Ak vydáva auto tieto zvuky, vymeňte servo olej.

84984

Celkové hodnotenie článku

Rated 4.8 out of 5

Olej do posilňovača riadenia (servo olej) – kedy sa mení a na čo si dať pozor. Chcete, aby váš posilňovač riadenia fungoval čo najdlhšie bez problémov? Musíte sa oň starať. Nezanedbávajte pravidelné kontroly hladiny hydraulickej kvapaliny a pravidelne ju dolievajte.

Posilňovač riadenia je v dnešnej dobe už bežnou súčasťou každého automobilu. Zvyčajne dokáže bezproblémovo fungovať počas celej životnosti automobilu, ale musíte priložiť ruku k dielu.

V prípade posilňovača riadenia spočíva jeho údržba v pravidelnom dolievaní oleja a kontrolovaní jeho hladiny. Výber kvalitného oleja a správna výmena výrazne prispejú k správnemu fungovaniu celého systému.

Na čo slúži servo olej v posilňovači riadenia? 

Odpoveď je jednoduchá. Na vytváranie tlaku, ktorý uľahčuje pohyb hrebeňovej tyče. Všetku potrebnú prácu vykonáva hydraulické čerpadlo spolu s regulačným ventilom. Čerpadlo načerpá olej z rezervoára a ventil ho nasmeruje na pravú alebo ľavú stranu pracovného valca.

Ak ide auto rovno, regulačný ventil je v polohe, ktorá umožňuje prúdenie oleja z čerpadla cez ventil a späť.

Skvelá ponuka

Preč s usadeninami!

✔️ PRO-TEC P1001 výrazne redukuje škodlivé emisie.

✔️ Spoľahlivo odstraňuje nečistoty z motorového a olejového systému.

✔️ K výrobku dostanete ČISTIČ BŔZD Power Max len za 0,10€!

 

Pri otočení volantu sa na jednej strane valca olej načerpá a z druhej ide preč. Na strane, kde sa nahromadí, vznikne tlak, ktorý tlačí piest do opačnej strany. Pohyb piestu zjednoduší pohyb hrebeňovej tyče a vy môžete pohodlne krútiť volantom bez pocitu, že ste vo fitnescentre.

Servo olej a jeho výmena.
Pravidelnú výmenu servo oleja netreba podceňovať.

Čo sa stane, ak je oleja málo? 

Na základe predchádzajúceho vysvetlenia by vám to malo byť zrejmé, že bez funkčného posilňovača riadenia, prípadne pri nedostatku servo oleja, sa bude ťažko otáčať volant. S veľkou pravdepodobnosťou auto pôjde, kolesá sa budú točiť, ale vy budete musieť na ich otočenie vyvinúť oveľa väčšiu silu. V najhoršom prípade hrozí riziko poškodenia celého mechanizmu.

Ako to všetko prebieha v praxi si môžete pozrieť v nasledujúcej 3D animácii.

Na čo slúži olej v posilňovači riadenia?

  • Otáčanie volantu sprevádza hluk. Ak posilňovač riadenia robí hluk, obzvlášť pri parkovaní, keď pomaly otáčate volantom, s najväčšou pravdepodobnosťou vám chýba olej.
  • Ak nie je otáčanie volantu plynulé a sprevádzajú ho trhavé pohyby. Absencia plynulého pohybu pri pomalom otáčaní je opäť znakom problému.
  • Ťažké otáčanie volantu. Bez dostatočného množstva oleja nedokáže posilňovač pracovať efektívne. Prvým príznakom je ťažšie otáčanie volantu. Všimnete si ho predovšetkým pri parkovaní.
  • Škrípanie počas riadenia volantu. Takéto zvuky sa najčastejšie vyskytujú pri vytáčaní kolies do krajných polôh.
  • Škvrny od oleja, prípadne menšie fľaky po vozidlom. Takýto fľak nemusí byť hneď od servo oleja, ale nič nepokazíte, ak ho skontrolujete.

Ak budete tieto prvotné príznaky ignorovať, hydraulické čerpadlo prestane fungovať a s ním aj celý systém posilňovača riadenia.  

Kedy vymeniť servo olej v posilňovači riadenia?

Hydraulická kvapalina sa nemusí vymieňať celá, zvyčajne je potrebné len dolievanie a pravidelná kontrola jej množstva. Počas používania vozidla dochádza k jeho prirodzenému úbytku.

Dolievanie je vhodné robiť pri každej servisnej prehliadke a kompletná výmena je vhodná po 3 až 5 rokoch. Kompletnú výmenu je lepšie zveriť do rúk autoservisu.

Časové intervaly odporúčané výrobcom auta dodržujte, ak nechcete šoférovať ako tento chlapík vo videu.

Aké sú typy oleja do serva? 

Skôr než sa vyberiete na nákup oleja je nutné sa pozrieť do užívateľskej príručky k vášmu vozidlu. V ňom výrobca zvyčajne špecifikuje, ktorý typ oleja je vhodný do daného posilňovača.

Olej hľadajte pod názvom hydraulický olej alebo olej do serva, prípadne posilňovača riadenia. Často ide o rovnaký olej ako sa používa do automatických prevodoviek (Dextron). Informácia o tom, pre ktoré konkrétne automobily je  olej určený, býva priamo na obale. Ak si nie ste istý, všímajte si, aké normy spĺňa a orientujte sa podľa nich.

Vo všeobecnosti nájdete na trhu servo olejov minerálne, polosyntetické a syntetické servo oleje. Zvyčajne sa vyskytujú v červenej, zelenej alebo žltej farbe.

Koľko stojí olej do serva?

Cena oleja je pomerne nízka. Zvyčajne sa ceny pohybujú od 5 do 15 € za liter. To nie je čiastka, ktorá by ovplyvnila váš rozpočet a tak je namieste pristupovať k dopĺňaniu servo oleja zodpovedne. Hydraulika bez oleja môže dopadnúť veľmi zle a pokazený posilňovač riadenia by už mohol zatriasť vašou peňaženkou.

Okrem oleja do posilňovača riadenia nezabudnite ani na výmenu prevodovkového olejamotorového oleja.

od 5 €/ l

Servo oleje

Kvalitné servo oleje značiek:

 • Castrol
 • Febi Bilstein
 • Mobil

Po registrácií automaticky získavaš zľavu 5% na nákup.

Starostlivosť, ktorá stojí za to!

Včasná starostlivosť a prevencia problémov, ktoré vznikajú z nečistôt, opotrebovania, či zanedbania, sú esenciálne pre fungovanie auta, na ktoré sa dá spoľahnúť. Ustrážiť dostatočnú hladinu olejov, je nutné minimum, ktoré by ste mali pre svoje auto urobiť.

Pri výmene motorového oleja, nezabudnite „prepláchnuť“ motor. Vhodný chemický prostriedok zbaví Váš motor mastnôt, usadenín a tiež ho ochráni pred koróziou. Napríklad, táto prevencia Vám ušetrí pomerne drahé starosti.

Myslite na svojho štvorkolesového miláčika a doprajte mu pravidelnú extra starostlivosť.

2 KOMENTÁRE

 1. Opel astra h 2006 1.6 77kw plyn benzin kde je mierka na servo olej a koľko ho ma tam sa naliať podľa čoho viem že ho je dosť na vrchnaku je pkast tyčinka ale žiadne min max

 2. Zdravím mam bmw 120 d e 87 stále mi zhadzuje remenicu ktorá poháňa servo čerpadlo, kde môže byt problém??. Dik za odpoveď

Zanechať komentár

Please enter your comment!
Please enter your name here