Start-stop syst├ęm

Viete, na─Źo v aute sl├║┼żi start-stop syst├ęm? Ak├ę s├║ jeho v├Żhody a nev├Żhody?

1499

Celkov├ę hodnotenie ─Źl├ínku

Rated 5 out of 5
start-stop syst├ęm, v├Żhody, nev├Żhody
Ak├ę s├║ v├Żhody a nev├Żhody start-stop syst├ęmov?

N├ízory na start-stop syst├ęm sa vo ve─żkom l├ş┼íia. Niektor├ş vodi─Źi ho pova┼żuj├║ za ve─żmi pr├şnosn├Ż, in├ş mu zasa nevedia pr├şs┼ą na chu┼ą a┬áneust├íle ho deaktivuj├║. Preto je diskusia oh─żadom tejto t├ęmy ─Źasto rozdielna.

Aj my sme si posvietili na start-stop syst├ęm a┬áv┬átomto ─Źl├ínku v├ím prinesieme inform├ície o┬átom, ako tento syst├ęm funguje, na─Źo v┬áaute v├┤bec sl├║┼żi a┬áak├ę s├║ jeho v├Żhody, ale aj nev├Żhody.

Na─Źo sl├║┼żi start-stop syst├ęm

Start-stop je elektronick├Ż syst├ęm, ktor├Ż je v s├║─Źasnosti nevyhnutnou s├║─Źas┼ąou nov├Żch automobilov. V minulosti bol tento syst├ęm s├║─Źas┼ąou modelov ├íut len vy┼í┼íej triedy, teda pri star┼í├şch modeloch ├íut tento syst├ęm nebol povinnos┼ąou.

Dnes v┼íak patr├ş k ┼ítandardnej v├Żbave takmer ka┼żd├ęho nov├ęho automobilu.

T├Żm, ┼że sa neust├íle zvy┼íuj├║ emisn├ę normy a kontroly s├║ ve─żmi pr├şsne, dostal sa tento syst├ęm viac do popredia.

Jeho prim├írnou ├║lohou je zni┼żova┼ą ┼íkodliv├ę emisie, ktor├ę motor auta produkuje a v druhom rade zni┼żova┼ą spotrebu. Najlep┼íie funguje v mest├ích s hustou prev├ídzkou, kde vo ve─żkom zni┼żuje spotrebu paliva a emisie.

Ako funguje

Start-stop syst├ęm pri kr├ítkom zastaven├ş vozidla (napr. na kri┼żovatke alebo v kol├│ne) automaticky vypne motor. Tento syst├ęm sa aktivuje vtedy, ke─Ć je auto v k─żudovom re┼żime, teda je zaraden├Ż neutr├íl a vy┼íliapnut├í spojka.

Potom, ako start-stop syst├ęm vypne motor a┬áke─Ć vodi─Ź chce pokra─Źova┼ą v┬ájazde, sta─Ź├ş za┼íliapnu┼ą spojku (pri manu├ílnej prevodovke) alebo plyn (pri automate) a┬ámotor sa znova automaticky, potichu na┼ítartuje.

start-stop syst├ęm, kol├│na, mesto
Start-stop syst├ęm automaticky vypne motor pri zastaven├ş vozidla v┬ákol├│ne.

Aby tento syst├ęm fungoval spr├ívne, tak okrem ┼ípeci├ílneho ┼ítart├ęra, s├║ potrebn├ę r├┤zne sn├şma─Źe a ─Źidl├í. Tie musia kontrolova┼ą, ─Źi sa neh├Żbu koles├í auta, ─Źi motor pracuje spr├ívne alebo ─Źi je akumul├ítor pripraven├Ż na op├Ątovn├ę na┼ítartovanie.

A┼ż potom ako s├║ splnen├ę tieto spomenut├ę podmienky, syst├ęm vypne motor.

Trochu hist├│rie

Ako prv├í pri┼íla s n├ípadom vytvorenia syst├ęmu riadenia prev├ídzky motora, automobilka Toyota. T├íto automobilka vytvorila v 70. rokoch 20. storo─Źia syst├ęm, ktor├Ż vypol motor potom, ako ┼íiel 1,5 sekundy na vo─żnobeh.

S podobn├Żm syst├ęmom nazvan├Żm City matic nesk├┤r pri┼íla automobilka Fiat a v 90. rokoch pri┼íla s t├Żmto syst├ęmom aj automobilka Volkswagen.

N├ísledne sa za─Źali prid├íva┼ą aj in├ę automobilky a syst├ęm na riadenie prev├ídzky motora sa za─Źal vyr├íba┼ą vo ve─żkom.

Tla─Źidlo deaktiv├ície

Mnoho vodi─Źov nem├í v ob─żube tento syst├ęm a po na┼ítartovan├ş auta ho ihne─Ć deaktivuj├║.  Preto sa do vozidiel montuje aj tla─Źidlo na jeho deaktiv├íciu a n├ísledn├║ aktiv├íciu. Je to z toho d├┤vodu, ┼że vyu┼żitie tohto syst├ęmu prin├í┼ía aj mnoh├ę negat├şva.

V autoservisoch je mo┼żn├ę po┼żiada┼ą o nain┼ítalovanie zariadenia, ktor├ę automaticky deaktivuje start-stop syst├ęm pri ka┼żdom na┼ítartovan├ş vozidla.

Av┼íak neodpor├║─Źa sa tento syst├ęm deaktivova┼ą vo va┼íom aute natrvalo, preto┼że ke─Ć raz bolo auto schv├ílen├ę na prev├ídzku s┬áakt├şvnym syst├ęmom, m├┤┼żete ma┼ą n├ísledne probl├ęm pri STK.

start-stop syst├ęm, deaktiv├ícia
Ak nieste fan├║┼íikom start-stop syst├ęmu, m├┤┼żete ho jednoducho deaktivova┼ą.

V├Żhody syst├ęmu

Medzi hlavn├ę v├Żhody syst├ęmu start-stop patr├ş to, ┼że zni┼żuje spotrebu paliva a rovnako zni┼żuje produkciu ┼íkodliv├Żch emisi├ş. Najviac sa tieto v├Żhody odrazia pri jazde vo ve─żk├Żch mest├ích, kde je hust├í prem├ívka.

Pod─ża v├Żrobcov t├Żchto syst├ęmov sa zni┼żuje spotreba paliva, pou┼ż├şvan├şm start-stop syst├ęmu, a┼ż o 10 %, ─Ź├şm sa chr├íni ┼żivotn├ę prostredie.

Syst├ęm taktie┼ż napom├íha k optimaliz├íci├ş v├Żkonu katalyz├ítora. T├Żm sa predl┼żuje jeho ┼żivotnos┼ą a netvoria sa usadeniny na zapa─żovan├ş.

N├ízorn├║ uk├í┼żku, ako dok├í┼że start-stop syst├ęm u┼íetri┼ą palivo pri jazde v meste, si m├┤┼żete pozrie┼ą v nasleduj├║com videu. Video je v angli─Źtine.

Nev├Żhody syst├ęmu

Start-stop syst├ęm m├í omnoho viac nev├Żhod, ako sa na prv├Ż poh─żad zd├í.

Motor

Nev├Żhodou syst├ęmu je, ┼że vyp├şna motor aj vtedy, ke─Ć to v├┤bec ne─Źak├íte. Napr├şklad pri kr├ítkom zastaven├ş pri odbo─Źovan├ş do jazdn├ęho pruhu alebo pri pos├║van├ş sa v kol├│nach.

Taktie┼ż op├Ątovn├ę ┼ítartovanie motoru moc neprospieva. Preto┼że pr├íve ─Źast├ę ┼ítartovanie nam├íha lo┼żisk├í k─żukov├ęho hriade─ża. Motor je prisp├┤soben├Ż nato, aby bez probl├ęmov vydr┼żal viac ako 50 000 ┼ítartovan├ş. Av┼íak vyu┼ż├şvan├şm syst├ęmu start-stop sa po─Źet ┼ítartovan├ş nieko─żkon├ísobne zvy┼íuje a t├Żm doch├ídza k opotrebovaniu lo┼ż├şsk.

Okrem motora dostan├║ zabra┼ą aj in├ę komponenty alebo ─Źasti auta.

┼Żivotnos┼ą komponentov

Prv├Żm z nich je akumul├ítor, ktor├Ż je nam├íhan├Ż a zni┼żuje sa jeho ┼żivotnos┼ą. Takisto je natom aj ┼ítart├ęr alebo altern├ítor. Hoci boli tieto komponenty auta prisp├┤soben├ę zv├Ż┼íen├ęmu pou┼ż├şvaniu, nedaj├║ sa ochr├íni┼ą na 100 %.

Oneskoren├ę ┼ítartovanie

start-stop syst├ęm, nev├Żhody
Kv├┤li tomu, ┼że syst├ęm start-stop m├í viac nev├Żhod ako v├Żhod, ho v├Ą─Ź┼íina vodi─Źov nem├í v┬áob─żube.

─Äal┼íou nev├Żhodou syst├ęmu je aj oneskoren├ę ┼ítartovanie, hoci s├║ to milisekundy, mnoho vodi─Źov ich aj tak poci┼ąuje. Toto oneskoren├ę vy┼ítartovanie z miesta m├┤┼że sp├┤sobi┼ą aj probl├ęmy pri prem├ívke alebo sa m├┤┼żete dosta┼ą do nebezpe─Źnej situ├ície pri v├Żjazdoch z ved─żaj┼íej cesty, ktor├ę m├┤┼żu vies┼ą k dopravn├Żm nehod├ím.

Klimatizácia

Syst├ęm start-stop ovplyv┼łuje aj pohodlie cestuj├║cich v aute. T├Żm, ┼że sa motor vyp├şna, tak sa vyp├şna aj kompresor klimatiz├ície, ─Źo je pre mnoh├Żch ┼íof├ęrov a spolucestuj├║cich po─Źas hor├║cich letn├Żch dn├ş ve─żk├ę negat├şvum. 

Zni┼żuje spotrebu ÔÇô naozaj?

Pri kr├ítkych cest├ích, pri ktor├Żch sa motor nestihne zohria┼ą sa syst├ęm vyp├şna a spotreba paliva je dokonca e┼íte vy┼í┼íia ako za norm├ílnych okolnost├ş.

A po─Źas be┼żnej prem├ívky syst├ęm zni┼żuje spotrebu paliva len minim├ílne.

Poruchy

Pou┼ż├şvanie start-stop syst├ęmu m├┤┼że vies┼ą k r├┤znym poruch├ím. ─îasto sa st├íva, ┼że kv├┤li pou┼ż├şvaniu tohto syst├ęmu mus├şte viac investova┼ą do servisu a preto ani neu┼íetr├şte na zn├ş┼żenej spotrebe paliva.

Naj─Źastej┼íie poruchy, ktor├ę sa vyskytuj├║ s├║ poruchy senzorov, ┼ítart├ęra alebo akumul├ítora.

Oplat├ş sa ho pou┼ż├şva┼ą?

N├ízor si urobte sami. Start-stop syst├ęm m├í ur─Źit├ę v├Żhody, ale nev├Żhody ich jednozna─Źne prevy┼íuj├║. Je d├┤le┼żit├ę zv├í┼żi┼ą si v┼íetky plusy a m├şnusy, aj pod─ża typu v├í┼ího vozidla a na z├íklade toho sa rozhodn├║┼ą, ─Źi ho pou┼ż├şva┼ą alebo nie. 

Doba v┼íak ide dopredu a aj tento syst├ęm m├┤┼że pr├şs┼ą s r├┤znymi vylep┼íeniami, ktor├ę vodi─Źov presved─Źia o tom, aby ho za─Źali vo ve─żkom pou┼ż├şva┼ą a presta┼ą deaktivova┼ą.  Ak pou┼ż├şvate syst├ęm pravidelne, nezabudnite na kvalitn├Ż olej a jeho pravideln├║ v├Żmenu.

Zanecha┼ą koment├ír

Please enter your comment!
Please enter your name here