Aká je povinná výbava automobilu na Slovensku či v EÚ?

3012

Celkové hodnotenie článku

Rated 0 out of 5

Na cestách môžete stretnúť množstvo problémov, ktoré ohrozujú Vašu každodennú jazdu. Preto je dôležité  byť pred týmito nástrahami pripravený. Zoradili sme pre Vás všetky dôležité informácie o povinnej výbave Vášho vozidla. Čo povinná výbava automobilu zahŕňa a ako sa vyhnúť pokute, to všetko sa dozviete v nasledujúcom článku. 

Počas obdobia 10 rokov sa menila vyhláška, ktorá upravovala povinnú výbavu každého automobilu na Slovensku podľa zákona č. 134/2018 Z.z. §44 ods.14 o prevádzke vozidiel v cestnej premávke.

Pri jazde motorovým vozidlom je samozrejmosťou mať so sebou vodičský preukaz, technický preukaz, osvedčenie o evidencii vozidla a ŠPZ musí byť správne umiestnená a viditeľná  za každých podmienok.

Povinná výbava automobilu.
Povinná výbava automobilu na jednom mieste.

Hlavné predmety, ktoré povinná výbava automobilu zahŕňa, sú:

  • autolekárnička,
  • náhradné koleso s diskom a s náhradnou pneumatikou,
  • kľuč na matice a zdvihák,
  • výstražný homologizovaný trojuholník,
  • reflexný odev alebo reflexná vesta.

Autolekárnička

Povinnou výbavou každého automobilu je plne vybavená autolekárnička oranžovej farby s bielym krížom na vrchu, ktorá sa nachádza na viditeľnom mieste v aute. Musí obsahovať pomôcky na dezinfekciu rany a ošetrenie, ochrannú sadu záchranára, náplasti a gázy na malé rany a odreniny, obväzy na krvácanie, popáleniny a elastickú šatku na zlomeniny a poranenia kĺbov.

Od 1. novembra 2019 prešla autolekárnička zmenou aj v oblasti expiračnej doby, kde ako v Českej republike sa dátum spotreby nebude uvádzať ani kontrolovať. Podmienkou je, aby obsah autolekárničky bol kompletný a nepoužitý. Zmenu v zákone prijala aj v obsahu, z ktorého sa vylúčili predmety ako lekárnické šatky a plastové rúška. Obsah autolekárničky stanovuje  Vyhláška Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky č. 143z 8. apríla 2009.

TOP

Vyskúšaj túto autolekárničku!

Autolekárnička je rozdelená do 4 modulov.

Obsahuje celú povinnú výbavu autolekárničky: rúško, pomôcky na dezinfekciu, izotermickú fóliu, rukavice, utierky s antimikrobiálnym účinkom, špendlíky, gázu, rôzne obväzy a mnoho ďalšieho.

Náhradné koleso s diskom a s náhradnou pneumatikou

Pre vozidlá kategórie M a N je povinná výbava automobilu náhradné koleso s diskom a s náhradnou pneumatikou predpísaného druhu a rozmeru, ktoré sú riadne pripevnené počas prevádzky v cestnej premávke. Ďalšou alternatívou, ktorú zákon prijal ako povinnú výbavu sú súpravy na lepenie pneumatík, ktoré dočasne opravia defekt automobilu. Šoféri môžu tiež využívať dojazdové pneumatiky, ktoré umožňujú vozidlu dostaviť sa do najbližšieho servisu . Jazdná súprava zložená z ťahača a prípojného vozidla môže mať pri rovnakých rozmeroch pneumatík a pri rovnakom vyhotovení kolies jedno spoločné náhradné koleso.

Netreba zabúdať ani na minimálnu veľkosť dezénu, ktorá je 3mm na zimných a 1,6mm na letných pneumatikách.

Kľuč na matice a zdvihák

Súčasťou motorových vozidiel, ktoré sú povinné vybavené náhradným kolesom s diskom alebo náhradnou pneumatikou musí byť príslušný kľúč na matice a príručný zdvihák s dostatočnou nosnosťou.

Výstražný homologizovaný trojuholník

V povinnej výbave áut všetkých kategórii okrem motocyklov nesmie chýbať prenosný homologizovaný trojuholník schválený zákonom EHK č. 27. Využíva sa počas núdzového státia napr. počas poruchy vozidla alebo autohavárie.

Reflexný odev

Povinnou výbavou každého motorového vozidla je reflexná vesta alebo reflexný odev: nohavice, bunda alebo pláštenka vyhovujúca norme EÚ EN471. Musí sa nachádzať v priestore pre cestujúcich, konkrétne pri sedadle vodiča, nie v batožinovom priestore.

V nasledujúcom videu môžete vidieť súhrnný prehľad o tom, aká je povinná výbava automobilu na Slovensku.

Povinné predmety, ktoré patria do povinnej výbavy pri vybraných kategóriách, sú:

Snehové reťaze

Do povinnej výbavy automobilov na Slovensku nespadajú snehové reťaze. Výnimkou sú vozidlá kategórie N3, pre ktoré platí použitie snehových reťazí aspoň na jednu z hnacích náprav vozidla v období od 15. novembra do 31. marca.

TOP VÝBER

Univerzálne snehové reťaze

  • rýchloupínací systém
  • pre vozidlá do 2000 kg
  • zanechanie krížovej stopy

Zakladací klin

Povinnou výbavou motorových vozidiel s celkovou hmotnosťou prevyšujúcou 3,5 t a pripojeného vozidla s najväčšou celkovou prípustnou hmotnosťou prevyšujúcou 750 kg je aspoň jeden zakladací klin. Jeho úlohou je zabezpečiť vozidlo proti samovoľnému  pohybu. Pri motorovom vozidle s 3 alebo viacerými nápravami je potrebné mať aspoň 2 zakladacie kliny.

Hasiaci prístroj

Pre bežné automobily nie je povinnou výbavou hasiaci prístroj. Povinnosť jedného alebo viacerých hasiacich prístrojov sa vzťahuje na vozidlá kategórie M2 a M3 s počtom do 22 miest na sedenie a s hmotnosťou nad 3,5 tony. Spadajú tu autobusy, traktory, nákladné vozidlá a vozidlá štátnych služieb. Hasiaci prístroj musí byť umiestnený na dobre viditeľnomľahko dostupnom mieste.

Nepovinné, odporúčané predmety, ktoré môžete vo vozidle mať:

Na základe najnovších nariadení a úpravy zákona žiarovky, poistky, ťažné laná, štartovacie káblespráva o nehode nepatria medzi povinnú výbavu automobilov, ale je dobré zaradiť ich do výbavy auta.

Viacero typov

Vyberte si autonabíjačku 🔌

Plne automatické.
Ochrana proti prepólovaniu.
✅ Vyššia presnosť, bezpečnosť a dlhšia životonosť.

Viete, aké pokuty na Slovensku hrozia, keď niektorú položku z povinnej výbavy vynecháte?

Zákonom stanovená čiastka za neúplnú povinnú výbavu vozidla je 60 eur. Pokutu môžete dostať aj pri nedostatočne vybavenej autolekárničke alebo pri nevhodnej výbave vášho auta. Napríklad pri zdviháku s malou nosnosťou alebo náhradné koleso s nedostatočnou veľkosťou dezénu.

Neúplná povinná výbava automobilu sa odrazí na pokute.
Zákonom stanovená pokuta za neúplnú povinnú výbavu vozidla je 60€.

Akú povinnú výbavu potrebujete pri cestovaní do zahraničia?

Treba si dávať pozor do akej krajiny cestujete, pretože niektoré z krajín Európskej únie sa líšia povinnou výbavou vozidla.

Povinná výbava krajín EU

Poľsko

V Poľsku je potrebné pridať do povinnej výbavy bežných automobilov hasiaci prístroj. Okrem hasiaceho prístroja majú šoféri v Poľsku povinné nosiť iba prenosný homologizovaný trojuholník, ktorý sa používa aj pri ťahaní vozidla a musí byť pripevnený na ľavej strane vozidla . Ostatné predmety sú len odporúčané.

Rakúsko

V Rakúsku medzi povinnú výbavu  zaraďujeme iba prenosný homologizovaný trojuholník. Všetky ďalšie predmety nie sú povinné.

Chorvátsko

Pri ceste do Chorvátska nesmiete zabudnúť na doplnenie povinnej výbavy oproti Slovensku o náhradné žiarovky a ťažné lano. Ak cestujete s prívesom, musí Vaša povinná výbava obsahovať 2 prenosné homologizované trojuholníky.

Nemecko

Nemecko je jedna z mála krajín, kde nemusíte mať prenosný homologizovaný trojuholník. Tento zákon sa týka iba zahraničných šoférov.  Pre domácich šoférov patrí do povinnej výbavy aj spolu s autolekárničkou.

Maďarsko

Pri návšteve Maďarska treba mať ako povinnú výbavu autolekárničku, prenosný homologizovaný trojuholníkhasiaci prístroj.

Česko

Česku sa povinná výbava nelíši od Slovenskej.

Povinná výbava automobilu je nápomocná.
Nezabúdajte, že povinná výbava automobilu môže pomôcť Vám, ale aj iným!

Povinná výbava automobilu ako záchrana

Aj keď sa Vám to mnohokrát nemusí zdať, povinná výbava automobilu Vás môže vytiahnuť z nejednej šlamastiky. Nielenže sa vyhnete prípadnej pokute, ale ak ju budete nosiť stále so sebou, môžete veľakrát pomôcť sebe a aj iným.

2 KOMENTÁRE

Zanechať komentár

Please enter your comment!
Please enter your name here