Predaj auta rýchlo a bezpečne. Ako na to? Kompletný manuál pre každého

16365

Rated 4.8 out of 5

Predaj auta nie je žiadna veda. Ale predať ho za dobrú cenu, rýchlo a bezpečne si už vyžaduje zopár zručností a vedomostí. Zostavili sme pre vás rozsiahly manuál, ktorým vás krok po kroku prevedieme procesom predaja automobilu.

Predaj auta s bezchybným vzhľadom.
Bezchybný vonkajší vzhľad auta môže pri predaji zohrať rozhodujúcu úlohu.

Čo v ňom nájdete?

 1. Najskôr vám vysvetlíme, ako stanoviť trhovú cenu vášho vozidla, čo ju ovplyvňuje a ako napísať kvalitný inzerát.
 2. Potom prejdeme kompletný proces prípravy auta na predaj. Dozviete sa, čo všetko budete odovzdávať budúcemu majiteľovi spolu s vozidlom, ale aj to, ako postupovať pri prepise vozidla a rušení poistiek.
 3. Na záver nájdete zopár rád pri predaji auta na lízing a tipy, ako sa vyhnúť nekalým praktikám zo strany kupujúcich.

Ako stanoviť správnu predajnú cenu?

Pri predaji auta musíte mať od začiatku jasnú predstavu, aká je jeho približná cena a akú minimálnu sumu zaň požadujete.

Približnú predajnú cenu vášho auta zistíte tak, že si pozriete ceny podobných áut v bazároch a na inzertných portáloch. Všímajte si predovšetkým popis a podrobne si preštudujte najvyššie a najnižšie ceny. Prečo na pohľad rovnaké autá stoja 4000€ a 8000€?

Cenu ovplyvňuje počet najazdených kilometrov, rok výroby, výbava, počet predchádzajúcich majiteľov, motor, farba.  Pri rovnakom type vozidla môžu tieto parametre cenu výrazne navýšiť, alebo znížiť.

Faktory ovplyvňujúce cenu automobilu
Cenu zvyšuje/-úCenu znižuje/-ú
luxusná značkaznečistený interiér/ interiér po fajčiarovi
hliníkové diskyopotrebovanosť interiéru
automatická klimatizáciaskutočnosť, že ide o havarovaný automobil
zimné aj letné pneumatiky v ceneslabá výbava automobilu
riadne vedená servisná knižkaveľký počet najazdených kilometrov
obľúbená farba (biela, čierna, strieborná)škrabance na karosérií (aj menšie)
atraktívna výbavaneštandardná farba
automatická prevodovkaviacero predchádzajúcich majiteľov
ťažné zariadeniedodatočné extravagantné úpravy
nadštandardné zabezpečenie proti krádežineúplná servisná knižka
tempomatnálepky, autofólie

Okrem toho počítajte s tým, že takmer každý kupujúci sa bude snažiť zjednávať. Nezabudnite pridať k cene, za ktorú chcete auto predať, ešte nejaké eurá navyše.

Kde predávať auto?

Možností, kde predať svoje auto je veľa. Na výber máte inzerciu na internete alebo v regionálnej tlači, prípadne môžete auto zveriť do rúk autobazáru. Cez inzerát získate za vaše auto s veľkou pravdepodobnosťou viac peňazí ako v bazári. Na druhej strane počítajte s tým, že budete mať s predajom viac práce a povinností.

Ak chcete auto predať na internete, zadajte váš inzerát na všetky inzertné portály. Vo všeobecnosti platí, že dobré auto sa predá do troch mesiacov.

Najväčšie inzertné portály na Slovenskú sú:

Ako napísať inzerát na auto?

Inzerát musí byť pravdivý, zaujímavý a s kvalitnými fotografiami. Na takéto inzeráty reaguje oveľa väčšie množstvo ľudí, ktorí majú o auto skutočný záujem.

V inzeráte je potrebné uviesť všetky technické údaje o vozidle a podrobné informácie o výbave. Najdôležitejšie sú značka auta, typ, druh paliva, počet najazdených kilometrov, rok výroby a cena.

Je vhodné doplniť inzerát o certifikát z overenia vozidla.

Karosériu auta nafoťte z každej strany, nevynechajte ani interiér, palubnú dosku, kolesá, disky a vhodné je pridať aj zábery na to, čo sa ukrýva pod kapotou.

V inzeráte je najlepšia úprimnosť. Ak viete, že má auto nejaké vady, uveďte ich priamo v inzeráte.  Informácia o pokazenom kúrení pri obhliadke je neférová a záujemcu môže odradiť, aj keď mal o auto pôvodne záujem.

Tip top stav jazdeného vozidla.
Auto by malo pri predaji vyzerať tip-top aj z vnútra.

Ako pripraviť auto na predaj?

1. Zhromaždite všetky potrebné doklady a kľúče

Pri predaji auta budete budúcemu majiteľovi odovzdávať:

 • veľký a malý technický preukaz,
 • osvedčenie o emisnej a technickej kontrole,
 • doklady k fóliám alebo ťažnému zariadeniu (ak je nimi auto vybavené),
 • servisnú knižku (ak ju máte),
 • kľúče od auta, ale aj zabezpečovacích mechanizmov.

2. Auto upracte a vyčistite

Dojem, ktorý auto zanechá na potenciálneho kupujúceho, je rozhodujúci. Predaj auta by mal zahŕňať aj dôkladné vyčistenie vozidla. Čisté auto pôsobí udržiavane a na rozdiel od toho špinavého, ho predáte za vyššiu cenu. Okrem toho odstráňte všetky nepotrebné osobné veci a upracte priehradky. Nezabudnite ani na vôňu do auta.

Čo všetko očistiť a upratať? Odpoveď nájdete vo videu. Napriek tomu, že je v angličtine, všetko pochopíte aj bez jej znalosti.

3. Menšie závady opravte

Menšie poruchy sa snažte opraviť. Vaša investícia sa vám vráti v predajnej cene a posilníte aj svoju pozíciu pri uzatváraní obchodu. Predaj auta, ktoré je plne funkčné, je vždy jednoduchšie a rýchlejšie. Do takýchto drobných opráv patrí predovšetkým pokazená klimatizácia, kúrenie, menší škrabanec, fľaky v interiéry alebo prasklina na čelnom skle.

TOP

MOTUL – odstraňovač škrabancov

Obnovuje stratený lesk.
Odstraňuje povrchové škrabance.
Pre akékoľvek lakované či leštené povrchy.

4. Doplňte prevádzkové kvapaliny

Záujemca o kúpu auta si s najväčšou pravdepodobnosťou skontroluje aj stav kvapalín v automobile. Ak budú v poriadku a doplnené, získate plusový bod a väčšiu šancu na predaj. Doplňte vodu do ostrekovača, potrebné oleje, ale aj chladiacu zmes.

5. Certifikujte svoje vozidlo

Zaujímavým spôsobom ako zvýšiť šancu na predaj svojho vozidla je dať so ho certifikovať a zvýšiť tak celkovú dôveryhodnosť vášho vozidla. Auto si môžete dať preveriť a certifikovať na web stránke overenie vozidla.sk.

Kúpno-predajná zmluva na auto je nevyhnutnosťou

V prípade, že už máte kupca, pripravte si zmluvu na predaj auta. Podľa zákona je automobil hnuteľnou vecou. Znamená to, že platná dohoda o uzatvorení kúpnej zmluvy môže byť v akejkoľvek forme – ústnej aj písomnej. Nenechajte sa zlákať na rýchly predaj na základe potrasenia rúk na parkovisku. Všetko si dajte na papier.

  Ďakujeme za stiahnutie

  “ Vaša šablóna kúpno-predajnej zmluvy bola odoslaná na Váš e-mail. “

  Stiahni si kúpno-predajnú zmluvu

  “ Po zadaní e-mailu Vám bude návrh zmluvy odoslaný do Vašej e-mailovej schránky. “

  Zmluva musí byť vyhotovená v dvoch kópiách a v ideálnom prípade by mali byť podpisy notársky overené. Mali by ste v nej uviesť tieto náležitosti:

  • úplné informácie o kupujúcom a predávajúcom (meno, priezvisko, dátum narodenia, adresa, rodné číslo, číslo účtu),
  • informácie o vozidle (druh vozidla, továrenská značka, typ, farba, kód motora, rok výroby, VIN číslo, číslo technického preukazu a evidenčné číslo vozidla),
  • cena vozidla a dátum a spôsob jej úhrady.

  Prevezmite si peniaze od kupujúceho

  Suma a spôsob platby za vozidlo by mal byť jednoznačne uvedený v kúpno-predajnej zmluve. Pri platbe v hotovosti si dávajte pozor na pravosť bankoviek. Riešením je vykonať platbu priamo v banke a peniaze vložiť na účet. Pri vklade ich pracovníčka skontroluje a vy máte istotu, že ste sa nenechali oklamať.

  Odhláste auto na dopravnom inšpektoráte

  Po podpise zmluvy a úhrade ceny zo strany kupujúceho je na rade návšteva dopravného inšpektorátu. Ako predávajúci musíte auto odhlásiť. Odhlásenie prebieha na inšpektoráte v mieste vášho trvalého bydliska a musí byť prítomný aj kupujúci. Alternatívne vám môže poskytnúť splnomocnenie na tento úkon. Šablónu splnomocnenia si môžete stiahnuť nižšie ↓↓↓

   Ďakujeme za stiahnutie

   “ Vaša šablóna splnomcnenia bola odoslaná na Váš e-mail. “

   Stiahni si splnomocnenie

   “Po zadaní e-mailu Vám bude návrh splnomocnenia odoslaný do Vašej e-mailovej schránky.“

   Policajt nebude potrebovať auto vidieť, ak je kupujúci z iného okresu a za odhlásenie nič neplatíte. Informácie o potrebných dokumentoch na odhlásenie nájdete na stránke Ministerstva vnútra.

   TIP: Ak má kupujúci trvalé bydlisko v rovnako okrese ako vy, môžete auto odhlásiť a prihlásiť v rámci jednej spoločnej návštevy dopravného inšpektorátu. Auto musí byť v tomto prípade, samozrejme, pristavené.

   V tomto momente môžete novému majiteľovi odovzdať kľúče od auta spolu s kompletnou dokumentáciou, dokladmi a osvedčením o evidencií so zápisom odhlásenia.

   POZOR: Na aute v tomto momente ešte stále ostávajú pôvodné poznávacie značky. Kým nový majiteľ neprihlási auto na svoje meno, je evidované na vás. Znamená to, že všetky priestupky budú zasielané na vašu adresu.

   Ako sa brániť? V podstate neexistuje spôsob, ako takejto nepríjemnosti zabrániť. Počas vyšetrovania priestupku, prípadne trestného činu, predložíte kúpno-predajnú zmluvu a doklad o odhlásení vozidla, ale opletačky s políciou vás neminú.

   Zrušte havarijné a povinné zmluvné poistenie

   Odhlásením vozidla strácate povinnosť platiť PZP a táto prechádza na nového majiteľa. Vo všeobecnosti vo všetkých poisťovniach musíte vypovedať PZP poistenie písomne. Forma doručenia býva poštou, osobne a v niektorých poisťovniach aj elektronicky.

   Do poisťovne budete posielať:

   • podpísanú výpoveď poistnej zmluvy PZP (vzor tlačiva nájdete na internete vašej poisťovne alebo využite univerzálny generátor výpovede)
   • kópiu osvedčenia o evidencii na nového majiteľa (technický preukaz)
   • alebo kópiu technického preukazu s vaším menom a potvrdením od polície o odhlásení vozidla.

   V prípade havarijného poistenia máte rovnako právo na jeho zrušenie v prípade, ak ste auto predali. Pri zmene držiteľa vozidla musíte k výpovedi havarijnej poistky doložiť kúpno-predajnú zmluvu alebo kópiu technického preukazu. Okrem toho nezabudnite na to, že máte nárok na vrátenie nespotrebovaného poistného.

   Pozor na nekalé praktiky kupujúcich

   Na svoju bezpečnosť a financie myslite skôr, ako privediete prvého záujemcu do svojho domu a ukážete mu, z ktorého šuplíka ste vybrali kľúče od auta.

   Pri predaji auta formou súkromnej inzercie si musíte dávať veľký pozor na kupujúcich – špekulantov.

   Snažte sa potenciálnemu kupujúcemu ukázať auto inde, ako na mieste, kde zvyčajne parkujete. Na druhej strane nechoďte ani do extrémov. Prehliadka auta na odľahlom mieste zaváňa problémom. Rovnako si dávajte pozor na druhý kľúč od auta. Ak je to možné, ani ho záujemcovi pri obhliadke neukazujte.

   Spolok na ochranu vlastníkov automobilov SOVA  varuje predajcov jazdených automobilov aj pred krádežami organizovanými skupinami. Zbystrite predovšetkým, ak vlastníte luxusný automobil, prípadne často kradnutý typ auta a príde k vám záujemca na veľmi podrobnú prehliadku a auto nekúpi.

   Predaj auta, ktoré máte na lízing

   Auto na lízing nie je vaše, a tak musíte do procesu predaja zapojiť aj lízingovú spoločnosť. Pri predaji takéhoto auta máte dve možnosti:

   • kontaktujete lízingovú spoločnosť a požiadate o predčasné ukončenie zmluvy,
   • alebo sa dohodnete s novým majiteľom na postúpení lízingu.

   Druhá možnosť je pre vás, ako predajcu, výhodnejšia, keďže sa vyhnete poplatkom za predčasné ukončenie zmluvy. Naopak pri prvej možnosti môžete na aute aj poriadne prerobiť. Všetko záleží od toho, ako dlho už auto splácate, a akú máte uzatvorenú zmluvu.

   Postup predaja auta – zhrnutie
   1. Stanovte správnu predajnú cenu.
   2. Napíšte inzerát a uverejnite ho.
   3. Zhromaždite všetky potrebné doklady a kľúče.
   4. Auto upracte a vyčistite.
   5. Opravte menšie závady a doplňte prevádzkové kvapaliny.
   6. Pripravte si kúpno-predajnú zmluvu.
   7. Prevezmite peniaze.
   8. Odhláste auto na dopravnom inšpektoráte.
   9. Zrušte havarijné a povinné zmluvné poistenie.

   Ako zvýšiť pred predajom hodnotu auta?

   Predtým, ako Vaše auto zaradíte do ponuky na predaj, mali by ste ho poriadne pripraviť. Predaj auta, ktoré krásne vonia a je čisté, je oveľa rýchlejšie. Venujte čas drobným údržbám a opravám, ktoré dokážete urobiť aj sami. Poradíme Vám jednoduché kroky:

   • Skontrolujte auto v servise, či nemá skryté nedostatky.
   • Overte platnosť emisnej a technickej kontroly.
   • Odstráňte z auta neporiadok, povysávajte.
   • Navštívte s autom autoumyváreň, aby nadobudlo lesk a novší vzhľad.
   • Zaveste čerstvý osviežovač vzduchu, vôňa auta je veľmi dôležitá.
   • Dôkladne vyčistite palubovú dosku a umyte okná aj zvnútra.
   • Nazrite aj pod kapotu. Skontrolujte olej, hladinu vody do ostrekovačov, sviečky.
   • Pozornosť venujte aj všetkým svetlometom a žiarovkám nad zadnou poznávacou značkou.
   • V prípade, že máte prasknuté sklo alebo spätné zrkadlá, odporúčame výmenu.

   Ak ste na Vašom aute spozorovali závažnejšie problémy, môžete buď investovať do ich opravy alebo ich spomeňte v inzeráte, aby nedošlo k nedorozumeniam medzi Vami a novým majiteľom. Musíte však rátať s tým, že takéto okolnosti znížia hodnotu Vášho štvorkolesového miláčika.

   Čo po predaji?

   Úspešne ste predali svoje auto, a chystáte sa na kúpu nového? Pokiaľ sa rozhodnete pre jazdené vozidlo, vždy ho pred samotnou kúpou overte! Odporúčame tak urobiť pri kúpe od akéhokoľvek predajcu. Ide o rýchle overenilen pomocou VIN čísla vozidla, ktoré vám ale zabezpečí, že auto, ktoré plánujete kúpiť, nie je kradnuté.

   V prípade, že jediné čo vám chýba, je kúpna-predajná zmluva, stiahnite si ju nižšie. ↓↓↓

    Ďakujeme za stiahnutie

    “ Vaša šablóna kúpno-predajnej zmluvy bola odoslaná na Váš e-mail. “

    Stiahni si kúpno-predajnú zmluvu

    “ Po zadaní e-mailu Vám bude návrh zmluvy odoslaný do Vašej e-mailovej schránky. “

    1 komentár

    1. sama som predavala auto dva mesiace a nedarilo sa mi. Mala som už ale vybrane nove auto a potrebovala som peniaze tak som nakoniec šla do ačiek a dza auto mi ponukli presne taku sumu, kolko som chcela .

    Zanechať komentár

    Please enter your comment!
    Please enter your name here