Aká je priemerná cena za výmenu oleja? Ako nepreplatiť?

69471
Rated 4.9 out of 5

Vo vašom aute je potrebná výmena oleja a zisťujete ako to je s cenami? V tomto článku sa dozviete všetko, čo potrebujete vedieť. Vysvetlíme vám, za čo vlastne pri výmene platíte, čo ovplyvňuje cenu, ale aj to, ako môžete pri výmene oleja ušetriť.

Výmena oleja patrí medzi základné povinnosti spojené s údržbou auta. Štandardne sa mení olej približne každých 15 000 kilometrov alebo raz ročne. O tom, aké je dôležité túto povinnosť nezanedbávať, sme hovorili v staršom článku, kde sme sa venovali podrobne aj špecifikáciám motorových olejov.

Koľko stojí jeden liter oleja do auta?

Názov oleja Trieda Cena za 1 liter* Celé balenie
Mobil 1 ESP Formula 5W30 7,04 € 32, 62 € (4 l)
TOTAL QUARTZ INEO ECS 5W30 5,69 € 21, 93 € (5 l)
OLEJ CASTROL  MAGNATEC STOP-START A3/B4 5W30 6,64 €   –
REPSOL ELITE LL 504/507 5W30 5,38 € 20, 56 € (4 l)
OLEJ CASTROL EDGE TD 5W40 7,80 € 33,54 € (5 l)
Total Quartz Energy 9000 5W40 3,66 € 15,78 € (5 l)
REPSOL 5W40 ELITE COMPETICION 5W40 4,35 € 20,90 € (5 l)
OLEJ CASTROL MAGNATEC 10W40 5,73 € 24,98 € (5 l)
Shell Helix Diesel HX7 10W40 3,69 € 14,08 € (4 l)
Total Quartz diesel 7000 10W40 10W40 3,31 € 15,38 € (5 l)

*ceny sú uvedené bez DPH

Chcem si pozrieť ponuku motorových olejov.

Na doplnenie odporúčame ešte toto krátke video z dielne spoločnosti Castrol. Na peknej animácii ľahko pochopíte, ako funguje taký motorový olej.

Ako funguje motorový olej:

Dnes sa na výmenu oleja pozrieme z iného pohľadu. Nebudeme rozoberať značky, parametre ani viskozitu, ale zameriame sa na cenu výmeny oleja. V prvom rade určuje cenu fakt, či auto zveríte servisu alebo si výmenu urobíte svojpomocne, okrem toho do ceny vstupuje aj výmena olejového, prípadne peľového filtra.

Aké poplatky zahŕňa výmena oleja?

Výmena oleja je v podstate približne 20 minútová záležitosť, kedy sa povolí uzáver na olejovej vani a nechá sa olej vytiecť. Potom sa odstraňuje starý olejový filter a umiestni sa nový. Následne sa doleje požadované množstvo nového oleja.

Základná cena, ktorú vám vyfakturuje servis pozostáva z:

  • ceny oleja (ktorú si oni stanovia),
  • ceny filtra,
  • a ceny práce.

Okrem týchto nevyhnutných úkonov, vám v servise vynulujú servisný interval výmeny oleja, ak je vaše auto vybavené takýmto systémom. Samozrejmosťou je aj to, že starý olej od vás prevezmú a sú zodpovední za jeho ekologickú likvidáciu.

Ak si olej meníte sami, odpadá vám, samozrejme, položka za cenu práce. Cena za výmenu oleja môže byť ešte o niečo vyššia, ak sa popri nej mení aj peľovývzduchový filter.

Výmena olejového filtra pri výmene oleja.
V rámci výmeny oleja sa mení aj olejový filter.

Výmena oleja a jej cena

Ako už z prechádzajúceho odseku vyplýva, konečnú cenu ovplyvňuje cena oleja, cena filtra a cena servisných služieb. Na všetky tieto položky sa pozrieme podrobne. Keď si ich nakoniec spočítate, zistíte, koľko by ste mali platiť a či je cena v servise nadhodnotená alebo adekvátna.

Na ilustráciu, sme pre vás vybrali niekoľko najčastejšie používaných olejov do prehľadnej tabuľky. Priemerná cena za jeden liter oleja sa pohybuje na úrovni 5,40 €. Vo všeobecnosti nájdete oleje približne v cene od 4 € do 7 € za jeden liter v závislosti od triedy, výrobcu a kvality.

Skvelá ponuka

Preč s usadeninami!

✔️ PRO-TEC P1001 výrazne redukuje škodlivé emisie.

✔️ Spoľahlivo odstraňuje nečistoty z motorového a olejového systému.

✔️ K výrobku dostanete ČISTIČ BŔZD Power Max len za 0,10€!

 

Koľko stojí olejový filter?

Pri každej výmene oleja treba meniť aj olejový filter. Filter, rovnako ako olej, sa opotrebúva a časom už nedokáže efektívne zachytávať nečistoty. Tie sa potom môžu dostať do mazacieho okruhu a nakoniec vám v najhoršom prípade poškodiť motor. Navyše zanesený filter neprepúšťa dostatočné množstvo oleja a súčiastky bez maziva sa opotrebúvajú oveľa rýchlejšie.

Drahšie filtre majú zvyčajne hustejšie naskladaný filtračný papier, vďaka ktorému lepšie a dlhšie dokážu čistiť olej. Zvyčajne platí, že čím je filter drahší, tým je kvalitnejší.

Ak si budete filter zabezpečovať vo vlastnej réžii, dajte si pozor, aby boli jeho rozmery kompatibilné s vaším vozidlom.

Olejový filter kúpite v cene okolo 5 € za tie najlacnejšie až po 20 € a viac. Medzi popredné značky patria napríklad filtre Mann, Alca alebo Bosch.

Aká je cena za prácu v autoservise?

Ako tretia premenná vstupuje do ceny, cena za prácu v autoservise (ak si nemeníte olej sami). V tomto prípade sa často zvyšuje aj cena olejov a filtrov,pretože mnohé servisy vám dajú svoje vlastné ceny, na ktorých už majú maržu.

Cena za prácu je vysoko individuálnou záležitosťou, ale ak už viete, koľko približne stojí filter, aký olej potrebujete a koľko stojí, ľahko si domyslíte, akú časť ceny tvorí práca. Niekde to môže byť 15 €, inde aj 35 €.

Výmena oleja a jej individuálna cena.
Cena za výmenu oleja je individuálna a závisí na rôznych okolnostiach.

Ako dosiahnuť, aby bola výmena oleja lacnejšia?

Ak sa vám nepozdáva cena za výmenu oleja, máte v princípe dve možnosti:

  • vymeniť si olej sami,
  • priniesť si vlastný olej a filter (ak vám to autoservis umožní).

Druhá možnosť je veľmi výhodná. Nakúpite si, čo potrebujete. Budete presne vedieť, čo máte v aute a to všetko za ceny bez marže autoservisu. Jediné, za čo budete platiť, je práca. Nie každý autoservis vám toto umožní, ale ak je to možné, určite túto možnosť využite.

TIP: Najvýhodnejšie ceny autosúčiastok a olejov získate zvyčajne v internetových obchodoch.

Plánujete svojpomocnú výmenu oleja? Skúste si najskôr pozrieť jednoduché inštruktážne video.

Vlastnoručná výmena oleja a jej cena

Jednoznačne najvýhodnejšia je výmena oleja vo vlastnej réžii. Podmienkou sú vhodné priestory na výmenu oleja a náradie.

Z princípu vám postačí hydraulický zdvihák, ideálne dva kusy, jedna nádoba na starý olej a kľúče na odmontovanie spodného krytu a olejového filtra. Ak máte známeho s montážnou jamou, nebudete potrebovať ani tie zdviháky, ale takého kamaráta nemá každý.

Po výmene myslite aj na ekologickú likvidáciu starého oleja. Zvyčajne vám ho zoberú v technických službách alebo na benzínových pumpách. V prípade technických služieb je dobré si vopred preveriť, či akceptujú takýto typ odpadu.

Za vlastnoručnú výmenu oleja na základe nášho predchádzajúceho prieskumu cien olejov a filtrov zaplatíte v priemere 32 € (5,50 € stojí priemerne liter oleja, použijeme 4 litre plus cena 10 € za olejový filter).

Výmena oleja je dôležitá rutinná operácia.
Výmena oleja patrí medzi dôležité rutinné operácie každého majiteľa vozidla.

Pevne veríme, že na základe tohto článku už dokážete zhodnotiť adekvátnosť ceny za výmenu oleja v servise. Vždy si preverte, čo všetko je v cene a aká je kvalita filtrov a olejov.

Ak si nechcete špiniť ruky, ale chcete lacnú výmenu oleja, nájdite servis, v ktorom vám umožnia priniesť vlastný materiál a zaplatíte iba za prácu.

A vy? Koľko platíte za výmenu oleja? Máte overený servis alebo si robíte výmenu sami? Napíšte nám do komentárov a poradíte aj ďalším motoristom.

od 3,50 €/l

Motorové oleje carhelp

Široký výber motorových olejov rôznych značiek za najlepšie ceny.

3 KOMENTÁRE

  1. Tak samo mojej dcére v servise povedali výmena oleja a filtra 150eur zatiaľ čo som vypočítala 41eur olej s filtrom a práca 110eur. To je Kežmarok

Zanechať komentár

Please enter your comment!
Please enter your name here