Pokuta za STK a EK vám príde automaticky. Zaplatíte až 330 €.

27374

Rated 5 out of 5

S vlastníctvom auta sa spájajú aj povinnosti. Ste zodpovedný za jeho technický stav. V prípade, ak tieto povinnosti neplníte, štát vás bude pokutovať až do výšky 330 €. Automaticky.

Ešte donedávna ste mali šancu sa vyhnúť pokute v prípade neplatnej technickej alebo emisnej kontroly. Od roku 2016 to neplatí. Všetko zmenilo  automatické zasielanie pokút. Systém si vás nájde a pošle vám poštou mastnú pokutu aj za jednodňové omeškanie.

Viete, koľko vás bude stáť pokuta za STK a EK aké zmeny zaviedol nový zákon o cestnej premávke z roku 2018? Poradíme vám aj to, čo robiť v prípade nepojazdného vozidla, ktoré nemôžete dostaviť ku kontrole.

Pokuta za STK aj v prípade nepojazdného auta.
Pokute sa nevyhne ani nepojazdné vozidlo.

Automatický systém zasielania pokút

Moderné technológie v roku 2016 dorazili aj na Slovensko a štát  začal využívať svoju databázu evidovaných automobilov. Disponuje údajmi o technických a emisných kontrolách, ale aj o tom, kedy by ich malo vaše vozidlo absolvovať. Ak termín prešvihnete, štát vám automaticky zašle pokutu.

Takáto situácia sa ľahko stane aj zodpovednému vodičovi. Ako príklad postačí príbeh Andreja z Trnavy. „V apríly 2017 sa mi stala vážna dopravná nehoda, kvôli ktorej som bol tri mesiace práceneschopný a auto bolo nepojazdné. V takej situácii mi ani nenapadlo zaujímať sa o termíny technickej a emisnej kontroly. Bohužiaľ platnosť STK a EK skončila práve v tomto období. Zákon schválnosti. V máji mi prišla pokuta 330 €.“

Takéto situácie sa nestávajú často, ale poukazujú na nekompromisnosť zavedeného pokutovania.

Aká je výška pokuty za STK a EK?

Za neplatnú STK alebo EK zaplatíte 165 €. Výška pokuty platí za každú kontrolu zvlášť. Ak vám obe končia v jeden deň, bude vás to stáť rovnako ako spomínaného Andreja – 330 €.

Našťastie od mája 2018 došlo k čiastočnému upraveniu výšky pokút za STK a EK. Vodič, ktorému príde pokuta, má šancu dodatočne dostaviť svoje auto na kontrolu. Ak tak urobí do 15 dní, výška pokuty bude o 2/3 nižšia, t.j. 55 €. V prípade, že auto ani v tejto lehote nebude mať vykonanú potrebnú technickú alebo emisnú kontrolu, pokutu bude platiť v plnej výške.  

Typ pokutyVýška pokuty pri nevykonaní kontrolyVýška pokuty v prípade nápravy do 15 dní
STK165 €55 €
https://blog.carhelp.sk/ako-sa-pripravit-na-stk-a-ek/EK165 €55 €

Pokuta za STK a EK v prípade nepojazdného vozidla

Bohužiaľ, pokuty za neplatnú STK a EK sa týkajú aj nepojazdných vozidiel.  Podľa § 50 a § 68 ods. 1 zákona č. 725/2004 Z. z  stanoveným lehotám podliehajú všetky automobily, ktoré:

  • sú evidované v Slovenskej republike,
  • a nie sú dočasne vyradené z evidencie.

Pre majiteľov automobilov to znamená, že pozdrav z dopravného inšpektorátu príde aj hrdzavej škodovke na záhrade. Takáto situácia nastala aj v prípade vyššie spomínaného príbehu pána Andreja. Štát nezaujíma, či auto používate alebo nie. V prípade rýchlej nápravy si znížite výšku, ale pokute sa nevyhnete. Nezabudnite svoje auto na kontrolu riadne pripraviť

Pokutu môžete dostať aj za prívesný vozík

Technickým kontrolám nepodliehajú len automobily, ale aj prívesné vozíky. Od automatického zasielania pokút v roku 2016 dostalo mnoho majiteľov neočakávanú pokutu práve za prívesný vozík. V súčasnosti sú od automatickej pokuty od mája 2018 oslobodené vozíky do 750 kilogramov.

Pokuta za STK aj v rámci prívesných vozíkov.
Technickým kontrolám podliehajú aj prívesné vozíky na to netreba zabúdať!

Ako sa vyhnúť pokute?

V prípade pojazdného vozidla je to jednoduché. Dávajte si pozor na termíny a včas absolvujte potrebné kontroly. Dátum platnosti kontrol nájdete v Osvedčení o emisnej kontrole respektíve v Osvedčení o technickej kontrole. Údaj sa nachádza v spodnej časti kartičky.

Ak ste chronický zábudlivec, môžete využiť službu pripomienky na končiacu sa STK alebo EK. Do systému zadáte termín nasledujúcej kontroly, ŠPZ vozidla a vaše kontaktné údaje. Mesiac pred koncom platnosti vám príde upozornenie emailom alebo sms-kou. Takúto službu poskytuje pre majiteľov elektronických občianskych preukazov aj JISCD (Jednotný informačný systém v cestnej doprave).

Zložitejšia situácia nastáva v prípade nepojazdného vozidla. Riešením je vyradenie vozidla z premávky na pozemných komunikáciách. Takýto úkon môže byť len dočasný a po oprave auto opäť zaevidujete. Po opätovnej evidencii musí auto do 7 dní absolvovať technickú (emisnú) kontrolu.

Prehľad cien za STK na Slovensku.

1 komentár

Zanechať komentár

Please enter your comment!
Please enter your name here