Rosenie čelného skla zvnútra? Povedzte mu nie!

3165

Celkové hodnotenie článku

Rated 0 out of 5

Aj vy určite poznáte situáciu, ktorá počas chladných období roka denne vytočí nejedného vodiča: nasadnete do auta, a po chvíli je čelné sklo také zarosené, že cezeň nevidíte celkom nič. Je vám to povedomé? Rosenie čelného skla zvnútra je problémom, ktorému sa síce nedá úplne vyhnúť, no dá sa mu čiastočne predchádzať a bojovať s ním. Ako? Presne na to sme sa pozreli v našom článku. Neváhajte pokračovať v čítaní pod obrázkom.

rosenie čelného skla, zahmlievanie čelného skla zvnútra, zahmlené okná v aute
Máte problém s pravidelným rosením čelného skla zvnútra aj vy?

Čo spôsobuje rosenie čelného skla?

Celé to vlastne funguje veľmi jednoducho. K roseniu dochádza vtedy, keď je teplota vzduchu v aute vyššia ako teplota okna. Vzduch v kabíne má navyše aj vysokú vlhkosť, ktorú prináša hneď niekoľko faktorov.

 • Dýchanie – už len to, že šofér, spolujazdec a ďalší spolucestujúci dýchajú, zvyšuje vlhkosť vzduchu
 • Para z nápoja – či si už ráno do auta z domu alebo z pumpy prinesiete kávu, čierny čaj či horúcu čokoládu, vzduch v aute bude opäť o čosi vlhkejší
 • Kvapky na oblečení – vlhkosť vzduchu v aute veda výrazne zvýšiť aj kvapky dažďa na vašej bunde (alebo priamo na dáždniku) či sneh, čo sa vám zachytil na čapici

Zjednodušene povedané, teplý vlhký vzduch naráža na studený povrch skla, kde dôjde ku kondenzácii a sklo sa jednoducho zahmlí. A my začneme zúriť, lebo okrem nepríjemného studeného a vlhkého počasia ešte aj nestíhame.

Ak nevidíte dobre, nejazdite

Základné odporúčanie v súvislosti so zahmleným čelným sklom znie: ak nevidíte alebo je viditeľnosť výrazne obmedzená, nevychádzajte s autom do premávky na cestu. Existujú vodiči, ktorí v rámci ranného nestíhania šoférujú aj so zahmleným sklom a sledujú premávku cez malé časti okna bez rosy. Či už to tak robíte aj vy alebo nie, asi sa zhodneme, že to nie je úplne najbezpečnejšie riešenie.

zahmlené čelné sklo, rosenie čelného skla, zahmlené okná v aute
Ak cez čelné sklo vidíte len obmedzene, neponáhľajte sa do premávky

Aj v dopravnom servise nás často upozorňujú na zvýšenú opatrnosť pri zlej viditeľnosti (spôsobenej hmlou, dažďom či dymom), nemali by ste preto podceniť ani obmedzenie viditeľnosti spôsobené rosením skla. Možno sa vám to zdá ako banálny problém (o to viac, keď sa ponáhľate), zarosené sklo však môže pokojne spôsobiť aj dopravné kolízie či nehody. A to vám za tú chvíľku čakania určite nestojí. S našimi tipmi to navyše pôjde ešte o čosi rýchlejšie, uvidíte. 

Boj so zahmleným čelným sklom – toto nerobte ❌

Keď je človek nervózny a ponáhľa sa, prichádzajú desiatky nápadov, ako vyriešiť situáciu, a medzi nimi často aj tie zlé. Ak vám napadlo niečo z týchto bodov, naozaj vám neodporúčame vyskúšať to.

 • Nejazdite – áno, už sme to spomínali, nie je to dobrý nápad. Ak sa navyše počas jazdy budete snažiť otáčať gombíkmi na prístrojovej doske a riešiť zahmlenie, o to viac sa rozptýlite a nebudete sústredení na dianie na ceste
 • Nezotierajte rosu rukami – asi každý to už aspoň raz skúsil, pomôže to však len krátkodobo a prinesie nepekné fľaky a pruhy po celom čelnom skle
 • Nezotierajte rosu ani rukávom či papierovou vreckovkou – podobne ako pri zotieraní rukou vám to dlhodobo nepomôže, keďže zarosenie sa vráti
 • Nezapínajte ventilátor na opätovnú cirkuláciu (recirkuláciu) vzduchu – docielite tým jedine to, že teplý a vlhký vzduch v aute sa bude opätovne používať a udržiavať svoje vlastnosti

Čím väčší je rozdiel medzi teplotou vzduchu a okna, tým viac a dlhšie sa bude sklo rosiť

7 spôsobov, ako sa zbaviť zaroseného čelného skla zvnútra ✔️

Aký je teda správny a overený postup? Prinášame vám 7 jednoduchých tipov, ako sa zbaviť zarosenia čelného skla a ako mu predchádzať. Nie je to také náročné; v podstate je to všetko o regulácii teploty a vlhkosti vzduchu v aute. Začíname okamžitými tipmi, neprehliadnite však ani tie, ktoré vám môžu s týmto problémom pomôcť dlhodobo.

zahmlievanie okien v aute, rosenie okien v aute pri dazdi, prečo sa rosia okná v aute
Chceli ste hmlu zotrieť rukou, rukávom či papierovou vreckovkou? Nerobte to.

1. Rýchly, no nie najpríjemnejší tip: otvorte okná

Áno, je to absolútne nepohodlné a ak utekáte pred zimou a tešíte sa na kúrenie v aute, pre tento spôsob sa asi nerozhodnete. S rosením čelného skla zvnútra vedia však otvorené okná rýchlo pomôcť. Stačí, keď ich otvoríte tak na dva centimetre, iba na niekoľko minút, kým zahrejete motor. Vyrovnáte tým teplotu a znížite rosný bod, čím prispejete k rýchlemu rozptýleniu hmly.

2. Nasmerujte teplý vzduch na sklo

Ak je vozidlo dostatočne zohriate a hmla celkom neustúpila, alebo jej chcete predchádzať (najmä za dažďa a snehu), nasmerujte prúdenie teplého vzduchu smerom na čelné sklo. Vyrovnáte tým teplotu skla, keďže vonkajšie faktory ho budú opätovne ochladzovať.

Ozaj lacné

Utierka proti zamlievaniu 🌫️

Unikátna utierka značky CARLSON ochráni všetky vaše sklá pred zahmlievaním. Zaistí dobrý výhľad, pri používaní uvoľňuje jemnú penu, ktorá vytvára dlhodobý ochranný film.

3. Klimatizácia zbaví vzduch vlhkosti

Vedeli ste o tom, že klimatizácia funguje ako univerzálny odvlhčovač? Práve ona totiž pohlcuje zo vzduchu vodnú paru, ktorá je hlavnou príčinou vzniku hmly na čelnom skle. Ak sa rozhodnete skúsiť predchádzajúci spôsob s teplým vzduchom, odporúčame zároveň zapnúť aj klimatizáciu. Vaše auto tak najskôr vzduch zbaví vlhkosti, a až potom ho zohreje.

čisté čelné sklo, čistenie čelného skla, čelné sklo retro auto
Nezabúdajte na to, že čelné sklo treba okrem pravidelného umývania zvonku čistiť aj zvnútra

Keď už sme pri tom, kedy ste naposledy čistili vašu klimatizáciu? Viete, ako na to a ako často je potrebné to robiť? Prečítajte si v našom článku o starostlivosti o klimatizáciu.

4. Používajte kvalitnú autokozmetiku na odstránenie zarosenia

S odstránením rosy z okna vám môže pomôcť aj niekoľko špeciálnych prípravkov. Aj na slovenskom trhu (od internetových e-shopov až po pumpy) nájdete niekoľko desiatok produktov, ktoré vám môžu rýchlo a účinne pomôcť. Možnosťou sú tekuté prípravky proti zahmlievaniu, spreje, ale aj špeciálne špongie, hubky či utierky.  

Skvelá cena

Dovidenia zahmlenému sklu 👋

Ako? Pomôže vám prípravok značky CARLSON

 • odpudzuje vodu z čelného skla auta
 • výrazne zlepšuje viditeľnosť
 • vytvára na skle ochranný film

5. Mokrú bundu a zasneženú čiapku odložte do kufra

Pamätáte si ešte tie tri veci, ktoré sme spomínali v úvode článku ako dôvody rosenia skla? Je medzi nimi aj vlhkosť oblečenia. Čím menej vlhkosti pritom prinesiete do kabíny, tým lepšie. Ak máte na sebe zmoknutú bundu alebo je váš brmbolec na čapici plný snehu, jednoducho odložte tieto časti oblečenia do kufra. Keď neskôr zakúrite, aj tak vám nebudú chýbať, a v kufri určite nebudú spôsobovať nežiadúcu hmlu. Ďalším užitočným tipom je aj tento: pred nastúpením do auta dôsledne oklepte sneh, ktorý sa vám nalepil na topánky.

6. Umývajte čelné sklo pravidelne aj zvnútra

Zvonka čistíme čelné sklo pravidelne asi všetci – pri pravidelnom umývaní auta, len tak narýchlo pri tankovaní či stieračmi a vodou do ostrekovača. Kedy ste však naposledy čistili vaše čelné sklo zvnútra?

Jeho pravidelné umývanie hrá pritom dôležitú úlohu aj pri rosení. Čiastočky prachu a nečistôt budú zadržiavať rosu lepšie a dlhšie, pri čistom okne sa tak hmly zbavíme oveľa rýchlejšie ako pri špinavom. Pravidelné čistenie tak môže byť jedným z kľúčov k úspechu.

TOP PRODUKT

Ešte nemáš hubku na sklo? 🧽

Unikátna hubka značky SONAX prináša možnosť 2v1

 • žltou stranou odstránite vlhkosť
 • modrá strana zabezpečí následný anti-hmliaci účinok

To, či je potrebné čelné sklo umyť, viete zistiť aj jednoduchým rýchlym testom, ako radí aj anglický blog o zahmlievaní čelného skla. Prejdite pomaly prstom po niektorej časti skla. Zanechali vaše prsty po sebe stopy? Ak áno, je to znamenie, že vaše sklo je magnetom na nečistoty a je potrebné ho čo najskôr vyčistiť.

7. Zaujímavosť na záver: skúste použiť špongiu na školskú tabuľu či penu na holenie

mačka a auto, červené auto, mačka
Už ste počuli o tom, že proti roseniu vraj pomáha aj podstielka z mačacieho záchoda?

Viaceré anglické texty prichádzajú s jedinečným tipom: na zbavenie sa hmly na čelnom skle je vraj skvelá aj obyčajná špongia na školskú tabuľu. Hoci ide o lacný predmet s jednoduchou manipuláciou, predsa len nie je určený na sklá a okná a môže dôjsť ku vzniku šmúh či škvŕn. Cenovo je porovnateľný so špeciálnymi hubkami na okná v aute.

Medzi ďalšie bizarné internetové triky patrí aj použitie peny na holenie (ktorá vraj vytvorí na okne dokonca ochranný film) či podstielky do mačacích záchodov, ktorá pohlcuje vlhkosť. Ak radi experimentujete, môžete vyskúšať aj niektorý z týchto tipov, u nás však – čo sa týka pomocných prostriedkov – vyhráva jednoznačne zimná autokozmetika.  

Máte iný odskúšaný trik?

Nech sa už rozhodnete bojovať proti zahmlenému čelnému sklu otvorením okien, kvalitnou autokozmetikou či penou na holenie, nezabúdajte predovšetkým na bezpečnosť. Práve tá musí byť pri jazde prvoradá a netreba ju ani v prípade zníženej viditeľnosti podceňovať.

Poradili sme vám? Alebo máte ešte nejaký iný, zaručený a overený trik, ako zatočiť s hmlou na čelnom skle zvnútra? Podeľte sa oň s nami v komentároch.

Zanechať komentár

Please enter your comment!
Please enter your name here