Starajte sa o svoje auto správne s našimi 10 tipmi

4446

Celkové hodnotenie článku

Rated 0 out of 5

Áno, nejaký ten základ pozná asi každý šofér. V novembri prezuť, doliať nemrznúcu zmes, pred letom zas skontrolovať, či klimatizácia ešte chladí. A keď sa náhodou chystáme autom na návštevu či oslavu, tak ho raz za čas strčíme aj do umývačky na pumpe. Fungujete podobne aj vy? Alebo je starostlivosť o auto pre vás dôležitá a venujete jej oveľa viac času?

My sa v tomto texte venujeme práve jej. Okrem dôvodov, prečo by ste svojho štvorkolesového miláčika nemali zanedbávať, vám prinášame aj 10 tipov, ako sa oň správne starať. A ak poznáte ešte nejaký ďalší trik, ktorý sme nespomenuli, neváhajte sa oň s nami podeliť v komentári pod textom.

starostlivosť o auto, tmavé retro auto, umyté auto, auto v meste
Pravidelná starostlivosť o auto je dôležitá, nezanedbávate ju?

Starostlivosť o auto v číslach

Ruku na srdce, kedy ste boli naposledy so svojim autom v umývačke alebo ste ho vyčistili ručne? Americké štatistiky z roku 2021 ukazujú, že priemerný Američan umýva svoje auto až trinásťkrát za rok. Umývačky sú pritom najčastejšie vyťažené práve v zimných mesiacoch a až 35% vlastníkov áut uprednostňuje eco-friendly možnosti starostlivosti o auto.

Na Slovensku podobná štatistika dostupná nie je. Ako veľmi je medzi našimi vodičmi obľúbená pravidelná starostlivosť o auto tak môžeme len hádať, toto pomyselné číslo však môže s našimi tipmi každý z nás zvýšiť.

starostlivosť o auto, ako sa starať o auto, svetlé retro auto pred domom
Ak sa o svoje auto budete pravidelne starať, môžete tým udržať jeho hodnotu

Prečo je pravidelná starostlivosť o auto dôležitá?

Dôvodov je hneď niekoľko.

 • Udržujete hodnotu auta – lebo v čím lepšom stave je vozidlo, tým bude jeho cena vyššia (a tým nemyslíme len vonkajší vzhľad a stav interiéru)
 • Zvyšujete výkon vozidla – pravidelná údržba motora dokáže zvýšiť výkon, odborníci z B&M Auto navyše upozorňujú, že napríklad zanedbaná výmena oleja so sebou prináša zvýšenie spotreby až o 12%
 • Šetríte peniaze – pri správnej a svedomitej starostlivosti znižujete riziko nečakaných porúch, ktoré by mohli vašu peňaženku nepríjemne prekvapiť, vždy je predsa jednoduchšie včas vymeniť jeden komponent, ako čakať, koľko ešte vydrží a nechať ho spôsobiť vážnejšiu poruchu
 • Chránite seba i spolucestujúcich – keď doprajete pravidelnú starostlivosť a výmenu dôležitým častiam auta, zvyšujete okrem iného aj bezpečnosť pri jazde
 • Robíte niečo aj pre životné prostredie – podcenenie pravidelnej starostlivosti o vozidlo so sebou môže priniesť okrem zvýšených emisií i množstvo zbytočného odpadu

Jednoducho povedané: čím lepšie sa staráte o vaše vozidlo, tým dlhšie vám vydrží

10 tipov, ako sa pravidelne starať o svoje auto

1. Umývanie zvonku

interiér auta, čistenie interiéru auta, retro interiér, volant, západ slnka v aute
Vo vyčistenom interiéri sa budete pri cestovaní cítiť oveľa lepšie

🤔 Ako často? Raz za mesiac

💰 Cena? 5 – 10 eur

⏱️ Čas? 10 – 20 minút

Praktický čistý vzhľad, prevencia pred poškodeniami i ochrana zdravia cestujúcich. Venujte vášmu autu raz za mesiac oddych vo wellness umývačke áut.  Najdôležitejšie je to predovšetkým na prelome sezón. O tom, na čo pri čistení nezabúdať a či sa rozhodnúť pre ručnú alebo automatickú umyváreň, si môžete viac prečítať v našom blogu o pravidelnom umývaní auta.

2. Nepodceňujte čistý interiér

🤔 Ako často? Raz za dva mesiace

💰 Cena? 3 – 8 eur

⏱️ Čas? 30 – 45 minút

Nájdite si chvíľku času aj na interiér. Budete potrebovať len kvalitnú handričku a vami vybratú autokozmetiku. Okrem toho, že milo prekvapíte každého, koho budete viezť, auto bude čisté a voňavé a stane sa skutočne vašou druhou obývačkou.

TOP

Interiér aj exteriér? Použite univerzálny čistič 🧼

 • obsahuje vysoko kvalitné prísady
 • vyčistí rozpučený hmyz, mastnotu, decht, hrdzu
 • vhodný na plasty, sklo, gumu, kožu, textíliu
 • s možnosťou zriediť vodou

3. Vyčistenie klimatizácie

🤔 Ako často? Dvakrát ročne, na prelome sezón

💰 Cena? 3 – 8 eur svojpomocne, 20 – 35 eur v autoservise

⏱️ Čas? 10 – 20 minút   

V lete príjemne ochladí interiér auta, v zime zas pomôže so zahmleným čelným sklom. Klimatizácia je mimoriadne dôležitou časťou každého auta, zároveň je však aj ideálnym miestom na množenie baktérií. Ak jej nebudete pravidelne venovať pozornosť, môže vám priniesť zdravotné ťažkosti.

TOP

Klima Fresh na rýchlu dezinfekciu 👌

 • kvalitný osviežovač v plechovke
 • vytvorí sviežu atmosféru
 • s jednoduchým použitím, ktoré zvládne každý

Preto odporúčame vyčistiť ju aspoň dvakrát za rok, vždy pred letom a pred zimou, a aspoň jedno z týchto čistení nechať na odborníkov (skontrolujú aj funkčnosť súčiastok a doplnia chladivo). Nezabúdajte ani na výmenu peľového filtra. O možnostiach domáceho čistenia klímy sa dozviete viac v našom článku o čistení klimatizácie v aute. Vyskúšajte to ešte dnes, zvládne to naozaj každý.

tlak v pneumatikách, retro koleso, retro pneumatika, čierno zelené auto
Aký je správny tlak v pneumatikách? Táto hodnota sa u rôznych značiek a modelov líši

4. Kontrola tlaku v pneumatikách

🤔 Ako často? Aspoň raz ročne

💰 Cena? Zadarmo

⏱️ Čas? 10 minút

Pre bezpečnú jazdu je dôležitá aj správna starostlivosť o pneumatiky a kontrola tlaku v nich. Ide navyše o veľmi jednoduchý úkon, ktorý zaberie len niekoľko minút a na pumpe ho s pomocou kompresoru vybavíte zadarmo za niekoľko minút.

5. Výmena vzduchového filtra

🤔 Ako často? Každých 15 – 30 tisíc kilometrov alebo aspoň raz ročne

💰 Cena? 4 – 10 eur

⏱️ Čas? 15 – 30 minút  

Viete, ktorý komponent chráni váš motor pred znečistením? Je to práve vzduchový filter. Jeho pravidelná výmena vám prinesie úsporu paliva, zníženie emisií aj lepšiu výkonnosť vozidla. Vyhnete sa aj nechcenému čiernemu dymu, ktorý prináša upchatý vzduchový filter. Ide tiež o jednoduchý úkon, ktorý dokážete spraviť aj doma.

6. Skontrolovanie hladiny motorového oleja

🤔 Ako často? Raz za dva mesiace

💰 Cena? Zadarmo

⏱️ Čas? 5 minút

Áno, na nedostatok oleja vás väčšinou upozorní aj oranžová kontrolka na prístrojovej doske, nemali by ste sa však stopercentne spoliehať len na ňu. Kontrola hladiny oleja vám zaberie len niekoľko minút a zvládne ju úplne každý. Ak neviete, ako na to, môže vám pomôcť aj zrozumiteľné video.

7. Výmena motorového oleja

🤔 Ako často? Každých 15 – 30 tisíc kilometrov alebo aspoň raz za rok

💰 Cena? 30 – 40 eur svojpomocne, 50 – 80 eur v autoservise

⏱️ Čas? 1 – 2 hodiny

Pravidelná výmena motorového oleja zabezpečí dlhšiu životnosť prevodovky aj spoľahlivejšie radenie. Pri tomto bode však platí, že je veľmi individuálne, ako často je potrebné meniť olej, závisí to okrem iného aj od typu vozidla, používania a spôsobu jazdy. Viac na túto tému sa môžete dočítať v našom blogu o výmene motorového oleja, kde nájdete aj postup na výmenu oleja doma. Nezabúdajte, že spolu s olejom je vždy potrebné meniť aj olejový filter.

8. Kontrola hladiny chladiacej kvapaliny

🤔 Ako často? Dvakrát ročne, na prelome sezón

💰 Cena? Zadarmo

⏱️ Čas? 5 minút   

Podobne ako pri motorovom oleji, aj tu vás na nedostatok upozorní kontrolka, za kontrolu však tiež nič nedáte. Otvorenie kapoty a preskúmanie hladiny kvapaliny vám zaberie len niekoľko minút a môže ochrániť vaše auto od nechcených porúch. Nezabúdajte však, že chladiaca kvapalina nie je ako olej – ak zistíte, že je kvapaliny málo, kontaktujte autoservis.

chladiaca kvapalina, kapota retro auta, modré auto, Ford
Nezabúdajte ani na pravidelnú kontrolu hladiny jednotlivých dôležitých kvapalín

9. Skontrolovanie stavu akumulátora

🤔 Ako často? Aspoň raz za rok

💰 Cena? Zadarmo

⏱️ Čas? 10 minút

Autobatéria je dôležitou súčiastkou a fakt, že nespôsobuje žiadne ťažkosti neznamená, že jej vôbec nemáte venovať pozornosť. Aj plne funkčnú autobatériu je potrebné raz za čas skontrolovať, v zimnom období jej neuškodí ani pomocné dobitie. Znížite tým pravdepodobnosť, že vás jedného dňa prekvapí vybitá batéria a vy nenaštartujete.

Viac druhov

Nabíjanie autobatérie? 🔋 Štartovacie káble!

 • u nás výber kvalitných produktov od piatich rôznych výrobcov
 • s prúdovým zaťažením 400, 500, 600, 900, 1000 a 1200 Ampérov
 • s dĺžkami 3, 4 a 6 metrov
 • za výhodnú cenu

Na kontrolu budete potrebovať len Voltmeter a káble, pomocou ktorých ho pripojíte na autobatériu. O tom, ako postupovať aj čo značia jednotlivé namerané hodnoty, sa dozviete všetko dôležité v našom článku o autobatériách.

10. Kontrola brzdových platničiek a kotúča

🤔 Ako často? Aspoň raz za rok

💰 Cena? Zadarmo

⏱️ Čas? 10 – 20 minút

Že ako, kedy a kde kontrolovať brzdové platničky a kotúče? Pri prezúvaní pneumatík sa aspoň raz za rok pozrite aj na túto súčasť auta. Kontrola pohľadom je rýchla, jednoduchá a nenáročná, a rýchlo vám vie naznačiť, že niečo nie je v poriadku

Platničky a kotúče sa nachádzajú sa na vonkajšej strane kolesa (pri niektorom type bŕzd ale aj zvnútra) a štandardná hrúbka brzdových doštičiek by mala byť 2 – 3 milimetre. Okrem hrúbky platničky si všímajte aj prípadné praskliny, pri kotúči sa zamerajte na zvlnenie.  

brzdový kotúč v aute, zlý brzdový kotúč, brzdové platničky
Pri prezúvaní dôkladne prezrite brzdové kotúče aj platničky

PLUSOVÝ TIP: Noste so sebou záchranný balíček

🤔 Ako často? Nachystajte raz, noste stále

💰 Cena? 20 – 50 eur

⏱️ Čas? 10 – 20 minút

Povinná výbava niekedy nestačí a sú veci, ktoré sa oplatí mať v aute pre prípad núdze stále. Ich kúpa či objednanie cez internet vám zaberie niekoľko minút, no môže vám ušetriť hodiny nervov. A hoci ide možno o trošku vyššiu investíciu, uvidíte, že v nutnom prípade si za ňu budete ďakovať. Aké konkrétne autodoplnky a náhradné diely by nemali chýbať v každom záchrannom balíčku?

Odporúčame

Sada, ktorú musíš mať v kufri 🚗

Sada autopoistiek, ktorú sa oplatí mať pre každý prípad vždy so sebou 👈 Obsahuje 80 kusov poistiek štandardnej veľkosti (10x5A, 10×7.5A, 20x10A, 10x15A, 10x20A, 10x25A, 10x30A) a kliešte na jednoduchú manipuláciu.

Ročne vám táto starostlivosť zaberie okolo 10 hodín

biele BMW, auto v meste, staré auto
Na čo podľa vás pri pravidelnej starostlivosti o auto ešte netreba zabúdať?

A to je za 365 dní skoro nič, či poviete? Mesačne to vychádza na 45 – 50 minút, čo je minimum času, ktoré dokáže priniesť skvelé dlhodobé účinky. Cenovo to vychádza ročne a na 65 – 200 eur, táto suma sa však môže líšiť podľa toho, koľko z úkonov dokážete urobiť doma sami a pri koľkých zveríte auto do rúk odborníkov.

Priznajte sa, koľko z týchto úkonov ste absolvovali počas tohto roku? Ak aspoň 7 z 10, ste zodpovedný majiteľ a váš štvorkolesový miláčik sa vám za to určite odmení. V prípade, že je to menej, je najvyšší čas to zmeniť. Nájdite si v najbližších dňoch trochu času na vaše auto, uvidíte, že sa vám za to časom poďakuje.

Prečítajte si aj náš blog s 11 tipmi, ako byť aj v aute eco-friendly

Zanechať komentár

Please enter your comment!
Please enter your name here