Máte strach zo šoférovania? Pomôžeme vám – ROZHOVOR s inštruktormi autoškoly

2437

Celkové hodnotenie článku

Rated 0 out of 5

Je vodičský preukaz len dlhodobým dizajnovým doplnkom vašej peňaženky, no nič viac, lebo sa bojíte sadnúť za volant? Máte rešpekt, keďže ste dlho nesedeli v aute? Alebo ste si zo strachu vodičák ešte vôbec nespravili, no teraz to zvažujete? Ak sa strach zo šoférovania týka aj vás či vašich známych, ste na správnom mieste. O tomto probléme mnohých vodičov sme sa rozprávali s dvoma inštruktormi autoškoly PRO v Žiline a prinášame vám okrem viacerých zaujímavostí aj tipy na to, ako ho prekonať.

strach zo šoférovania, prekonanie strachu, dievča za volantom, prekonanie strach zo šoférovania
Máte aj vy strach zo šoférovania? Povedzte mu nie spolu s nami!

Aká je vlastne najčastejšia príčina? 

Ak sa bojíte šoférovať, zrejme je za tým nejaká dávna nepríjemná skúsenosť. Alebo nie? Tu je 5 najčastejších príčin vzniku strachu zo šoférovania

 1. nepríjemná skúsenosť v minulosti (dopravná nehoda)
 2. začiatočnícka neskúsenosť
 3. traumatické počítačové hry, videá či filmy
 4. fóbia, prinášajúca neopodstatnený a neodôvodniteľný strach – tzv. amaxofóbia
 5. zlý prístup a spätná väzba od inštruktora autoškoly či sprevádzajúceho vodiča

ROZHOVOR 

autoškola pro, pro žilina, autoškola žilina

Nech už váš strach spôsobuje čokoľvek z vyššie spomenutých bodov, dá sa proti nemu bojovať. O tom, kto ním najčastejšie trpí, ako sa ho zbaviť i aké možnosti ponúka autoškola pre vodičov, sme sa rozprávali s dvomi inštruktormi žilinskej autoškoly PRO. Ak ste zo Žiliny, určite ju poznáte, sú to tí s bielymi vozidlami Audi a originálnymi ešpézetkami. A nielen tie ponúkajú budúcim vodičom. 

Na otázky nám odpovedal inštruktor Marcel K., ktorý sa venuje výučbe v autoškole PRO už dva roky. O svoj názor sa s nami podelil aj jeho kolega Marián H., pracujúci v Piešťanoch, ktorý pôsobí v autoškole PRO ako externý inštruktor počas víkendov. Poďme sa teda pozrieť na odpovede. 

Jazdiť pod dozorom je skvelý štart

Začneme asi úplne všeobecnou otázkou. Kedy je podľa vás najideálnejší čas spraviť si vodičák?

Marcel K.: Podľa mňa je najlepšie spraviť si vodičák počas vysokej školy. Absolventi majú dostatok času venovať sa výcviku a sú už dostatočne zrelí. 

Marián H.: Ja si zas myslím, že čo najskôr. Považujem za výhodu, keď si mladý človek urobí vodičák už v sedemnástke a potom musí ešte do osemnástky jazdiť pod dozorom. Ja som tak jazdil so svojím synom. Je to dobré aj pre rodiča, pretože sa potom toľko nebojí, keď má dieťa jazdiť samo a myslím, že aj pre čerstvého vodiča (hlavne takého, ktorý si až tak moc neverí) je po psychickej stránke dobré, keď má vedľa seba niekoho skúsenejšieho.

nový vodič, mladý vodič, strach za volantom, strach zo šoférovania
Inštruktori odporúčajú absolvovať autoškolu čo najskôr, najlepšie počas strednej či vysokej školy

Rešpekt z neznámeho

Študenti sú asi aj najčastejšími žiakmi autoškôl. S budúcimi vodičmi sa pri svojej práci stretávate dennodenne. Mávajú vo všeobecnosti zo šoférovania rešpekt?

M.K.: Samozrejme, že áno. Majú rešpekt z neznámeho, ktorý pri väčšine žiakov počas prvých pár výcvikových hodín prekonáme. 

M.H.: Je to skôr individuálne. Väčšinou tam rešpekt je, ale nájde sa aj dosť takých, ktorí sa cítia ako majstri sveta. Napriek tomu, že ešte nemajú dostatočný odhad.

A čo priamy strach zo šoférovania? Stretávate sa pri svojej praxi často aj s ním? 

M.K.: Áno, sú aj takí vodiči. Väčšinou po negatívnej skúsenosti z minulosti.

M.H.: Väčšinou je to skôr taký strach z neznámeho, ktorý po prvej jazde v premávke zvykne ustúpiť. Ten, kto má naozaj strach zo šoférovania. sa do kurzu ani neprihlási. Tak ako napríklad moja partnerka, ktorá v minulosti ako spolujazdec zažila autonehodu a skončila v nemocnici. 

Trpia ním mladší, starší, ženy i muži

Ide podľa vás o problém skôr starších či mladších vodičov?

M.K.: Nedá sa to takto generalizovať. Starší vodiči sú častokrát opatrnejší a boja sa viac aj o seba, ale i mladí šoféri dokážu mať veľký strach a stres.

M.H.: Je to individuálne, ale myslím, podobne ako kolega, že u starších ľudí to môže byť výraznejšie. Predsalen, mladší si až tak neuvedomujú riziká.

strach zo šoférovania, bojím sa šoférovať, bojím sa jazdiť sama
Strach zo šoférovania môže byť aj celkom neopodstatnený – ide o tzv. amaxofóbiu

Čo hovoríte na tvrdenie, že šoférovania sa častejšie boja ženy ako muži. Ide o fakt, s ktorým sa stretávate, alebo len zaužívaný stereotyp? 

M.K.: Myslím, že je to pol na pol, nedá sa to zovšeobecniť. 

M.H.: Podľa mňa ženy bývajú bojazlivejšie aj v iných oblastiach. Alebo je to tiež len zaužívaný stereotyp? 😃 Môžem len povedať, že väčšina žien je pri šoférovaní opatrnejšia. Aj keď mal som v aute aj „pretekárky”, a naopak, aj vyplašených mužov. 

Je potrebné získať skúsenosti

Čo sa týka štatistík, so strachom zo šoférovania má skúsenosť až 12,5% amerických vodičov. Percentá u nás známe nie sú. Čo podľa vás spôsobuje tento strach najčastejšie?

M.K.: Myslím si, že najčastejšie strach spôsobuje neznámosť predpisov a nedostatočná prax.

M.H.: Strach môže mať naozaj rôzne príčiny. Napríklad nehoda v minulosti, ako som už spomínal. Prípadne nízke sebavedomie a pocit, že toto nezvládnem.

Odporúčame

Osviež si interiér s Turtle Wax 🐢

 • osviežovač a pohlcovač pachov
 • s jedinečnou karibskou vôňou
 • pôsobí až 30 dní

Zároveň, u nových vodičov môže byť dôvodom aj istá začiatočnícka neskúsenosť. Ako s ňou bojovať, aby neprerástla čo trvalého strachu?

M.K.: Treba kontaktovať autoškolu (najlepšie našu PRO 😃) a dohodnúť si jazdy. Hlavne prax je veľmi dôležitá, to znamená hneď po výcviku neodložiť vodičský preukaz do šuflíka, ale jazdiť, jazdiť a jazdiť.

M.H.: Presne tak, treba jednoducho získavať skúsenosti. Čo najviac jazdiť. Čím viac pozitívnych skúseností človek získa, tým viac sebavedomý bude.

autoškola PRO, autoškoly Žilina, kondičné jazdy v autoškole
So začiatočníckou neskúsenosťou pomôžu kondičné jazdy v kvalitnej autoškole

Ste šofér-začiatočník a chystáte sa kupovať auto? Prečítajte si aj naše blogy Ideálne auto pre začiatočníka či Plánujte kúpu jazdeného vozidla? Pomôžeme vám.

Čo sa nepodarí na tretíkrát, podarí sa na štvrtý raz

Môžu byť podľa vás dôvodom strachu a možno averzie proti šoférovaniu na tretíkrát nespravené skúšky? Čo potom?

skúšky do autoškoly, nespravil som skúšky do autoškoly, opravné skúšky v autoškole
Nespravili ste skúšky? Nevzdávajte to.

M.K.: Určite to skúsiť znovu. Netreba sa vzdávať. Keď  v našej autoškole inštruktor vidí, že žiak nie je dostatočne pripravený, vždy mu povie pravdu a radšej si dohodnú kondičné jazdy, aby žiak bol na skúškach úspešný. 

M.H.: Som presvedčený, že na tretíkrát nespravené skúšky dokážu poriadne otriasť psychikou. Čo potom? Nuž závisí, ako veľmi dotyčný ten vodičák chce alebo potrebuje. Mal som žiakov, ktorí vodičský preukaz získali po treťom, dokonca až štvrtom kurze. Tomu sa povie vytrvalosť! Odporúčam nehádzať flintu do žita a skúsiť to znovu. Sú ľudia, ktorí jednoducho potrebujú odjazdiť viac, aby sa do šoférovania takpovediac dostali.

Už ste si vybojovali váš vodičák? Prečítajte si v našom článku rady, ako oň rýchlo neprísť

Ako teda bojovať proti tomuto strachu?

Dostávame sa k hlavnej a najdôležitejšej otázke tohto rozhovoru; ako teda proti tomu strachu bojovať? Aké sú vaše rady a triky? 

M.K.: V prvom rade je potrebné si rozumne vybrať autoškolu. Napríklad u nás pracuje šesť inštruktorov, čiže pokiaľ si so žiakom nesadnú (resp. ak žiakovi nevyhovuje osobnosť inštruktora), vždy vieme inštruktora vymeniť tak, aby bol žiak spokojný a nemal strach. Nie každá povaha je totiž kompatibilná s každou, a na to sa snažíme u nás prihliadať. Ďalej treba počas kurzu určite s inštruktorom komunikovať. Nie vždy inštruktor vidí, z čoho má žiak strach, a tak mu nevie s tým pomôcť. Otvorenosť a komunikácia pri výcviku sú základným kľúčom.  Ja sa vždy snažím viesť moje jazdy v kamarátskom duchu. 

M.H.: Ja som sa tejto téme podrobne venujem v mojom videu, ako sa zbaviť stresu a strachu zo skúšok v ôsmich bodoch. 

Ponúkate aj možnosť kondičných jázd. Môžu podľa vás znížiť riziko vzniku strachu zo šoférovania?

M.K.: Samozrejme. Ako som už hovoril, čím viac praxe, tým menej strachu. 

M.H.: Súhlasím s kolegom.  Keď si vodič neverí, lebo napríklad dlho nejazdil, tak kondičná jazda je výborný spôsob, ako sa dostať znovu „do sedla” a získať sebavedomie.

Nálepka začiatočníka – áno alebo nie? 

Po úspešnom ukončení skúšok inštruktori zvyknú odporúčať nalepiť si na auto nálepku, že ste začiatočník. Odporúčate to aj vy? Môže skutočne pomôcť, akceptujú ju vodiči?

M.K.: Ja osobne učím žiakov sledovať aj evidenčné čísla vozidiel, čo samozrejme vplýva na predvídavosť. Pretože vodič z cudzieho mesta, okresu alebo štátu, ktorý to tu nepozná, dokáže urobiť zmätok na ceste. Čo sa týka spomínanej nálepky, moji žiaci určite na takéto špeciálne označené vozidlá budú brať ohľad vždy. Ale z praxe v autoškole vyplýva, že niektorí vodiči takto označené vozidlo písmenom „Z“ alebo vozidlo autoškoly nerešpektujú, radšej pridajú a zablokujú ho, len aby toto vozidlo nemuseli pustiť pred seba. 

M.H.: Tiež si nie som úplne istý, či na toto označenie ostatní vodiči berú ohľad. Niektorí neberú ohľad ani na výcvikové vozidlo autoškoly (čo je, mimochodom, ich povinnosť zo zákona) a veselo na nás vytrubujú.

Odporúčame

Som začiatočník, viete? 😊

Samolepka a magnetka začiatočníka v jednom 🤩

 • keď šoférujete vy, upozorní ostatných, aby zvýšili pozornosť
 • keď šoféruje niekto iný, nálepku jednoducho z auta zloží

Z bežných situácií – robiť si vodičák, ak nemám auto? 

dievča v aute, spokojné dievča, veselá šoférka
Skončite so svojim šoférskym strachom raz a navždy

Teraz sa ešte poďme pozrieť na niekoľko bežných situácií. Existuje rozšírený názor, že ak po autoškole nezačne vodič hneď jazdiť, po čase sa začne báť. Je to pravda? Znamená to teda, že ak nemám auto ja ani moji blízki či známi, ktorí by mi ho požičali, neoplatí sa robiť vodičák?

M.K.: Opäť by som povedal, že netreba generalizovať. Každý žiak je individuálny. Pri jednom môže platiť, že keď nebude jazdiť desať rokov a sadne za volant, bude jazdiť dobre. Naopak, pri niekom stačí aj absencia jázd dva či tri týždne a začína zase od začiatku.

M.H.: Je pravda, že ak človek po autoškole nebude dlhšie jazdiť, tak sa môže začať báť. Poznám ľudí, ktorí spravili vodičák a potom dvadsať rokov nejazdili.

Pusti tú spojku!

Ďalšia situácia, týkajúca sa asi najmä ženských vodičiek a mladších šoférov. Odporúča sa začínať jazdiť so skúseným spolujazdcom, aj ja som si už však v aute vypočula niečo v zmysle: „Pusti tú spojku, ako ideš cez ten retardér, lepšie sa pozri!“ Ako podľa vás bojovať proti direktívnemu a nepríjemného prístupu spolujazdca, aj keď je to prípadne rodič či partner? Lebo aj toto so sebou prináša neskôr nedôveru k vlastnému šoférovaniu a strach.

M.K.: Náhodou, niektorí chlapi sa svojich žien veľmi boja a takéto niečo by si v živote nedovolili. Treba si vybrať takého, ktorý sa vás bude báť 😃. Takíto ľudia, ktorí majú problém s direktívnym spolujazdcom, majú len dve možnosti: buď vymeniť spolujazdca a hľadať takého, ktorý im bude vyhovovať, alebo jazdiť bez spolujazdca. Vtedy si samozrejme treba latku dvíhať postupne a začať radšej večer, mimo špičky, a postupne sa prepracovávať do ťažkých situácii. Takisto zo začiatku si naplánovať trasu, aby nás nič neprekvapilo a aby sme včas vedeli, čo nás na tej trase čaká. 

M.H.: Ja si myslím, že aj v takomto prípade je komunikácia kľúč. Dohodnúť si pravidlá. A ak sa to nedá, požiadať niekoho iného z rodiny, možno niekoho pokojnejšej povahy. Prípadne si zaplatiť kondičné jazdy v autoškole.

spolujazdec, mladí vodiči, študenti v aute
Nepríjemný inštruktor či spolujazdec? Nebojte sa a otvorene sa s ním porozprávajte

Nestáva sa to často, no môže dôjsť aj k takémuto momentu: nešoférovala som 20 rokov, ale teraz chcem prekonať strach a znovu začať. Ako na to? Asi nie je úplne najideálnejšie len tak naštartovať a hurá do premávky. 

M.K.: Samozrejme, každý vodič je iný. Niekto si dokáže sadnúť a šoférovať aj po dvadsiatich rokoch. Pre tých, ktorí si až tak neveria, tu je stále autoškola (opäť v najlepšom prípade tá naša 😊), ktorá vám s takýmto štartom vždy rada pomôže. Ale pokiaľ vodič chce začať sám, platí to isté ako v predchádzajúcom bode – začať pekne pomaličky. 

M.H.: Ja by som po takom čase plynulý vjazd do dopravy vôbec neodporúčal. Môžete začať niekde na opustenom parkovisku, prípadne “zašitej” ceste s takmer nulovou premávkou. Samozrejme, najideálnejší spôsob je zaplatiť si kondičné jazdy v autoškole.

Len u nás

Hľadaj autodiely podľa značky 🚘

Nájdi autodiely, ktoré sedia presne na tvoje auto

 1. zaklikni značku 🚘
 2. zvoľ model 🚗
 3. vyber motor ⚙️

Hotovo! Hľadáš v prehľadnej ponuke autodielov presne pre teba ✔️

O obľúbenosti kurzov pre “hotových” vodičov – pohľad autoškoly

Okrem ponuky bežných kurzov má vaša autoškola aj cenník tzv. Kurzov pre vodičov, teda pre tých, čo vodičské oprávnenie už majú. Zvyknú ich vodiči využívať, či je o ne skôr menší záujem?

Autoškola PRO: Vodiči majú záujem aj o tieto kurzy. Nie až  taký veľký, ako o kurzy pre nevodičov, ale aj po opätovnom spustení prevádzky autoškôl (po skončení mimoriadneho stavu) záujem o tieto kurzy výrazne vzrástol. Sú to vodiči, ktorí dlho nejazdili alebo takí, čo majú obavy po absolvovaní skúšok naďalej jazdiť sami. Alebo majú záujem získať prax na vozidle s automatickou prevodovkou z dôvodu kúpy nového auta.

kurzy pre vodičov, autoškola pro, kondičné jazdy
Autoškola PRO ponúka širokú škálu kurzov aj pre tých, čo vodičák už dávno majú

V ponuke nájdeme kurz, ktorý naučí dodatočne šoférov parkovať, jazdiť na aute s automatickou či manuálnou prevodovkou či pre príležitostných vodičov. Ktorý z kurzov je medzi vodičmi najobľúbenejší?

Autoškola PRO: Najobľúbenejší medzi šoférmi je asi ten kondičný, práve pre tých, ktorí dlho nejazdili alebo majú ešte strach a potrebujú prax. Potom nasleduje automatický a manuálny kurz.

Pomohli sme vám? Alebo máte ešte iné tipy a triky na prekonanie strachu zo šoférovania? Pomôžme si navzájom. Neváhajte a podeľte sa o ne s nami v komentároch

Zanechať komentár

Please enter your comment!
Please enter your name here