Viete, ako správne sedieť v aute? Zvládnete to v 5 krokoch.

10902

Celkové hodnotenie článku

Rated 4.9 out of 5

Sedenie v aute sa nijako neodlišuje od sedenia v kancelárii. Je to statická pozícia, ktorá je pre ľudské telo neprirodzená. Ak sa chcete vyhnúť bolestiam krížov a chrbta, musíte si v aute správne sadnúť. Viete, ako na to?

Skôr ako sa pustíte do šoférovania, bez ohľadu na dĺžku trasy, by ste si mali nájsť správnu pozíciu na sedenie. Nastaviť treba výšku sedadla, vzdialenosť od pedálov, opierku hlavy a ak je to možné aj volant. Vďaka správnemu sedeniu budete mať dobrý výhľad na vozovku, pevnú oporu chrbta, či dostatok priestoru na nohy. Všetko má svoje pravidlá, ktoré vychádzajú zo stavby ľudského tela.

Nastavte si výšku sedadla

Množstvo vodičov robí tú chybu, že si sedadlo posúva iba dopredu a dozadu a na výšku zabúdajú. Pri správne nastavenej výške sedadla sa vaše kolená nachádzajú približne v tej istej výške ako panva.

Na druhej strane pozor na to, aby ste nesedeli privysoko. Ak sedíte vysoko, zmenší sa vám výhľad a v konečnom dôsledku začnete predkláňať hlavu dopredu. Po pár minútach sa ozvú bolesti v krku a pribudne jeden ďalší nervózny vodič na ceste.

Správne sedenie v aute nezahŕňa predkláňanie hlavy.
Pozor na zbytočné predkláňanie hlavy.

V niektorých autách je takmer nemožné nastaviť pozíciu, v ktorej sú kolená a boky v jednej línii. Riešením sú podložky na sedenie, ktoré upravia posed v aute do požadovanej výšky.

Ak ste vysokej postavy, môže sa vám aj stať situácia, že sa do menšieho auta jednoducho do správnej pozície nedokážete nastaviť. Pri dlhodobom a častom šoférovaní je na zvážení výmena auta.

Prispôsobte vzdialenosť sedadla od pedálov svojej výške

Ďalším dôležitým nastavením je upravenie vzdialenosti sedadla od riadiacich pedálov. Všímajte si vaše nohy a kolená. Na základe výskumu Univerzity Loughborough sa v správnej pozícii kolená nedotýkajú dolnej časti sedadla a medzi sedadlom a kolenom je medzera na minimálne dva prsty.

Ak máte sedadlo v správnej vzdialenosti od pedálov, tak dokážete s opretým chrbtom bez problémov dotlačiť každý jeden pedál. Noha na dotlačenom pedáli by mala v kolene zvierať aspoň 120 °uhol. V žiadnom prípade nesmie byť vystretá, pretože hrozí riziko úrazu a rovnako klesá vaša schopnosť rýchlej a dostatočnej reakcie.

Sedenie v aute zahŕňa správnu vzdialenosť sedadla.
Správna vzdialenosť sedadla zaručí pohodlné stláčanie pedálov.

Okrem toho poskytujte telu počas šoférovania aspoň trochu oddychu. Čo to znamená? Že budete odkladať nohu zo spojky, kedykoľvek to bude možné. Ak je ľavá noha položená na „odpočívadle“ poskytuje oporou celému telu a znižuje napätie v chrbte.

Výhodu majú autá s automatickou prevodovkou.  Okrem toho, že nemusíte stláčať spojku, ani sa nenačahujete za riadiacou pákou.

Upravte sklon operadlovej časti na správne sedenie v aute

Rovnako dôležitým parametrom zdravého sedenia v aute je sklon operadlovej časti sedadla. So sedadlovou časťou by mal zvierať uhol približne 110 až 120 stupňov. V takej to pozícií najmenej zaťažujete stavce v spodnej časti chrbta.

Sklon operadlovej časti sedadla je dôležitý.
Dôležitým parametrom je taktiež sklon operadlovej časti sedadla.

Zabudnite na to, že si trochu viac sklopíte sedadlo pri dlhej jazde. Napriek tomu, že získate trochu pohodlia, strácate kontakt s vozidlom a zvyšuje sa riziko mikrospánku. Ak máte pocit, že si potrebujete oddýchnuť, tak zastavte.

V prípade bolestí chrbta venujte pri šoférovaní pozornosť operadlovej časti sedadla. Výhodou je, ak máte v aute tvarovanú opierku pre driekovú časť. Rovné operadlá nezodpovedajú tvaru našej chrbtice a preto majú viaceré autá už zabudovanú opierku drieku. Ak máte v aute takúto opierku, používajte ju. V prípade, že model vášho auta nedisponuje takýmto vybavením, môžete si ju dokúpiť.

Nastavte si opierku hlavy

Opierka hlavy je pre mnohých vodičov nepohodlnou súčasťou sedadla. Aby sme jej toľko nekrivdili, treba uviesť veci na správnu mieru. Opierka hlavy sa v aute nenachádza na oddychovanie, ale poskytuje oporu krku v prípade nárazu. Jej účinok sa odvíja od toho, či sa nachádza v správnej výške vzhľadom na hlavu vodiča.

Sedenie v aute zahŕňa aj opierku.
Opierka hlavy je dlôležitou súčasťou sedadla najmä z bezpečnostných dôvodov.

Ideálna výška opierky je taká, keď stred opierky a vaše oči sa nachádzajú v jednej priamke. Snažte sa vyhnúť zlozvyku predkláňania hlavy dopredu a myslite na to, že uši by mali byť vždy nad ramenami.

sedenie v aute
Ideálna výška je keď sa nachádza stred opierky a úroveň očí vodiča v jednej priamke.

Nájdite ideálnu pozíciu pre volant a spätné zrkadlá

Posledným krokom zdravého sedenie je nastavenie volantu a zrkadiel. Ak máte správne nastavenú vzdialenosť volantu od sedadla, tak ste schopní položiť zápästia vystretých rúk na vrchný okraj volantu, pričom ramená sú opreté o operadlo. 

Vzdialenosť od volantu.
Správna vzdialenosť od volantu zaručuje pohodlnú jazdu.

Po uchopení volantu v odporúčanej pozícii za desať dve, vám klesnú lakte a vytvoria približne 120° uhol.

sedenie v aute
Po spustení rúk by mali ruky následne zvierať ideálny cca 120 stupňový uhol.

Ak ste si už všetko správne nastavili, venujte pozornosť spätným zrkadlám. Zle nastavené zrkadlá vás nútia sa posúvať a vykláňať, čím opúšťate správnu pozíciu pri sedení.

Možno sa vám tých pravidiel zdá na prvý pohľad veľa, ale nejde o žiadne zbytočnosti. Správny posed, ako uvádza popredný výrobca áut Volkswagen, je kľúčový pre dokonalé ovládanie auta v každej situácii.

Je veľmi známe, že raz vidieť je lepšie ako stokrát počuť, a tak si môžete všetko pozrieť na vlastné oči v inštruktážnom videu.

Ako vidíte správne a bezpečné nastavenie posedu v aute je alfou a omegou vášho zdravia, ale aj kontroly nad vozidlom. Nezabúdajme tiež na bezpečnosť detí v automobiloch. Bohužiaľ autoškoly sa tejto téme venujú len veľmi málo, a tak sedenie v aute zostáva len vo vašich rukách. Nezabúdajme tiež na bezpečnosť detí v automobiloch.

Zanechať komentár

Please enter your comment!
Please enter your name here