Chýba Vám autonabíjačka? Pomôžeme Vám s jej výberom!

6970

Celkové hodnotenie článku

Rated 4.7 out of 5

Zima je obdobie, ktoré je možné považovať za najväčší test autobatérií. Vďaka nízkym teplotám sa nestíhajú dobíjať nakoľko využívame viac funkcií ako v lete (napríklad vyhrievanie sedačiek, kúrenie, automatické rozmrazovanie čelného skla…). Určite sa nechcete dostať do situácie, že sa Vaše auto rozhodne v tú najmenej vhodnú chvíľu nenaštartovať z dôvodu vybitej batérie. Ak ste sa však v takejto chvíli ocitli, pomôže Vám autonabíjačka.

Autonabíjačka a jej kapacita.

Pri nákupe nabíjačky autobatérií je dôležité zamerať sa na jej kapacitu, kompatibilnosť a ochranu proti prepólovaniu, prepätiu či skratu.

Nabíjačka na autobatérie na čo slúži?

Nabíjačka autobatérií slúži na nabíjanie akumulátora, teda batérie automobilu. Nie všetci vodiči sa často stretávajú s potrebou využiť autonabíjačku. Práve pre takých je určený nasledujúci článok, ktorý poskytne všetky dôležité informácie, ktoré je potrebné vedieť pred začatím nabíjania.

Kontrolka problému s autobatériou.
Obrázok zobrazuje kontrolku, ktorá šoféra upozorňuje na problém s autobatériou.

Nabíjačka na autobatérie – na čo si dávať pozor pri jej používaní?

Ak ste zistili, že za problémom nenaštartovania Vášho automobilu stojí vybitá baterka, dávajte pozor s čím ju nabíjate. Nie je dobrý nápad nabíjať s autonabíjačkou, ktorá už má svoje najlepšie roky dávno odžité. Tá dokáže spraviť viac škody ako úžitku. Autonabíjačka má napätie, ktoré môže byť väčšie ako napätie Vašej baterky, poprípade môže byť poškodená. Takáto autonabíjačka môže Vašu batériu  nadobro  zničiť. Preto si vždy dávajte pozor na to, akú nabíjačku autobatérií používate.

Významným krokom je taktiež výber správnej nabíjačky na autobatérie. Poznáme rôzne druhy akumulátorov, kde si každý typ vyžaduje rozdielnu starostlivosť. Kvôli tomu je dôležité pred začatím nabíjania zistiť, akú starostlivosť si vyžaduje konkrétna autobatéria.

Automatická autonabíjačka

  • riadená mikroprocesorom
  • plne automatizovaná
  • ochrana proti prepólovaniu

Pri zapájaní akumulátora do nabíjačky je podstatné správne zapojenie kontaktov, to znamená kladný pól (+) s kladným a záporný (-) so záporným.

V prípade, že manipulujete s akumulátorom nikdy ho neprevracajte! Mohla by sa vyliať tekutina, ktorá je jednou z jeho častí.

Nabíjanie akumulátora pomocou autunabíjačky.
Nabíjačka autobatérií slúži na nabíjanie akumulátora.

Pár dôležitých informácií o baterkách už viete a teraz je čas na to, aby ste si vedeli vybrať tú správnu autonabíjačku. Prvým kritériom pri výbere je napätie akumulátora, ktoré je značené vo Voltoch (V), ale taktiež kapacita označovaná v ampérhodinách (Ah). Dôvodom potreby poznania napätia, kapacity a typu baterky je, že nie všetky autonabíjačky sú kompatibilné s každým akumulátorom.

Pri nákupe je dôležité dbať aj na bezpečnosť, a teda sledovať či má vybraná nabíjačka autobatérií ochranu proti prepätiu, skratu a prepólovaniu. Je dobré vybrať také, ktoré dokážu oživiť aj batérie, ktoré sú vybité úplne. Veľkosť nie je celkom podstatný faktor, ale nabíjačka by mala byť skladná. To čomu vodiči často neprikladajú veľkú váhu je dĺžka kábla. Kábel by mal byť dostatočne dlhý na to, aby bola práca čo najviac zjednodušená.

Ak sa rozhodnete kúpiť novú nabíjačku, zvážte, či chcete len nabíjačku, alebo nabíjačku so štartovaním. Nabíjačka na autobatérie slúži len na nabitie akumulátora, nabíjačka autobatérií so štartovaním dokáže pomôcť pri štartovaní vybraného dopravného prostriedku.

Najlepšie autonabíjačky podľa Heureky za rok 2019:

CTEK MXS 5.0 NEW – 1,2-110Ah 12V

Autonabíjačka CTEK MXS 5.0 NEW – 1,2-110Ah 12V váži len 0,5 kilogramov, čo je jej veľká výhoda nakoľko je skladá a môžete si ju brávať so sebou – v kufri nezaberie veľa miesta. Okrem toho obsahuje ochranu proti prepätiu, skratu ale aj proti prepólovaniu. Je odolná voči vode a prachu. Určená je pre motocykle, automobily a karavany. Dokáže nabiť aj úplne vybité baterky. Vďaka zabudovanej kompenzácie teploty dokáže nabíjať aj v extrémnych podmienkach. Jej cena sa pohybuje na úrovni 68,24€.

Autonabíjačka CTE4K MXS

Autonabíjačka CTE4K MXS 5.0 NEW nesklame ani v krajných prípadoch .

Video o tejto batérii si môžeš pozrieť tu:

Bosch C3 6V/12V

Autonabíjačka má v sebe zabudovanú pamäť, ktorá si pamätá posledné nabíjanie. Poskytuje možnosť ponechania káblov prišraubovaných na akumulátore. Po skončení nabíjania sa káble rozpoja pomocou nasúvaných spojov. V prípade potreby ďalšieho nabíjania sa káble jednoducho spoja. Obsahuje ochranu proti skratu, takže v prípade zlého zapojenia jednotlivých pólov sa napätie na ne vôbec nedostane. Cena nabíjačky autobatérie je 49,90€.

Autonabíjačka Bosch si pamätá informácie o poslednom nabíjaní.

Bosch C3 si pamätá údaje z posledného používania .

Güde GAB 12V/6V-4A 85141

Güde GAB 12V/6V-4A 85141predstavuje najlepšiu voľbu v prípade, že Váš rozpočet na nákup predstavuje menej ako 30,00 €. Autonabíjačka má výhodu – automatické vypnutie, 9 stupňové nabíjanie a jej jednoduché pripájanie. Tak ako jej konkurenti aj táto obsahuje ochranu proti prepólovaniu a skratu. 

Autonabíjačka Gude sa dokáže po nabití vypnúť.

Güde GAB sa dokáže sama vypnúť, potom ako batériu nabije.

O  akumulátor je dôležité sa starať pravidelne počas celého roka, nie až v prípade, že sa úplne vybije. Batéria sa Vám za starostlivosť odvďačí dlhou životnosťou a určite Vás nenechá v štichu práve vtedy, keď to budete najmenej potrebovať.

Zimné obdobie otestuje nielen autobatérie, ale aj Vaše auto. Poradíme Vám 6 tipov ako dokonale pripraviť auto na zimu.

Zanechať komentár

Please enter your comment!
Please enter your name here