod kapotou, motor
Priestor pod kapotou je pre kuny obľúbeným miestom
 • Auto ponúka pohodlný nocľah ➡️ Vozidlo vie hlodavcom ponúknuť príjemné teplo – kuny obľubujú predovšetkým zohriaty motor a priestory pod kapotou, kým menšie hlodavce sa potešia aj oblasti výfuku
 • Zároveň ide o skvelý priestor aj na deň ➡️ Ako podotýka anglický blog o plašičoch zveri, auto je ľahko prístupné, príjemne teplé a zvonku nepriehľadné miesto. Pre kuny je to mimoriadne výhodné a bezpečné 3v1. Tieto zvieratá okrem toho vnímajú motorový priestor aj ako detské ihrisko. Sú zvedavé a radi preskúmajú všetko, čo nájdu.
 • Niektoré časti im chutia ➡️ Keď je vaše auto len nočným hotelom, v podstate o nič nejde. Keď však začnú hlodavce rozhrýzať izolácie, gumové časti či káble, môže dôjsť k vážnym problémom.

Plašič – aké sú možnosti?

Ultrazvukový odpudzovač hlodavcov

Tieto plašiče fungujú na princípe ultrazvuku – vysielajú krátke, nepravidelné, no o to intenzívnejšie zvukové signály, ktoré sú hlodavcom s ich mimoriadnou citlivosťou sluchu nepríjemné. Ak sa teda vaše auto vôbec rozhodnú navštíviť, dlho v ňom nevydržia. Množstvo ultrazvukových odpudzovačov je navyše univerzálnych, okrem osobného automobilu ich viete využiť aj pri karavanoch, poľnohospodárskych strojoch či lodiach, alebo ich namontovať do garáže či v záhrade.

Pri výbere produktu sa nezabudnite pozrieť na napájanie. Niektoré zariadenia musia byť neustále pripojené k autobatérií, iné fungujú na vymeniteľné či dobíjateľné baterky. Zistite si aj odolnosť voči vlhkosti či spôsob montáže. Väčšinu týchto zariadení musíte namontovať napevno priamo do oblasti motorového priestoru. Niektoré sú však aj prenosné a upevňujú sa len dočasnými páskami

Odporúčame

S ultrazvukom, bez hlodavcov 🐀

Univerzálny ultrazvukový odpudzovač hlodavcov do auta značky KEMO

 • s napájaním 230V
 • s krytím IP65 – vodeodolný
 • s frekvenciou 22,5 až 28 kHz

Odpudzovač s elektrickými pascami

Možnosťou sú aj plašiče, ktorých súčasťou vysokonapäťové plochy či platne prinášajúce elektrické šoky. Ide o účinný spôsob odháňania kún, ktorý by sme mohli prirovnať k elektrickému ohradníku pre dobytok.

veverička na strome, auto, hlodavec, hlodavce v aute
Zabráňte hlodavcom vôbec pomyslieť na to, že by si detailnejšie obzreli vaše auto

Hlodavec dostane hneď po kontakte s platňami elektrický šok, ktorý mu však nijako dlhodobo neublíži, ide len o neškodný prúd s hodnotou okolo 10 mA. Tieto zariadenia sú najčastejšie napájané na autobatériu a zapnú sa hneď po vypnutí motora. Existujú aj plašiče s manuálnym zapínaním. Po kúpe nepodceňte správnu inštaláciu a zapojenie, aby fungovali tak, ako majú.

Kombinovaný plašič – 2v1

Množstvo produktov na trhu ponúka kombináciu dvoch predchádzajúcich odpudzovačov – ide o zariadenia, ktoré okrem toho, že vysielajú ultrazvukové vlny, majú aj elektrické plochy či platne. Oba tieto typy sa niekedy kombinujú aj so svetelným plašičom, ktorý dokáže nechceného návštevníka nečakane vystrašiť.

Mechanické, chemické a biologické odpudzovače

Do tejto kategórie môžeme zaradiť rôzne spreje proti škodcom, vône do auta či iné prípravky. Tieto však zvyčajne dokážu ochrániť iba niektorú konkrétnu časť auta a neriešia problém komplexne. Nezabúdajte tiež na to, že spreje treba aplikovať pravidelne, vône musíte tiež meniť, aby nestratili svoj účinok.

ODPORÚČAME

Nechcem hlodavce v aute!

Účinná ochrana elektroinštalácie v automobiloch proti kunám.

Zmes nie je toxická ✔️ a nezapácha. ✔️

Plašič zveri na auto – skúsenosti

Mnohí vodiči voči kúpe a používaniu odplašovača zveri na auto skeptickí a boja sa jeho účinnosti. Na internete však nájdete aj desiatky spokojných recenzií pri konkrétnych produktoch. Rozhodnutie je samozrejme na vás, aj tu však platí, že kto nevyskúša, nevie, a vlastne nemáte čo stratiť.

Máte skúsenosť s odplašovačom zveri na auto? Podeľte sa o ňu s nami v komentároch

Zanechať komentár

Please enter your comment!
Please enter your name here