Príprava auta na letnú dovolenku

2985

Celkové hodnotenie článku

Rated 5 out of 5

Ideme na dovolenku autom?!

Už ste sa rozhodli, kde strávite dovolenku tento rok? Ostanete brázdiť naše cesty a budete spoznávať krásy malebného Slovenka? Dovolenku bez mora si neviete predstaviť, takže aj tento rok sa vyberiete do Chorvátska? Alebo si doprajete zmenu a navštívite u nás menej populárne Slovinsko? V každom prípade vás bude sprevádzať váš štvorkolesový miláčik. Keď si dovolenku chcete skutočne užiť, mali by ste ho na cestu pripraviť. Na čo všetko treba myslieť?

Pripravené auto na dovolenku.
Auto musí byť pred cestou na dovolenku dôkladne pripravené.

Kontrola motora a jeho nastavenie

Prípravu auta pred dovolenkou nepodceňujte. Zle nastavený motor zvýši spotrebu aj o 20 %. Celková kontrola motora v servise je pred dlhou cestou na mieste. Motor vám tu preklepnú z každej strany, aby ste mali istou, že ste pred odchodom na dovolenku nič nezanedbali a urobili ste všetko preto, aby sa v ňom vaša rodina cítila bezpečne.

Pneumatiky bez jedinej chybičky

Letné pneumatiky ste prezuli s príchodom jari. Dezén je dostatočne hlboký, predpísané parametre spĺňa. Pri tankovaní ste ich dofúkali, tlak majú optimálny. Rezerva je na svojom mieste a napriek tomu, že ju nikdy nekontrolujete, urobili ste výnimku. Nikdy neviete, kedy sa vám piate koleso zíde.

Brzdy brzdia?

Vždy ste chceli zažiť jazdu ako vo filme Rýchlo a zbesilo? Počas dovolenky neriskujte. Bez toho, aby ste skontrolovali brzdy a doliali brzdovú kvapalinu sa na cesty nepúšťajte. Mohli by ste ublížiť sebe a svojej rodine, ale aj ostatným účastníkom dopravy. Rýchlo a zbesilo nech jazdia len telke.  

Baterka je v poriadku, veď je leto

Dajte pozor, aby ste ju zbytočne nepreťažili. Ak je po zime unavená, nemusí zniesť autochladničku, ktorú na dlhé cesty berie hádam každý. Máte pravdu, problémy hlási najmä v zime. Pochválite sa v práci, že vám dovolenku pokazil práve akumulátor?

Hladinu oleja overte, aj keď kontrolka nesvieti

Olej sa má kontrolovať pred každou jazdou. Tak to učia v autoškole. Podarí sa vám počas dovolenky prekročiť stanovený limit na výmenu oleja? Vymeňte ho skôr. Motor pôjde nepretržite niekoľko hodín a dostane poriadne zabrať. Odzrkadlí sa to na výške spotreby a plynulom chode motora. Keď už dopĺňame tekutiny, nezabudnite na chladiacu kvapalinu a zmes do ostrekovačov. Nech je to kompletné.

Klimatizácia na dovolenku v aute musí byť

Chystáte sa v aute stráviť nejaký ten čas a predpokladáte, že bude poriadne horúco. Klimatizácia je v poriadku? Viete si bez nej predstaviť 12 hodín v aute v takom úpeku? Doplnenie klimatizácie si takáto cesta doslova vyžaduje. Doprajte jej aj servis a dezinfekciu, aby vás počas cesty neprekvapila nepríjemným zápachom.

Auto klape ako hodinky. Papierovo je tiež všetko OK?

Technická kontrola dopadla na jednotku s hviezdičkou, auto by zvládlo aj cestu okolo sveta. Papiere máte v poriadku? Platnosť STK a EK, zelená karta, technický preukaz a poistka. Majte ich pekne po ruke. Čo ak ich bude chcieť vidieť niekto, kto nám má pomáhať a chrániť?

Povinná výbava je kompletná?

Povinná výbava v aute nesmie chýbať. Lekárnička, vesta a výstražný trojuholník má mať v aute každý. Pozrite si, cez ktoré krajiny prechádzate a zistite, čo všetko musí byť v plnej výbave tam. Niektoré krajiny vyžadujú napr. hasiaci prístroj a ťažné lano. Zoženiete ich aj u nás a nikdy neviete, či ich počas teplých letných dní nevyužijete.

Iný kraj, iné dopravné predpisy

Povinnú výbavu ste už skontrolovali a doplnili všetko, čo treba. Nič ste nenechali na náhodu. Overili ste si, ako to je v týchto krajinách s dopravnými predpismi? Nie všade sa na cestách môžete správať tak, ako doma. Nevedomosť neospravedlňuje. Prekročenie najvyššej povolenej rýchlosti vás môže vyjsť poriadne draho.

Aj navigácia sa môže pomýliť

Trasu si poriadne naplánujte. Navigácia je skvelý pomocník, ale vždy je dobré mať aspoň predstavu o tom, ako má cesta vyzerať. Aby vás navigácia neodklonila. Chcete ísť k moru a nie spoznávať vnútrozemie cudzích krajín. Benzín tiež niečo stojí. Nemíňajte viac, ako treba.

Spoľahnite sa na asistenčné služby

Nezabudnite na krátkodobé cestovné poistenie. Asistenčné služby, ktoré sú jeho súčasťou môžu byť počas dovolenky skvelým pomocníkom a pomôžu vám vyriešiť každý nečakaný problém. Nechceme maľovať čerta na stenu, ale hodiť starosti na niečie plecia si doprajte aspoň počas dovolenky.

Príprava auta na dovolenku.
Obľúbené dovolenkové destinácie sa dajú príjemne dosiahnuť aj autom.

Prajeme šťastnú cestu!

2 KOMENTÁRE

Zanechať komentár

Please enter your comment!
Please enter your name here