Čo zahŕňa poistenie auta na dovolenku?

Viete, čo by malo obsahovať poistenie auta na dovolenku? Môžete vycestovať do zahraničia aj bez neho? Stačí vám len povinné zmluvné poistenie?

1489

Celkové hodnotenie článku

Rated 5 out of 5

Sezóna letných dovoleniek oficiálne začala. Súčasná situácia, kedy je na celom svete rozšírený vírus COVID-19, výrazne obmedzuje cestovanie do zahraničia a je veľkým rizikom. Stále sa však nájdu odvážlivci, ktorí na dovolenku vycestovali alebo sa ešte len chystajú. Práve v tomto čase mnoho Slovákov zvolilo ako dovolenkovú destináciu obľúbené Chorvátsko, do ktorého cestujú svojimi autami. Rozmýšľali ste nad tým, ktoré poistenie auta na dovolenku je vhodné?

Avšak pred vycestovaním na dovolenku a prípravou vášho auta na cestu, by ste mali poistiť nielen seba, ale aj vaše auto. Nikdy neviete, čo sa môže stať a navyše v cudzej krajine. Viete však, aké poistenie vám bude stačiť? Dozviete sa v tomto článku.

Dovolenka autom

poistenie auta na dovolenku, cesta, auto, more
Cestovanie na dovolenku autom využíva čoraz viac ľudí.

V dnešnej dobe mnoho ľudí preferuje cestovanie na dovolenku vlastným autom. Tento spôsob cestovania prináša mnoho výhod. Máte svoje pohodlie a súkromie, zbaliť si môžete čokoľvek, vyraziť kedykoľvek sa vám zachce a hlavne nikomu sa nemusíte prispôsobovať.

Predtým, než sa vyberiete za hranice, je potrebné, okrem zbalenia kufrov, skontrolovať vaše auto, aby ste sa vyhli neočakávaným problémom.  

Tipy, čo všetko treba skontrolovať na vašom aute pred dovolenkou, si môžete prečítať v našom článku – Cesta autom na letnú dovolenku – ako sa pripraviť?

Netreba tiež zabúdať na povinnú výbavu, ktorá sa v niektorých krajinách Európskej únii líši. Preto by ste si ju mali naštudovať predtým, než do danej krajiny vycestujete.

Pri cestovaní do zahraničia sa nezaobídete bez poistenia auta. V prípade, že by došlo k dopravnej nehode alebo iným problémom v súvislosti s vaším autom, je poistenie auta na dovolenku nevyhnutným krokom, ktorý musíte pred vycestovaním zrealizovať.

Cestovné poistenie – auto

Poistenie auta na dovolenku vám zabezpečí, že za všetky škody, ktoré spôsobíte vy tretej strane alebo za škody, ktoré budú spôsobené vám, prevezme zodpovednosť poisťovňa. To znamená, že škody na majetku alebo zdraví nebudete platiť v plnej výške vy, ale poisťovňa, s ktorou ste poistenie uzavreli.

Cestovné poistenie si však nárokuje spoluúčasť poisteného pri vyplácaní škôd na zdraví a majetku vo výške zvyčajne 5-10 %, kedy toto určité percento zo sumy platíte vy.

Pri cestovaní autom do zahraničia vám pri poistení auta pomôžu najmä asistenčné služby, ktoré sa o vás postarajú v prípade núdze.

chorvátsko, zadar, poistenie auta na dovolenku
Obľúbenou dovolenkovou destináciou Slovákov je Chorvátsko.

Čo všetko obsahuje cestovné poistenie?

Poisťovne majú vo svojej ponuke rôzne balíčky cestovného poistenia a ich ceny závisia od toho, aké kombinácie poistenia jednotlivé balíčky obsahujú. Čím viac vecí si poistíte, tým je cena balíčka vyššia.

Tieto cestovné poistenia sú často využívané len na krátku dobu, respektíve počas trvania dovolenky v zahraničí. Ale dajú sa uzatvoriť aj dlhodobo na celý rok, v prípade častého cestovania do zahraničia.

Cestovné poistenie v sebe zahŕňa nasledovné:

✔️ liečebné náklady,

✔️ asistenčné služby,

✔️ trvalé následky úrazu,

✔️ zodpovednosť za škodu,

✔️ poistenie batožiny,

✔️ pripoistenia (storno zájazdu, meškanie odletu, meškanie batožiny, právna pomoc, nepojazdné vozidlo).

Bližšie informácie o komplexnom cestovnom poistení, aj počas pandémie COVID-19, si môžete pozrieť v nasledujúcom videu:

Pri cestovaní autom na dovolenku sú potrebné, samozrejme okrem liečebných nákladov, práve asistenčné služby, zodpovednosť za škodu a nepojazdné vozidlo.

Asistenčné služby

Poistenie auta na dovolenku by určite malo obsahovať asistenčné služby. Poznáte to – cudzia krajina, iný jazyk, iné zákony, pravidlá. Nastane problém a vy neviete, čo robiť. V takejto situácii vám pomôžu asistenčné služby, kedy stačí zavolať príslušnej osobe, ktorá je k dispozícií 24/7 a so všetkým vám ochotne pomôže, poradí. Tieto služby sa vzťahujú na opravu vozidla, zabezpečenie náhradnej dopravy, odťah vozidla, pomoc pri zabuchnutých kľúčoch, defekte a mnoho iného.

Pri výbere cestovného poistenia si však treba detailne prezrieť, čo všetko je v asistenčných službách zahrnuté a v prípade neúplnosti balíčka si priplatiť jeho rozšírenie. Predsa len, stať sa môže čokoľvek a pomoc je vždy potrebná.

Zodpovednosť za škodu

V prípade dopravnej nehody, kedy spôsobíte škody tretej strane alebo škody vzniknú vám, preplatí poisťovňa náhradu škody na zdraví alebo majetku (zničenie, poškodenie, strata vecí, krádež). Výška poistnej sumy, do ktorej poisťovňa preplatí škody sú rôzne. Každá poisťovňa má ceny určené podľa seba.

Nepojazdné vozidlo

Ak vás počas cesty zradí auto a už sa ďalej nepohne, toto pripoistenie vám zabezpečí a preplatí najbližšie ubytovanie, odvoz alebo náhradné vozidlo. To všetko bez toho, aby ste sa museli o niečo postarať vy.

Poistenie vozidla online

Poisťovne, ktoré ponúkajú cestovné poistenie, majú na výber rôzne balíčky tohto poistenia a uzatvoriť si ho môžete rýchlo a jednoducho online, z pohodlia vášho domova.

Online kalkulačka

Poisťovne majú na svojich webových stránkach online kalkulačky, ktoré vám vypočítajú cenu poistenia po zadaní potrebných údajov, ako osobné údaje, typ cesty, dátum príchodu a odchodu, cieľová krajina a podobne.

Pri rozhodovaní, ktoré cestovné poistenie si vybrať, poslúži porovnanie cien cestovného poistenia. Na základe údajov vám táto online kalkulačka vypočíta ceny cestovného poistenia podľa ponuky jednotlivých poisťovní a vy sa len rozhodnete pre to najvhodnejšie pre vás. 

poistenie auta na dovolenku, more, auto
Poistenie seba ale aj vášho auta je nevyhnutným krokom pred vycestovaním autom do zahraničia.

Stačí mi PZP pri cestovaní do zahraničia?

Povinné zmluvné poistenie musí mať zo zákona uzatvorené akékoľvek vozidlo. Avšak, stačí to, ako poistenie auta do zahraničia?

Odpoveď nie je až tak jednoznačná. PZP kryje škody na majetku a zdraví, ktoré spôsobíte vy tretej strane. Ak si teda nechcete uzatvoriť cestovné poistenie, v prvom rade sa musíte uistiť, akú územnú platnosť má PZP, ktoré máte uzatvorené.

Takisto si treba pred dovolenkou overiť, čo všetko vaše poistenie zahŕňa, aké asistenčné služby alebo iné pripoistenia. Aby ste sa mali, v prípade neočakávaných problémov v zahraničí, na koho obrátiť.

Všetky tieto údaje si skontrolujete na zelenej karte, ktorá vám bola vydaná pri uzatvorení PZP a je medzinárodne platným dokladom.

Ak teda máte povinné zmluvné poistenie dostatočné, s rôznymi pripoisteniami a podobne, rozšírený balík cestovného poistenia pre vaše auto si na dovolenku uzatvárať nemusíte.

Všetky dôležité informácie o povinnom zmluvnom poistení si prečítate v našom článku – Ako si vybrať PZP?

Havarijné poistenie a dovolenka

Netreba ale zabúdať nato, že PZP kryje škody len tretej strane. Preto, ak nechcete uzatvárať cestovné poistenie a nechcete riskovať, mali by ste mať k PZP aj havarijné poistenie. Toto poistenie nie je zo zákona povinné, ale pri cestovaní do zahraničia je určite výhodou.

Pri cestách do zahraničia chránite aj seba. Havarijné poistenie vám zabezpečí, že škody, ktoré vzniknú na vašom majetku a zdraví, preplatí poisťovňa.

V prípade, že sa sa rozhodnete cestovné poistenie nevyužiť, bude vám ako poistenie auta do zahraničia stačiť PZP a havarijné poistenie. Avšak, skontrolujte si hlavne územnú platnosť a asistenčné služby.

koronavírus, chorvátsko, dovolenka, poistenie auta na dovolenku
Aj počas korona krízy vycestovalo mnoho Slovákov na dovolenku práve do Chorvátska.

Myslite aj na vaše auto

Cestovanie na dovolenku vlastným autom preferuje mnoho Slovákov. More máme relatívne blízko, preto sa za pár hodín môžete opaľovať na lehátku na pláži a s drinkom v ruke.

Ak sa teda chystáte v najbližšej dobe vycestovať na dovolenku, tak pri počiatočnej eufórii nemyslite len na seba a na to, či ste si zbalili dostatok plaviek. Dôležité je aj vaše autíčko, ktoré vás tam dovezie, preto naňho nezabudnite a venujte mu dostatočnú pozornosť.

Zanechať komentár

Please enter your comment!
Please enter your name here