Poznáte príznaky vybitej autobatérie?

7299

Celkové hodnotenie článku

Rated 5 out of 5

Pred vašou bytovkou stojí zaparkované auto so zapnutými svetlami. Pozriete sa naň, popremýšľate, či náhodou neviete, komu patrí, a v duchu poľutujete vodiča, že ďalší deň asi nenaštartuje. Poznáte túto situáciu? Dnes sa s ňou asi stretneme už čoraz menej, keďže novším autám po zamknutí automaticky zhasnú aj svetlá, dávnejšie však išlo o bežný zlozvyk, ktorý so sebou ďalší deň prinášal príznaky vybitej autobatérie.

autobatéria, batéria v aute, retro auto
Akumulátor je nenahraditeľnou súčasťou každého vozidla, nachádza sa zvyčajne pod prednou kapotou

Autobatéria, často označovaná aj ako akumulátor, predstavuje v aute akúsi zásobáreň energie. Práve ona zabezpečuje výrobu elektriny a uvádza do činnosti motor. Zároveň sa počas jazdy sama dobíja a okrem pravidelných kontrol nepotrebuje nijakú špeciálnu údržbu. Skvelá súčiastka, však?

Ani autobatéria však nevydrží navždy a okrem zabudnutých zapnutých svetiel sa môže vybiť aj inými spôsobmi. V našom článku sa budeme venovať najčastejším príznakom vybitej batérie a spôsobom, ako ich vyriešiť. Dozviete sa aj o možnostiach merania napätia v akumulátoroch. Neváhajte a čítajte ďalej!

Životnosť autobatérie

Viete, koľko sa taký akumulátor zvyčajne dožíva? Priemerná životnosť autobatérie sa pohybuje medzi štyrmi až siedmimi rokmi. Ak si nepamätáte, kedy ste vašu batériu kupovali, môžete tento údaj jednoducho zistiť zo štítku, ktorý býva nalepený na hornej časti krytu batérie.

K vybitiu však zároveň môže dôjsť kedykoľvek, či už máte vozidlo s batériou pol roka alebo vám akumulátor funguje osem rokov. Ak ste však nedávno menili už vašu tretiu batériu a vždy vám vydrží len veľmi krátko, mali by ste zbystriť pozornosť. Príčinou krátkej životnosti batérie môže byť okrem iného napríklad aj nedostatok používania, korózia či nesprávne nabíjanie. A tomuto viete pri správnom používaní predchádzať.

Vybitie autobatérie je problém

Ak autobatériu vybijete a necháte v odstavenom aute niekoľko dní či týždňov celkom nefunkčnú, alebo ju budete dlhodobo používať, aj keď je slabo nabitá, môžete spôsobiť jej trvalé poškodenie. V takomto prípade sa totiž začnú v batérii tvoriť kryštály síry, ktoré obmedzia jej kapacitu, často tiež dochádza k skratom medzi doskami

A keď je už batéria trvalo poškodená, nie len že vám zamietnu jej reklamáciu (pokiaľ je ešte v záruke), ale nebude možné ju ani nabiť či opraviť. Budete tak potrebovať celkom nový akumulátor, podotýka aj český text o poškodených autobatériách. Vedeli ste o tom, že pravdepodobne žiadna ďalšia batéria vám nevydrží toľko ako tá z prvej montáže? Nepodceňujte preto náznaky, ktoré vám váš akumulátor dáva. 

Odporúčame

Autobatéria EXIDE

 • 12 V, 60 Ah, 520 A
 • vhodná pre vybrané modely Honda, Hyundai, Kia, Mazda, Mitsubishi, Nissan, Subaru, Suzuki, Toyota a ďalšie

Voltmeter je dobrým pomocníkom

Na zistenie aktuálneho stavu vašej batérie vám môže byť nápomocný obyčajný voltmeter (či multimeter). Napojiť ho na autobatériu nie je nič zložité.

voltmeter, multimeter, meranie stavu batérie, napatie autobatérie
Na odmeranie aktuálneho napätia a stavu batérie vám postačí voltmeter
 • Namerali ste 14,4 až 13,6V? Batéria je plne nabitá.
 • Namerali ste 13,1 až 12,6V? Tieto hodnoty hovoria o výbornom stave batérie.
 • Namerali ste 12,6 až 12,2V? Všetko je v poriadku, ide o bežné hodnoty batérií, môžete zvažovať preventívne dobitie.
 • Namerali ste 12,2 až 11,5V? Batériu neodkladne nabite. Ak tieto hodnoty nameriate aj po dobití niekoľkokrát za sebou, budete potrebovať nový akumulátor.
 • Namerali ste 11,5 až 10,5V? Vašu batériu už zrejme nič nezachráni. Rozlúčte sa s ňu a čo najskôr objednajte jej kvalitnú náhradu.

Príznaky vybitej autobatérie – všímajte si týchto 7 vecí

Zostavili sme pre vás zoznam siedmych najčastejších znakov, ktorými vám vaše vozidlo naznačí, že s batériou niečo nie je v poriadku. Ani jeden z nich by ste rozhodne nemali podceniť a batériu radšej skontrolovať. Rýchlo zistíte, či je potrebné ju len dobiť, alebo radšej vymeniť.

Svetlá svietia slabo a tlmene

Ak si všimnete alebo vás niekto upozorní na to, že vaše svetlá svietia s menšou intenzitou ako obyčajne, zbystrite pozornosť. Na dvoch svetlách naraz v rovnakom čase väčšinou nebýva problémom žiarovka, častejšie naznačujú málo nabitú batériu.  

svetlá, retro auto, slabá autobatéria
Svietia vaše svetlá veľmi slabo? Môže to spôsobovať málo nabitá autobatéria

Po otočení kľúča v zapaľovaní auto bzučí

Rádio funguje, svetlá svietia, otočíte kľúčikom v zapaľovaní a… auto odrazu bzučí a kontrolky na prístrojovej doske blikajú. Nech sa budete akokoľvek snažiť, prosiť, sľubovať či nadávať vášmu štvorkolesovému miláčikovi, nenaštartujete. Vaša autobatéria je v takomto prípade síce dostatočne nabitá na to, aby nemala problém s rádiom či svietidlami, no nemá dostatočné množstvo energie, aby vedela naštartovať motor. Čo najskôr ju skontrolujte, aby ste vedeli, či stačí batériu dobiť alebo je potrebná kompletná výmena.

Náhly a pomalý štart

Ak vám teplomer ukazuje menej ako -15°C, ide o normálny jav. Zima predstavuje pre autobatériu náročné obdobie, keďže aj jej prirodzené nabíjanie trvá dlhšie. Ak si však všimnete takéto správanie aj za bežných teplôt, kontrolu batérie určite neodkladajte. Môže sa vám totiž stať, že o niekoľko dní nenaštartujete vôbec.

Zimné obdobie je náročné pre viacero súčiastok vo vašom aute. Viete, ako auto správne pripraviť na zimu? Prečítajte si naše články Ako pripraviť auto na zimu a Ako sa starať o auto v zime.

Motor naštartuje a vzápätí zdochne

Ide o jeden z menej častých, no predsa vyskytujúcich sa príznakov málo nabitej či chybnej batérie. Ako prvé je pri tomto jave potrebné skontrolovať práve akumulátor, okrem neho môže byť problém ešte v zlých kontaktoch či snímačoch. Odporúčame poradu s odborníkmi a návštevu servisu.

Rádio nehrá

Po otočení kľúča v zapaľovaní do prvej pozície by sa malo automaticky okrem svetiel, stieračov a ďalších elektronických zariadení spustiť aj rádio. Ak sa tak nestane, niečo nie je v poriadku. Rozhodne neodporúčame nad tým mávnuť rukou. Jednu cestu bez hudby určite zvládate, to áno, nefunkčné rádio vás však môže včas varovať pred tým, že čoskoro nenaštartujete.

rádio v aute, autorádio, retro rádio
Ak sa rádio po otočení kľúčika nezaplo, môže byť na chybe vybitý akumulátor

Zápach z batérie

Ak vaša autobatéria zapácha, nie je na čo čakať. Zápach môže byť spôsobený odvzdušneným plynom či kyselinou sírovou, ktorá pri uvoľnení spôsobuje poruchy motora. Ide o jeden z najvýraznejších príznakov, ktorý je potrebné okamžite riešiť.

Batéria je na pohľad väčšia, nafúknutá či napuchnutá

Ak je vaša batéria už na prvý pohľad napuchnutá, alternátor má s najväčšou pravdepodobnosťou chybný regulátor napätia a vaša batéria dostala viac energie, ako potrebuje. Napuchnutie spôsobujú nahromadené vodíkové plyny. Napuchnutá batéria je zároveň už natrvalo poškodená a bude potrebné vymeniť ju za novú.

Túto výmenu však rozhodne neodkladajte, poškodenú batériu je potrebné dostať preč z vozidla čo najskôr, keďže môže spôsobiť fatálne škody. Ak je batéria horúca či slabo dymí, môže sa vznietiť či explodovať. Pri manipulácii s ňou tak nezabúdajte na opatrnosť a radšej si nechajte pomôcť odborníkmi. Napuchnuté batérie patria k nebezpečnému odpadu a musia byť špeciálne zlikvidované.

štartovacie káble, autobatéria, nabíjanie autobatérie
Najbežnejším spôsobom nabíjania je to s použitím štartovacích káblov

Predchádzajte problémom s autobatériou a venujte jej pravidelnú kontrolu. Vedeli ste o tom, že medzi najčastejších parazitov, ktoré znižujú životnosť batérie, patria aj krátke jazdy, ponechanie spotrebičov v pohotovostnom režime, časté štartovanie či dlhodobá odstávka auta? O tom, ako a prečo pravidelne kontrolovať autobatériu, sa dozviete viac v článku o autobatériách na Sego.sk.

Batéria je vybitá – čo teraz?

Všimli ste si niektorý z príznakov aj na vašom vozidle? V prípade posledných dvoch prípadov (zápach a napuchnutá batéria) kontaktujte odborníkov a akumulátor čo najskôr vymeňte. Pri ostatných príznakoch môže ísť len o bežné vybitie, ktoré sa dá vyriešiť nabitím. Ako na to? Spôsobov je hneď niekoľko.

Ak však vašu batériu správne nabijete a o niekoľko dní sa rovnaký problém zopakuje, s najväčšou pravdepodobnosťou pôjde o väčší problém ako je vybitie. Neváhajte a objednajte si jej kvalitnú náhradu z našej ponuky autobatérii čo najskôr.

Viac druhov

Nabíjanie autobatérie? 🔋 Štartovacie káble!

 • u nás výber kvalitných produktov od piatich rôznych výrobcov
 • s prúdovým zaťažením 400, 500, 600, 900, 1000 a 1200 Ampérov
 • s dĺžkami 3, 4 a 6 metrov
 • za výhodnú cenu

Použite štartovacie káble

Jedným z riešení je prepojiť vašu batériu s iným akumulátorom pomocou štartovacích káblov. Či už zavoláte známemu a prepojíte baterku v jeho aute s tou vašou, alebo použijete vlastnú druhú batériu, výsledok by mal byť rovnaký. Za krátky čas sa funkčná autobatéria podelí o energiu s tou vybitou, a vy môžete pokojne ďalej jazdiť. Po dobití batérie káblami vám odporúčame ísť sa s autom previesť a dopriať batérii dlhšiu jazdu, aby sa mohla sama opäť naplno nabiť.

retro auto, retro garáž, dobíjanie autobatérie doma
Dobiť autobatériu si viete preventívne aj pohodlne doma v garáži

Dobite si batériu doma

Domáce dobíjanie batérie je aj jedným z osvedčených preventívnych krokov pre zvýšenie životnosti batérie, najmä v zimnom období. Ako to funguje? Vašu batériu viete jednoducho napojiť na nabíjanie do dostupnej elektrickej zástrčky, v najlepšom prípade vo vašej garáži či na dvore. A ak nemáte garáž ani dvor, viete ju vybrať a nabiť aj doma v byte. Jediné, čo budete potrebovať, je špeciálna autonabíjačka. Ak ju doma ešte nemáte, neprehliadnite náš text o autonabíjačkách, poradíme vám s výberom.

Spôsobuje vám vaša batéria vrásky? Otestujte jej napätie ešte dnes, dobite ju a ak sa problém znovu objaví, neodkladajte kúpu novej

Zanechať komentár

Please enter your comment!
Please enter your name here