Stočené kilometre sú problémom – pozor hlavne pri týchto 10 autách

612

Celkové hodnotenie článku

Rated 0 out of 5

Chystáte sa na kúpu auta? Už ste určite počuli o probléme s názvom stočené kilometre. Ide o častú prax mnohých predajcov, ktorý týmto úkonom výrazne zvýšia cenu auta. Nepridajte sa k desiatkam nespokojných vodičov a nenechajte sa oklamať. Poradíme vám, ako správne overiť počet najazdených kilometrov aj ako postupovať, ak zistíte zmenený stav tachometra. Navyše prinášame aj rebríček 10 vozidiel, ktoré majú podľa CarVertical stočené kilometre najčastejšie. Prieskum ukázal aj mnohé zaujímavosti. Neváhajte pokračovať v čítaní pod obrázkom. 

retro auto, červené auto, Firebird, predné svetlá auta, stočené kilometre
Stočené kilometre sú na trhu ojazdených vozidiel problémom, stretli ste sa s ním už aj vy?

Stáčanie je problémom už celé desaťročia

So stáčaním kilometrov v oblasti automobilového predaja sa ľudia stretávajú už desaťročia a dodnes ide o jeden z najčastejších problémov na trhu s ojazdenými vozidlami. Počet najazdených kilometrov sa totiž dá jednoducho zmenšiť o niekoľko desiatok, stoviek či dokonca tisícok kilometrov a prinesie so sebou väčšinou rýchlejší predaj auta za oveľa vyššiu cenu. Ide predsa o jeden z hlavných aspektov, ktoré ovplyvňujú cenu auta.

Prečo je dobré vedieť počet najazdených kilometrov?

svetlo auta, šofér, staré modré auto
Počet najazdených kilometrov výrazne ovplyvňuje cenu auta

Ak si myslíte, že ide len o číslo, ktoré vám vlastne v konečnom dôsledku nič nehovorí, veľmi sa mýlite. Počet najazdených kilometrov vám totiž dokáže okrem iného naznačiť aj toto.

 • Kondícia vozidla – čím viac najazdených kilometrov, tým väčšia pravdepodobnosť porúch a potreby častejších opráv
 • Spoľahlivosť – ak budete veriť nesprávnemu počtu kilometrov a nevedieť o reálnom stave, problémy sa môžu dostaviť celkom nečakane a auto vás jedného dňa môže nechať bezradne stáť kdesi na krajnici
 • Cena – áno, toto sme už spomínali – auto nie je najvhodnejšou investíciou a svoju hodnotu rýchlo stráca, napriek tomu je dobré vedieť, alebo aspoň mať možnosť zistiť, koľko vozidlo stojí – s nesprávnym počtom kilometrov to nikdy nebudete vedieť správne vypočítať

Ako to teda zistím?

Konkrétny počet najazdených kilometrov vybraného vozidla viete jednoducho  skontrolovať aj z pohodlia vašej obývačky. Jediné, čo budete potrebovať, je VIN číslo vozidla alebo jeho aktuálnu ŠPZ.

Na počítači, notebooku či telefóne si následne otvoríte niektorý z bezplatných alebo platených nástrojov, ktoré vám po vyplnení potrebných informácií vypíšu aktuálny počet kilometrov

Ktoré to sú? Napríklad Seka.sk, VinChec.cz či OverenieSTK.sk. Konkrétnym nástrojom a recenziám na ne sa podrobne venujeme v našom blogu o kontrolných nástrojoch na overenie VIN čísla.

 

Zistil som stočené kilometre – čo s tým?

Je to tu. Overený počet kilometrov nesedí s tým, o ktorom na presviedča predajca. Čo robiť?

stáčanie kilometrov, stočené kilometre, palubná doska, drevená volant, budíky v aute
Zaujíma vás, ako to tí podvodníci robia? Väčšinou im na to stačí obyčajný notebook
 • Prvá, najdôležitejšia a najlogickejšia rada: vozidlo rozhodne nekupujte za stanovenú sumu.
 • Mali by ste kontaktovať predávajúceho a informovať ho o probléme, môže sa stať, že s ním nie je oboznámený. Možnosťami sú zľava z pôvodnej kúpnej ceny auta alebo odstúpenie od zmluvy a vrátenie peňazí (ak ste už nejaké zaplatili).
 • Čo ak predávajúci odmieta uznať, čo ste zistili? V prípade, že ste už nejakú sumu zaplatili, jediným riešením je súdna cesta. Ako však hovorí na svojej stránke o stočených kilometroch aj súdny znalec Marcel Jančo, musíte sa pripraviť na finty a prieťahy predajcov.

Vyhnite sa preto tomuto problému včas a skontrolujte stav kilometrov ešte predtým, ako čokoľvek zaplatíte.

Problémom sú najmä prémiové nemecké vozidlá

Napadlo vám niekedy, že niektoré vozidlástáčané oveľa častejšie ako iné? Spoločnosť CarVertical, venujúca sa kontrole histórie vozidiel, sa na to v roku 2021 pozrela konkrétnejšie a zanalyzovala 700 000 reportov s históriou ojazdených vozidiel z osemnástich krajín celého sveta (vrátanie Slovenska, Česka, Rumunska, Nemecka či USA).  

10 áut, pri ktorých sa najčastejšie stretnete so stočenými kilometrami

Poďme sa teraz pozrieť na konkrétny rebríček značiek a modelov áut, ktoré mali najčastejšie zmenený stav kilometrov. V prehľadnej tabuľke ich môžete vidieť zoradené zostupne, všimnite si aj to, koľko percent zo všetkých skúmaných vozidiel malo stočené kilometre (v piatom stĺpčeku, tento údaj môžeme vnímať podľa štúdie aj ako pravdepodobnosť stočených kilometrov). V posledných stĺpoch vidíte aj porovnanie medzi dieselovým a benzínovým pohonom týchto modelov. 

PoradieZnačkaModelRok výroby% so stočenými kmS dieselovým pohonomS benzínovým pohonom
1.BMWM52006, 2012, 201333,6%0%100%
2.BMW7 Series2009, 2010, 201633,4%78,4%21,6%
3.SubaruOutback2011, 2012, 201331,8%1,4%98,6%
4.BMW6 Series2012, 2013, 201531,7%52,6%47,4%
5.AudiA82011, 2012, 201431,4%84,5%15,5%
6.VolkswagenPhaeton2008, 2011, 201231,0%89,9%10,1%
7.BMWX52007, 2008, 201426,7%85,8%14,2%
8.BMW5 Series2007, 2010, 201426,0%86,0%14,0%
9.FordMustang2014, 2015, 201625,9%0%100%
10.AudiA72011, 2012, 201525,8%83,7%16,3%
Údaje priniesla spoločnosť CarVertical, za skúmané obdobie november 2020 – november 2021.

Vidíte dobre, polovica modelov sú BMW

Finálovej desiatke kraľuje BMW M5 a nie je jediným modelom tejto značky v rebríčku. „Polovicu zoznamu TOP 10 tvoria vozidlá tohto výrobcu,“ upozorňuje automobilový expert spoločnosti CarVertical, Matas Buzelis, „Z údajov vyplýva, že drahé vozidlá majú častejšie zmenený stav tachometra, čo treba brať do úvahy pri hľadaní ojazdeného vozidla. Práve tu padne vhod kontrola najazdených kilometrov.“

stočené kilometre, BMW, modré BMW, značka BMW
Všimli ste si, že 5 z 10 vozidiel v rebríčku je značky BMW?

Matas Buzelis dodáva, že prítomnosť vozidiel prémiového segmentu medzi najčastejšími vozidlami so stočenými kilometrami je dôvodom vyšších ziskov. Stáčanie tachometra je, ako sme už spomínali aj my, relatívne lacný a jednoduchý proces, ktorý poskytuje neférovým predajcom automobilov výhodný peňažný príjem.

Opatrne aj pri Audi či Subaru

Do tabuľky sa dostali okremných iných aj drahé vozidlá Subaru Outback či Audi A8 a Audi A7. Ak sa chystáte kúpiť niektoré z nich, nepodceňte kontrolu. Práve pri týchto vozidlách sa totiž zistilo, že mali kilometre stočené o najväčšie hodnoty.

Odporúčame

Osviež si interiér s Turtle Wax 🐢

 • osviežovač a pohlcovač pachov
 • s jedinečnou karibskou vôňou
 • pôsobí až 30 dní

Prečo sú dieselové vozidlá stočené častejšie ako benzínové?

Ak ste si pozorne prehliadli aj dva posledné stĺpčeky našej tabuľky, mohli ste si všimnúť, že pri dieselových motoroch je častejšie uvedené vyššie percento (naopak je to len v troch prípadoch, pritom pri dvoch z nich – Ford Mustang a BMW M5 – motor na diesel jednoducho nie je v ponuke). Takže – prečo je to tak?

Podľa Matasa Buzelisa nejde o žiadnu novinku. „Dieselové automobily sú konštruované tak, aby prešli väčšie vzdialenosti, čo znamená, že u týchto vozidiel je väčšia pravdepodobnosť podvodov s počtom najazdených kilometrov,“ jednoducho vysvetlil. „Situácia sa však môže v budúcnosti zmeniť, pretože predaj dieselových vozidiel pozvoľna klesá.“

stočené kilometre, zmena počtu najazdených kilometrov, palubná doska, retro palubná doska
Za stáčanie kilometrov hrozí podvodníkom pokuta vo výške 50-100 tisíc eur

Čím staršie auto, tým častejšie stočené kilometre

Prieskum tiež ukázal, že staršie autá majú oveľa častejšie zmenený stav tachometra ako novšie vozidlá. Ako ukazuje aj tabuľka, najobľúbenejšie modely s najvyšším počtom stočených kilometrov boli vyrobené medzi rokmi 2006 a 2016.

Zároveň existuje aj súvislosť medzi triedou vozidla a pravdepodobnosťou podvodu. „Zoznam vozidiel s najčastejšie zmenenými kilometrami sa skladá prevažne z vozidiel prémiovej triedy, ale nájdeme tu aj modely ekonomickej triedy,“ opisuje Matas Buzelis. Dodáva, druhé spomínané majú nižší podiel na celkovom počte modelov so zmeneným stavom tachometra.

Len u nás

Hľadaj autodiely podľa značky 🚘

Nájdi autodiely, ktoré sedia presne na tvoje auto

 1. zaklikni značku 🚘
 2. zvoľ model 🚗
 3. vyber motor ⚙️

Hotovo! Hľadáš v prehľadnej ponuke autodielov presne pre teba ✔️

Prečo je to tak?

Dôvod je jednoduchý – pri novších autách je zmena stavu tachometra zložitejšia. Navyše, keď sa na to pozrieme logicky, staršie vozidlá mávajú štandardne najazdené viac ako tie nové. „Väčšinou nemá zmysel stáčať kilometre pri vozidle, ktoré má na tachometri povedzme 50 000 alebo 80 000 kilometrov,“ podotýka Matas Buzelis, no nezabúda dodať, že „kupujúcim sa ale vždy oplatí skontrolovať, či sú tieto údaje na tachometri skutočné alebo nie.

Aj ďalšej časti rebríčka dominujú nemecké autá

A čo TOP 20? Ste zvedaví? Do desiatky, ktorá nasleduje po uvedenej tabuľke, sa dostalo niekoľko ďalších modelov BMW, konkrétne X6, M4 a 3 Series. Tri priečky získali aj modely Volkswagenu – Touareg, CC a Sharan, opäť sa stretávame aj s Audi, tentokrát modelom A6. Nováčikmi v TOP 20 sú Volvo V70, Chrisler Town & Country a Porsche Panamera.

nemecké autá, retro autá, múzeum áut, BMW
BMW, Volkswagen či Audi – nemecké automobilky dominujú rebríčku TOP 20

Podvody sú časté, nepodceňujte kontrolu

Autá so stočenými kilometrami tvorili v prieskume CarVertical až 16,1% všetkých vozidiel, zjednodušene išlo teda o každé šieste auto. Z tabuľky teda vyplýva, že najviac ohrození sú predovšetkým tí, ktorí si kupujú dieselové vozidlá prémiovej triedy staré päť až pätnásť rokov, rozhodne by ste sa však nemali spoliehať len na toto tvrdenie. Nech kupujete akékoľvek ojazdené auto, nezabudnite pred kúpou skontrolovať, či sedí počet najazdených kilometrov. Pomôcť vám môže aj návod Ako overiť najazdené kilometre podľa VIN.

Zaujala vás táto štúdia? Prečítajte si aj o ďalšom prieskume z dielne CarVertical, v ktorom zostavili rebríček 10 vozidiel, ktoré by ste rozhodne nemali predávať, lebo ich cena bude výrazne rásť

Zanechať komentár

Please enter your comment!
Please enter your name here