Prerazená olejová vaňa – čo s tým ?

4936

Celkové hodnotenie článku

Rated 0 out of 5

Tečie vám olej z auta a vy neviete čo sa stalo? Olejová vaňa zvykne byť naozaj odolná a robustná, ale náraz o zem pri jazde či zub času ju dokážu poznamenať. Prerazená olejová vaňa prináša nepríjemnosti. Viete čo by ste mali a nemali v takejto situácií robiť? Dozviete sa v tomto článku. 

Voči nárazu o zem počas jazdy nie je olejová vaňa dostatočne odolná.
Ak máte staršie auto, je pravdepodobné, že ste sa s vytekajúcim olejom už stretli.

Olejová vaňa 

Olejová vaňa v aute je súčasťou motora a obsahuje motorový olej, ktorý slúži na premazanie motora. Olej sa z tejto vane extrahuje olejovým čerpadlom a smeruje do olejových potrubí cez olejový filter. Z premazaných miest následne olej prúdi naspäť do olejovej vane. 

Prečo olej kvapká z auta?

Hoci je olejová vaňa vyrobená tak, aby vydržala silné nátlaky, má svoje limity. Olejové vane sú väčšinou plechové alebo plastové a sú vyrobené tak, aby boli čo najviac odolné. 

Najčastejšie dochádza k mechanickému poškodeniu, teda k prerazeniu olejovej vane počas jazdy, keď auto naráža podvozkom na rôzne prekážky na ceste či v inom teréne. Týmito nárazmi v lepšom prípade dôjde k malým prasklinám. V horšom prípade sa vyleje celý objem vane, a to spozorujete aj sami, pretože sa to odrazí na vašom motore. V dôsledku jazdy na nekvalitných terénoch a cestách môže dôjsť aj k uvoľneniu rôznych upevňovacích komponentov. 

Olej môže začať kvapkať aj keď nebol nijak poškodený. Za kvapkanie môže byť zodpovedné aj nedostatočné tesnenie otvoru olejovej vane alebo aj to, že vaňa má už niekoľko desiatok rokov. 

Škvrny od oleja sú ľahko rozpoznateľné.
Vytekajúci olej dokáže nielen poškodiť vaše auto ale aj znečistiť prírodu. 

Za vytekajúci olej môže aj zvýšený tlak v systéme z dôvodu, že sa redukuje prietoková kapacita sekcií systému mazania, a to vedie k lokálnemu zvýšeniu tlaku. Niekedy sa môže stať, že olej vyteká z dôvodu veľkého množstva maziva a jeho viskozitou. 

Čo spôsobuje vytekajúci olej? 

To, že vám tečie olej spoznáte jednoducho, a to tak, že pod autom máte tmavé olejové kaluže. Ak vám olej začať vytekať v malom množstve počas jazdy, spoznáte to na výraznom náraste spotreby motorového oleja.  

Vytekajúci olej treba vyriešiť čo najskôr. Okrem toho, že zanecháva na vozovke nečistoty tak aj znečisťuje prírodu tým, že počas dažďa sa dostane do okolitej pôdy či vody. Rovnako môže spôsobiť škody v ďalších súčastiach motora, do ktorých môže natiecť a nahromadí v nich nečistoty. Z toho dôvodu sa zabraňuje výmene tepla, zvyšuje sa záťaž motora a môže sa aj prehrievať. 

Vytekajúci olej môže dokonca zničiť izoláciu vodičov, ktoré sa nachádzajú pod kapotou a prvky spojky. Takisto môže zmäkčiť gumové uloženie, rôzne tesnenia a poškodiť plastové diely. 

Preto aj v prípade malinkej praskliny, cez ktorú vyteká olej nečakajte a dajte vaňu opraviť! Ochránite nielen vaše auto ale aj prírodu. 🌿

Prerazená olejová vaňa – čo teraz

Ak vyteká veľké množstvo oleja, auto nie je spôsobilé na premávku a treba ho odstaviť. Povinné zmluvné poistenie vám umožní zavolať odťahovú službu, ktorá odtiahne vaše vozidlo do najbližšieho servisu. 

Ak sa však rozhodnete cestovať do servisu autom, neustále kontrolujte hladinu oleja. Ak sa bude znižovať, dolievajte olej do požadovanej hladiny, aby mal motor dostatok maziva. 

V prípade menšieho poškodenia môžete dieru opraviť aj sami použitím tesniaceho materiálu alebo využiť metódu zvárania za studena. 

Oprava olejovej vane

Opravu by ste mali nechať na odborníkov v servise. Tí sa postarajú o vaše auto profesionálne. Oprava olejovej vane prebieha tak, že sa dá auto na zdvihák a vypustí sa všetok olej z vane. Následne sa vymení stará vaňa, ktorá je prichytená skrutkami, za novú. 

Ak si však  trúfnete na domácku opravu, bude vám stačiť sada na opravu olejovej vane, ktorá obsahuje olejovú vaňu, tesnenie vane, tesniaci krúžok a uzatváraciu skrutku. Dávajte si ale veľký pozor, pretože neodbornou manipuláciou znečistíte nielen okolie auta ale aj jeho súčiastky. 

V prípade, že je porušené len tesnenie a nie je potrebné meniť celú vaňu, postačí porušené miesta vyplniť špeciálnym silikónom. 

Na podvozku môže problémy spôsobovať aj zhrdzavený výfukový systém. Viete, čo robiť v takomto prípade a ako predchádzať problémom? Prečítajte si v našom článku o zhrdzavenom výfuku.

Poškodená olejová vaňa sa vyprázdni od oleja a jednoducho sa vymení za novú.
Opravu olejovej vane by ste mali nechať na odborníkov.

Ako sa zbaviť použitého oleja?

Použitý motorový olej sa považuje za nebezpečný odpad a preto ho je možné odovzdať zadarmo na zbernom dvore. Ideálne bude, keď olej prelejete do nádoby, v ktorej ste mali nový olej a pevne ju uzatvoríte, aby z nej olej nevytekal. 

Ako sa zbaviť škvŕn z motorového oleja?

Škvrny od oleja nie je zrovna jednoduché vyčistiť. Obyčajná handra a voda vám určite stačiť nebude. 

Jednoduchým spôsobom ako sa zbaviť týchto škvŕn z betónu či asfaltu, je použiť klasickú “vapku”. Tá musí mať vysoký tlak a špeciálnu čistiacu hlavicu, ktorá nepoškodí asfalt. 

Ekologickým spôsobom, ako sa zbaviť škvŕn je aj nasypať na ňu stelivo pre mačky, ktoré sa pekne nasiekne a vy ho potom jednoducho zmetiete. Opakujete dovtedy, kým sa škvrny nezbavíte. 😊

Stelivo potom označte tiež ako nebezpečný odpad. 
V prípade, že rozmýšľate nad kúpou oleja, prezrite si našu širokú ponuku motorových olejov!

Zanechať komentár

Please enter your comment!
Please enter your name here