Plánujete kúpu jazdeného vozidla? Pripravili sme pre vás kontrolné nástroje, kde si ho môžete overiť!

172805
Rated 4.8 out of 5

Pri kúpe jazdeného vozidla sa môžete stretnúť s viacerými problémami. Dnes je však pomerne jednoduché sa týmto starostiam vyhnúť. Kontrolu originality či stav jeho najazdených kilometrov si môžete jednoducho skontrolovať aj z pohodlia domova. A to jednoducho – prostredníctvom overenia VIN čísla alebo ŠPZ vozidla online! Zostavili sme pre vás rebríček používaných nástrojov na jeho overenie.

Ako overiť auto pri kúpe?

Existujú viaceré stránky a nástroje, ktoré umožňujú kontrolovať stav jazdeného vozidla. S kúpou týchto vozidiel sa niekedy vyskytne situácia súvisiaca s vozidlom, ktorú nemá predávajúci riadne zaznačenú. Prípadne ju svojmu kupujúcemu nespomenie. Nikto si nepraje mať problémy s kradnutým vozidlom či so stočenými kilometrami jeho nového auta. Ako si teda overiť jeho stav?

Pri kúpe nového auta z druhej ruky si ho nezabudnite vopred preveriť!

Vybrali sme deväť online nástrojov, ktoré umožňujú rýchlu (niektoré aj bezplatnú) kontrolu originality vozidla. Pri testovaní jednotlivých nástrojov sme sa zamerali na štyri základné parametre. Sem patrí jednoduchosť celého procesu, informácie o vozidle (kvalita a rozsiahlosť), užívateľské rozhranie (dizajn), cena. Pre efektívne zobrazenie zistených údajov, sme jednotlivým parametrom priradili bodové hodnotenie od 1-5, kde 5 = najlepšie hodnotenie.

Viete čo je VIN?

Bezplatné nástroje

Prvou kategóriou sú kontrolné nástroje, ktoré zobrazia bezplatný prehľad informácií o vozidle na základe overenia VIN kódu alebo ŠPZ. Zameriavajú sa na podanie údajov o originalite vozidla a jeho dostupných dát.

Seka.sk

Prvou stránkou, na ktorú sme sa pozreli, je seka.sk. Po otvorení stránky sme zistili, že overenie originality vozidla je možné hneď pomocou piatich spôsobov. Overenie EČV, VIN, čísla protokolu EK, čísla osvedčenia EK alebo čísla nálepky EK. My sme zvolili najjednoduchší spôsob – overenie pomocou evidenčného čísla.

Po vložení náhodného evidenčného čísla do prislúchajúceho políčka, sa nám informácie zobrazili takmer okamžite.

Informácie, z ktorých nástroj vychádza, pochádzajú z dostupných emisných kontrol daného vozidla. V tomto prípade stránka neposkytuje kompletné údaje o vozidle (model, motor, overenie kilometrov,…). Stav odometra je však možné zistiť po zobrazení grafu na konci stránky. Ten je zostavený prostredníctvom údajov z dostupných EK. Ďalej sa nám tu zobrazí rýchly prehľad o roku výroby, type vozidla či jeho predchádzajúcich ŠPZ. Táto stránka nám ukazuje údaje o všetkých emisných kontrolách, ktorými vozidlo prešlo. Stránka je jednoducho spracovaná, nabáda používateľa ako postupovať v jej používaní a disponuje základným, ale za to prehľadným dizajnom.

Overenie EK vozidla na stránke seka.sk.

Overenie vozidla pomocou nástroju seka.sk.

Prečítajte si aj náš článok s rebríčkom 10 vozidiel, ktorých hodnota bude v budúcnosti rásť a oplatí sa ich kúpiť.

Itprofit.sk

Chceli sme sa zamerať aj na nástroj overujúci stočené kilometre jazdených vozidiel. Itprofit.sk nám ponúkol databázu vozidiel s podozrením na zmenu stavu tachometra. Overenie kilometrov je v tomto prípade možné prostredníctvom VIN kódu. Po zadaní viacerých VIN kódov sa nám však nezobrazili žiadne informácie. Bolo ťažšie určiť či ide o systémovú chybu alebo sa jednoducho vozidlá v databáze nenachádzajú. Avšak, po zadaní VIN čísla v chybnom formáte, stránka vyhodila varovanie, že VIN číslo nie je platné. Keď sme náhodne natrafili na číslo, ktoré sa v databáze nachádzalo, databáza ukázala značku a model vozidla. Nechýbal ani počet najazdených kilometrov, ktoré pochádzajú z uvedeného zdroja.

Overenie stočených kilometrov pomocou stránky Itprofit.sk.
Overenie kilometrov na stránke Itprofit.sk.

Výsledok bol zobrazený okamžite. Aj v tomto prípade ide o jednoduchý, no prehľadný dizajn. Keďže ide o stránku, ktorá disponuje len informáciami ohľadom overenia kilometrov jazdených vozidiel, viac informácií používateľ nezíska.

Vincheck.cz

Posledným bezplatným nástrojom, ktorý sme otestovali, je vincheck.cz. Ide o stránku, ktorá sa nám zo spomínaných pozdávala najviac. Už v úvode používateľa zaujme pútavý dizajn, ktorým stránka disponuje. Nevýhodou je, že kontrolu originality vozidla je možné vyhodnotiť len prostredníctvom VIN čísla. Pre mnohých kupcov jazdených vozidiel by to však nemal byť žiadny problém. Po prelistovaní stránky na nižšiu sekciu, je možné sa dočítať o informáciách, ktoré sa po zadaní VIN kódu dozviete. Primárne ide o kontrolu VIN, overenie vozidla v databáze českej a slovenskej polície či kontrola vozidla v databázach lízingových spoločností. Dozviete sa tu o stave tachometra daného vozidla, počet servisných prehliadok, na ktorých vozidlo bolo či počet majiteľov. Používateľ sa tu dozvie, že všetky informácie majú výlučne informatívny charakter. Text odkazuje aj na stránku, ktorá disponuje údajmi o stave najazdených kilometrov. Túto stránku spravuje české Ministerstvo dopravy.

Po zadaní VIN čísla a overení prostredníctvom predpísaného jednoduchého kódu, budete po pár sekundách presunutý na výsledok vyhľadávania. Tu sa zobrazia kompletné informácie o originalite vozidla, o jeho technických parametroch, o výrobe, či údaje o potenciálnej krádeži vozidla. Vozidlo je prekontrolované v databáze polície a v databázach finančných spoločností. V závere je možné si bezplatne vygenerovať certifikát, ktorý bude obsahovať všetky údaje o vozidle. Aj ten je zdarma. Chýbajú tu však informácie o najazdených kilometroch. Po otvorení spomínaného odkazu na stránke, vložíme pre overenie do kolónky VIN. Následne prepíšeme overovací kód a zobrazia sa informácie o stave kilometrov podľa pravidelných prehliadok vozidla.

Overenie originality vozidla na stránke vincheck.cz.

Kontrola originality vozidla prostredníctvom vincheck.cz.

Zaujímavosťou – či pridanou hodnotou stránky – je, že sa tu nachádza odporúčanie na certifikované vozidlá značky, ktorú sme zadali do vyhľadávania.

Stav najazdených kilometrov podľa VIN.
Overenie kilometrov podľa VIN čísla.

Bodové zhodnotenie jednotlivých skúmaných parametrov spomínaných nástrojov:


seka.skItprofit.skvincheck.cz
Jednoduchosť celého procesu525
Informácie o vozidle334
Dizajn325
Cena
SPOLU (- /15)11714

Z bezplatných nástrojov odporúčame jednoznačne využiť vincheck.cz, ktorý okrem lákavého dizajnu stránky, ponúka aj najúplnejšie informácie o vozidle.

Platené nástroje

Viete, kde nájdete VIN na vašom aute?

Ak hľadáte úplné informácie o stave vozidla, ktoré kupujete, niekedy je potrebné si jeho overenie zaplatiť. Kontrolu originality vozidiel je možné aj prostredníctvom týchto šiestich online nástrojov. Vo všeobecnosti ide o kvalitnejšie spracované webové stránky, ktoré obsahujú množstvo informácií o vozidle, ktoré bezplatné nástroje nezobrazia.

Stkonline.sk

Stkonline.sk je prvou stránkou, ktorá disponuje overením vozidla na základe ŠPZ. Hneď v úvode sa nachádza informácia o počte momentálnych evidovaných vozidiel (cez tri milióny). Stránka je pekne a responzívne spracovaná. Po zadaní údajov nám systém odpovie okamžite. Zobrazí však len pár informácií, ktoré sú voľne dostupné. Medzi ne patrí: výrobca vozidla model. Je tu dostupná aj časť VIN čísla. Celé získame len po zaplatení. Ostatné informácie sú skryté a bude ich možné získať až po platbe prostredníctvom SMS alebo po platbe kartou. Cena jednej SMS je 4,00€ a cena po zaplatení kartou sa rovná 3,00€. Táto platba nám zaručí odomknutie daného vozidla a všetkých informácií, ktoré sú o ňom dostupné. Výhodou je, že vďaka tejto stránke je možné skontrolovať, kedy sa blíži najbližšia STK.

Opačným prípadom je však chýbajúce overenie najazdených kilometrov vozidla. V prípade, že sa ŠPZ v databáze nenachádza, stránka nám vypíše, že takú ŠPZ nenašla. Po platbe používateľ dostane informácie o všetkých EK, karosérii, motore, rozmeroch, nápravách či emisiách zvuku. Je tu možnosť vidieť aj ďalšie záznamy v databáze.

stkonline, overenie vozidla
Kontrola originality a overenie vozidla prostredníctvom SMS kódu.

Stránka ponúka aj iné možnosti platby. Pokiaľ máte záujem o overenie vyššieho počtu vozidiel, stkonline.sk ponúka variant overenia 100 alebo 1000 vozidiel. Od toho sa následne odvíjajú aj sumy – 60€ a 300€. Platí sa výhradne bankovým prevodom.

Overenie-vozidla.sk

Overenie-vozidla.sk ponúka kontrolu originality auta prostredníctvom ŠPZ, ale aj VIN čísla. Stránku radíme k jednej z prepracovanejších. Hneď na úvod vidíte všetky informácie, ktoré po zakúpení dostanete. Od preskúmania v databáze kradnutých vozidiel, cez preverenie histórie kilometrov, až po skutočný rok výroby vozidla. Je tu aj preverenie jeho VIN čísla. Priamo na stránke sa nachádzajú aj recenzie od samotných zákazníkov. Výhodou tejto domény je live chat, cez ktorý sa môžete, v prípade nevyriešených otázok, spojiť s online operátorom.

Po zadaní VIN čísla sa do pár sekúnd objavia výsledky. Žiadne informácie však nie sú voľne dostupné. Po otvorení výsledného reportu sa zobrazia nasledujúce informácie.

Overenie poistných udalostí overeného vozidla.
Databáza poistných udalostí overeného vozidla.

Zakúpenie týchto informácií stojí 16,90€. V tejto cene je zahrnuté jednorazové overenie vozidla, ktoré bude následne vygenerované v podobe PDF. Report vozidla obsahuje kompletné informácie. O vyčerpávajúcom detailnom zázname o údajoch o vozidle, poistných udalostiach a nákladoch, ktoré boli vynaložené na opravu vozidla. Diely, ktoré boli opravované. Ďalej sa tu rozoberá či nie je vozidlo kradnuté, kontakt na majiteľa vozidla a údaje o pneumatikách. Vidíme aj najazdené kilometre a ich história, VIN dekodér, výbava vozidla a znalecká hodnota vozidla.

Overenie vozidla a jeho najazdené kilometre.
História najazdených kilometrov vozidla.

Okrem iného sa tu nachádzajú aj fotky vozidla (ak sú dostupné) a iné. Možnosť uloženia záznamu je samozrejmosťou. Používateľ má za jednorazový poplatok k dispozícii podrobný popis vozidla a jeho histórie.

Znalecký odhad, akú má vozidlo cenu.
Znalecký odhad hodnoty vozidla.

Carvertical.com

Na podobnom princípe funguje aj stránka carvertical.com. Úvodná stránka obsahuje všetky informácie, ktoré sú spomenuté aj pri predchádzajúcom nástroji. Overenie v tomto prípade je však možné len prostredníctvom VIN čísla. Po zadaní VIN sa údaje o vozidle načítavajú o niečo dlhšie ako pri predchádzajúcich stránkach.

 

Overenie vozidla je možné len v tom prípade, ak stránka nájde v databáze údaje o danom vozidle. Ak ich nájde, vyzobrazí len typ vozidla, zvyšok je zablokovaný. Poskytuje však rýchly prehľad, čo sa následne po zaplatení v reporte nachádza. Platbu je možné vykonať troma spôsobmi. Prvé, používateľ zaplatí $14,99 a zobrazí sa mu jeden konkrétny report o vozidle. Ak však používateľ má záujem o kontrolu viacerých vozidiel, za dve zaplatí $29,98.

Po zaplatení si používateľ môže znova stiahnuť report o vozidle v PDF formáte. Tento report obsahuje údaje, ktoré boli spomínané aj v predchádzajúcom nástroji.

Dostupné informácie pre overenie vozidla na car-vertical.com.
Dostupné informácie po zaplatení.

Okrem iného obsahuje navyše aj fotografie, kde je možné nájsť VIN číslo na samotnom vozidle. Nevýhodou pre niektorých používateľov môže byť fakt, že celá stránka je v anglickom jazyku.

Miesta, kde sa nachádza VIN číslo na vozidle.
Umiestnenie VIN kódu na vozidle.

Okrem fotografií lokácie VIN čísla má užívateľ k dispozícii aj fotografie, ktoré boli zhotovené pri nehode vozidla.

Fotografie pri nehode vozidla.
Fotky zaznamenané pri nehode vozidla.

Zákazník ocení najmä precíznosť spracovania reportu a jednoduchosť podaných informácií.

Miesto registrácie auta.
Kde bolo auto registrované?

Overeniestk.sk

Nasledujúcou stránkou, na ktorú sme upriamili našu pozornosť, je overeniestk.sk. V prvej časti nám stránka ponúka rýchly prehľad o poslednej vykonanej technickej a emisnej kontrole alebo o najbližšej sa blížiacej. Avšak, celý tento proces je o trochu pomalší. Výsledok sa zobrazil do dvoch minút. Tieto informácie je možné získať na základe ŠPZ vozidla.

Pomalá odozva webovej stránky overeniestk.sk.
Pomalšia odpoveď stránky overeniestk.sk.

Pokiaľ však používateľ má záujem o celkové overenie vozidla, je potrebné, aby vyplnil údaje na dolnej lište. Túto kontrolu je možné urobiť prostredníctvom ŠPZ alebo VIN čísla. Na odpoveď však používateľ čaká dlhšie ako u predchádzajúcich webových stránok.

Po zobrazení výsledku sme zistili, že stránka nás prelinkovala na už spomínanú databázu pri stránke overenie-vozidla.sk. Postup je teda nasledovný ako pri spomínanom nástroji. Žiadne informácie nie sú voľne dostupné. Je potrebné si zaplatiť jednorazový poplatok 16,90€. Po vykonaní transakcie sa nám zobrazí report, ktorý obsahuje tie isté údaje ako pri spomínanom nástroji.

Okrem tohto má používateľ možnosť prejsť na stránku overeniekilometrov.sk, kde sa mu ponúknu tri formy balíčkov na uhradenie. Ak si používateľ vyberie jednu z troch variant, bude vidieť rozšírenejšie informácie o vozidle.

3 balíčky služieb.

Používateľ má teda možnosť výberu z dvoch stránok. Dizajn je podobný ako u spomínanej stránky, ale odpoveď systému je výrazne spomalená.

VIN-Check.eu

Predposledný nástroj, ktorý sme preskúmali, je vin-check.eu. Tento nástroj je možné využiť prostredníctvom zadania VIN čísla. Jeho použitie je jednoduché. Po zadaní VIN čísla a zaplatení povinného poplatku sa dozviete výsledky o stave vášho vozidla. Poplatok je vo výške 9,90€.

Overenie vozidla prostredníctvom VIN-Check.eu.
Ako funguje VIN-Check.eu?

Stránka je jednoducho, no atraktívne spracovaná, jej používanie je veľmi intuitívne. Po zaplatení užívateľ získa prehľad o zozname menených dielov, opravy, ktoré boli na vozidle vykonané, dátum nehody (ak sa nejaká udiala), či stav kilometrov pri nehode.

Stránka ponúka kompletné informácie či vozidlo nebolo búrané alebo havarované. Výsledky zo stránky prídu do jednej minúty po zaplatení na uvedený e-mail.

Vin-decoder.com

Posledným plateným nástrojom, ktorý sme skúmali, bol vin-decoder.com. Znova ide o stránku, ktorá je v anglickom jazyku. Overenie originality vozidla je možná výlučne prostredníctvom VIN kódu. Bezplatný výsledok sa nám zobrazí znova v priebehu pár sekúnd. V ňom môžeme vidieť len model auta a jeho výrobný rok. Pre získanie viacerých informácií o dostupnej histórii vozidla, je potrebné zaplatiť poplatok. Tento poplatok sa mení v závislosti od krajiny, z ktorej auto pochádza. Cena začína na sume 4,90€ a končí na 12,00€. Stránka nám vyobrazí údaje, ktoré po transakcii obdržíme.

Informácie o originalite vozidla zo stránky vin-decoder.com
Údaje o vozidle zo stránky vin-decoder.com, ktoré budú obdržané po platbe.

Ide o poplatok za report jedného konkrétneho vozidla. Po uhradení platby je možné si prezrieť daný report online. Výsledok bude takisto zaslaný na e-mailovú adresu používateľa, ktorú zadáva pri platbe. Aj tento nástroj nám umožňuje vidieť všetky informácie o vozidle. Či už počet najazdených kilometrov, overenie VIN čísla, výbavu vozidla, databázu kradnutých vozidiel alebo všetky jeho zaznamenané opravy.

Bodové zhodnotenie jednotlivých skúmaných parametrov spomínaných nástrojov:


stkonline.skoverenie-vozidla. skcarvertical. comovereniestk. skvin-decoder. comvin-check.eu
Jednoduchosť celého procesu555355
Informácie o vozidle455554
Dizajn454445
Cena3,00€16,90€$14,99 (cca 13,50€)10,00€12,00€9,90€
SPOLU (- /15)131514121414

Zhodnotenie nástrojov

Jednotlivé platené nástroje ponúkajú dostatočné množstvo informácií, ktoré používateľ požaduje. Základným rozdielom je cena. Najdrahšie stránky ponúkajú kompletný a precízne spracovaný prehľad o kontrole originality a histórie vozidla. Lacnejšie nástroje používateľovi ponúknu všeobecnejšie a najdôležitejšie informácie.

Je už teda na vás, ktorú alternatívu na overenie vášho vozidla pomocou VIN zvolíte. Spoľahlivo sa dá auto preveriť aj pomocou bezplatných nástrojov. Ak však hľadáte kompletnejšie údaje, je vhodnejšie sa obrátiť na jednu z platených stránok. Nezabudnite však skontrolovať každé jazdené vozidlo! Budete mať istotu, že nemáte dočinenia s nelegálnymi aktivitami.

 

Ak plánujete kupovať ojazdené vozidlo, prečítajte si ako to zvládnuť v článku 6 krokov pri kúpe auta.6 KOMENTÁRE

Zanechať komentár

Please enter your comment!
Please enter your name here