Požičovňa áut – ako si vybrať tú správnu?

1756

Celkové hodnotenie článku

Rated 0 out of 5

Pokazené vlastné auto, dovolenka v zahraničí či naplánovaný výlet do oblasti, kam nechodia spoje. Okrem týchto existuje hneď niekoľko ďalších situácii, pri ktorých sa najčastejšie rozhodujeme pre požičanie auta. V našom článku sme sa pozreli na to, či sa takéto niečo oplatí, na čo si dať pozor a podľa čoho vybrať tú správnu požičovňu. Nie ste si požičaním auta istí? Čítajte ďalej!

požičovňa áut, požičanie auta, požičanie auta do zahraničia
Ako si vybrať z desiatky požičovní tú najlepšiu? Poradíme vám!

Požičanie auta? Sedemkrát áno!

Požičať alebo nepožičať? Je pochopiteľné, že všetko má svoje plusy a mínusy, a požičanie auta nie je výnimkou. Poďme sa teraz pozrieť na pozitíva, ktoré so sebou prináša zapožičanie vozidla.

 • Jednoducho, rýchlo, komfortne – Požičaním auta na dovolenke v inom meste či krajine získate všetky plusy, ktoré jazda autom ako taká prináša; teda rýchlu a komfortnú prepravu.
 • Časová neviazanosť – Vlak odchádza o pol siedmej a autobus ide až o deviatej. Keď si požičiate auto, ani v neznámom meste nebudete podobné veci musieť riešiť, auto predsa naštartujete presne vtedy, kedy to vám vyhovuje
 • Vezmete toľko vecí, koľko chcete – Ak je cesta na pláž či výlet dlhá a vy okrem základných vecí beriete aj skladací stan proti slnku či detský kočík, ukladací priestor auta je určite pohodlnejší ako polica v autobuse.
 • Dostanete sa takmer kamkoľvek – Ak si naplánujete výlet na miesto, kam chodí verejná doprava len veľmi obmedzene alebo pre istotu nechodí vôbec, môže nastať problém, ktorého jednoduchým riešením je prenájom auta.
 • Jedinečná možnosť vyskúšať nové a luxusné vozidlá – Že si nový Mercedes nemôžete dovoliť kúpiť? Nevadí! Požičovňa vám umožní sadnúť si za jeho volant a užiť si jazdu. A keď vás omrzí, auto jednoducho vrátite a neriešite žiadny pokles ceny, ktorý by nastal v prípade, že by ste si auto kúpili a potom ho chceli predať.
 • Žiadne znehodnocovanie peňazí – Auto z požičovne nevlastníte, a tak v porovnaní s vlastným autom neopotrebovávate a nijako neznižujete vlastnú investíciu.
 • Pravidelné požičiavanie znamená pravidelne nové auto – Kto by nechcel jazdiť každý rok na novom  vozidle? Aj toto umožňuje pravidelné navštevovanie autopožičovne. V Anglicku je toto podľa zaujímavého anglického článku dokonca jeden z najčastejších dôvodov, prečo ľudia siahajú po prenájme áut.
požičovňa áut, požičovňa športových áut, požičovňa luxusných áut
Auto vám umožní dostať sa aj tam, kde verejná doprava nechodí

Ceny za požičanie auta

Ceny v požičovniach ovplyvňuje okrem typu vozidla napríklad aj sezóna či deň v týždni, ak chceme auto požičať len na krátky čas. Netreba tiež zabúdať na to, že cenami, ktoré vám vyhodí internetový cenník alebo ktoré si pozriete v tlačenej ponuke, to zďaleka nekončí. K cene je potrebné ešte počítať aj s poistením auta, ktoré sa pohybuje medzi 5 až 20 eur za deň.

Ďalšou položkou bude aj palivo, či už benzín alebo nafta. Vo všeobecnosti tiež platí, že auto si väčšinou vyzdvihnete s plnou nádržou, a v rovnakom stave ho treba aj vrátiť. Medzi poplatky, ktoré môžu cenu zvýšiť, tiež patrí napríklad príplatok za detskú sedačku, navigáciu GPS či snehové reťaze. Sú však aj požičovne, ktoré tieto služby poskytujú grátis.

Ktorá požičovňa áut je najlepšia?

Vo väčších mestách i turistických strediskách nájdete mnohokrát desiatky požičovní áut, ktoré sa vzájomne okrem cien líšia najčastejšie aj ponúkanými vozidlami a servisom. Predtým, ako sa rozhodnete pre jednu z nich, zvážte a porovnajte jednotlivé služby. Odporúčame vám postupovať podľa našich ôsmych bodov.

 1. Skúste spraviť porovnanie cien – Ani v tomto prípade by ste však nemali zabúdať na to, že nízka cena nie je všetko.
 2. Spýtajte sa kamarátov a nezabudnite na recenzie – Tipy od známych a skúsenosti bývalých zákazníkov môžu byť veľmi nápomocné aj pri výbere správnej požičovne.
 3. Všimli ste si priateľský prístup? – Rýchla príjemná komunikácia a priateľskí a ústretoví zamestnanci sú základom aj v prípade dobrej autopožičovne
 4. Požičovne s novými vozidlami budú drahšie – Popremýšľajte, či si skutočne potrebujete požičať najnovšie BMW a či vám staršie a lacnejšie auto prakticky neurobí rovnakú službu. Ušetriť na tom môžete aj 50%.
 5. Výbava vozidiel a poplatky – Pred výberom autopožičovne je dôležité zistiť aj to, akú výbavu majú jednotlivé autá a či za jednotlivé požiadavky nie je špeciálny poplatok. CD prehrávač, GPS, detské sedačky, strešné nosiče či snehové reťaze môžu byť v niektorej autopožičovni zadarmo, v inej za ne draho zaplatíte.
 6. Príplatok za najazdené kilometre –  Niektoré autopožičovne ponúkajú prenájom s neobmedzeným počtom najazdených kilometrov, pri iných zaplatíte len za kilometre, ktoré ste reálne prešli. Pred požičaním a podpísaním zmluvy je teda dobré si zvážiť, ako ďaleko chcete cestovať. Platba za odjazdené kilometre býva zvyčajne tou lacnejšou možnosťou.
 7. Pozor na obmedzenia vodičov – Vek a počet vodičov sa môže v jednotlivých požičovniach líšiť, čítajte ďalej a dozviete sa viac.
 8. Ponúkajú poistenie? – Ako upozorňuje aj anglický blog o požičovniach, väčšina z nich ponúka štandardné poistenie, vždy si to však pre istotu overte.
cestovanie s deťmi, deti v aute, malé deti
Cestujete s deťmi? Zistite, či vám autopožičovňa poskytne detskú sedačku.

Pozor na spoluúčasť

Pred podpísaním zmluvy si dôkladne preštudujte podmienky prenájmu vozidla. Obzvlášť opatrní by ste mali byť aj pri výške spoluúčasti pri dopravnej nehode či krádeži, ktorá sa môže vyšplhať až na 10% hodnoty vozidla. Znamená to, že aj ak nehodu nezaviníte vy alebo dôjde ku krádeži, čiastočnú zodpovednosť za to aj tak nesiete. Ako podotýkajú aj odborníci v článku o problémoch s požičaním auta, niektoré autopožičovne zvyknú ponúkať aj možnosť pripoistiť sa s nižšou, alebo dokonca až nulovou účasťou, čo rozhodne stojí za zváženie.

Čo budem potrebovať?

GPS, požičanie GPS, požičanie auta
GPS – v niektorých požičovniach môže byť grátis, v iných zaň zaplatíte

Predtým, ako zamierite do požičovne, či už naživo alebo online, doma alebo v zahraničí, nachystajte si tieto doklady:

 • Vodičský preukaz – V rámci Európskej únie postačuje slovenský vodičský preukaz, pred cestovaním by sme sa však mali uistiť, či nebudete potrebovať aj špeciálny medzinárodný vodičák. Ten sa dá vybaviť na polícii za 6,50 eur a je dôležitý napríklad na šoférovanie vo viacerých ázijských krajinách.
 • Preukaz totožnosti – V prípade Slovenska a Európskej únie vám postačí občiansky preukaz, v iných krajinách budete potrebovať pas.
 • Kreditná karta – Väčšina požičovní, najmä v zahraničí, neakceptuje štandardné debetné karty, odporúčame mať preto pri sebe kreditnú kartu na meno vodiča.

Vyšší vek a dlhšia prax

V niektorých požičovniach sa môžete tiež stretnúť s obmedzeniami veku a počtu vodičov. Stáva sa, že požičovňa povolí riadiť auto len vodičovi, ktorý s požičovňou podpísal zmluvu. Problémom môže byť aj zákaz šoférovania pre vodičov, ktorí nemajú viac ako 21 rokov a viac ako dvojročnú prax. Vo všeobecnosti platí, že ak máte menej ako 26 rokov, ako vodič zaplatíte za auto väčšinou viac, ako 30 až 65 roční vodiči. Predstavujete totiž pre požičovňu väčšie riziko, keďže sa predpokladá, že máte menšiu prax.

Prevzatie a odovzdanie auta

Pri prevzatí vozidla by ste nemali zabudnúť na dôkladnú kontrolu stavu auta. Okrem karosérie a laku prehliadnite aj zrkadlá, nárazníky či okná. V prípade, že odhalíte nejaké vonkajšie poškodenia, ako sú škrabance si odreté miesta, upozornite na ne požičovňu, prípadne si ich nafoťte, aby neskôr nedošlo k nedorozumeniu a požičovňa nevinila vás. Podobnú prehliadku absolvujete aj pri odovzdávaní, personál vaše auto skontroluje a ak je všetko v poriadku, môžete sa s autom rozlúčiť a odísť.

Problém s autom? Nepanikárte.

Zasvietila vám kontrolka motora alebo došlo k ľahkej autonehode? Najdôležitejšie je zachovať pokoj. Auto síce nie je vaše, autopožičovne sú však na podobné situácie pripravené a čiastočne aj zvyknuté. Podľa pokynov konkrétnej požičovne zavolajte na číslo, ktoré vám dali pri preberaní vozidla, a postupuje podľa ich rád. Aj v prípade, že si niečím nebudete istý či zasvieti akákoľvek kontrolka, radšej požičovňu kontaktujte. Za jeden telefonát nedáte nič a môže to ušetriť vašu peňaženku i starosti autopožičovne. 

snehové reťaze, auto v zime, retro auto
Chystáte sa s požičaním autom lyžovať? Zistite, či má strešné nosiče a snehové reťaze

Požičovňa áut a zahraničie

Vedeli ste, že ak si plánujete vozidlo zapožičať v zahraničí, viete si túto službu zarezervovať aj vopred? Väčšinou to funguje tak, že vás požičané auto počká priamo na letisku a tam ho následne pred odletom domov aj odovzdáte. Viete tak urobiť rýchlo a prehľadne zadaním oblasti, do ktorej cestujete, dátumu a času vyzdvihnutia aj odovzdania vozidla a veku vodiča v jednoduchom webovom formulári. Na základe údajov vám už systém vyhodí konkrétne vozidlá a požičovne aj s cenami.

Aj o požičané auto je potrebné sa starať – prečítajte si aj náš článok o zlozvykoch, ktoré spôsobujú poruchy motora o dôležitosti pravidelného umývania.

Máte ešte nejaké otázky ohľadom požičania auta? Neváhajte a napíšte nám komentár. 

Zanechať komentár

Please enter your comment!
Please enter your name here