Toto sú najkradnutejšie autá na Slovensku – je tu aj Vaše?

11181

Rated 5 out of 5

Krádež auta patrí bohužiaľ k jedným z najčastejšie vykonávaným trestným činom na Slovensku. V roku 2019 bolo podľa údajov Ministerstva vnútra zaznamenaných 1 042 krádeží automobilov. Chcete vedieť, ktoré modely a značky patria medzi najkradnutejšie autá na Slovensku?

Kradnuté autá v roku 2019.
V roku 2019 bolo zaznamenaných 1 042 krádeží áut.

Najkradnutejšie autá na Slovensku

Pravdepodobne nikoho neprekvapí fakt, že najčastejšie kradnutou značkou na Slovensku je značka Škoda. Je to prirodzený jav, nakoľko značka u nás patrí k najpredávanejším a ovláda približne 20% trhu.

Medzi najkradnutejšie modely patria:  

 • Škoda Octavia,
 • Škoda Felícia,
 • Volkswagen Golf,
 • Volkswagen Passat,
 • Škoda Favorit,
 • Škoda Karoq,
 • Škoda Kodiaq,
 • Škoda Rapid.

Obľúbenými značkami medzi zlodejmi sú taktiež Volkswagen, Fiat, Renault, Peugeot, Ford a Opel. Luxusnejšie značky ako BMW, Mercedes a Audi sú taktiež často vyhľadávané.  V hľadáčiku ich majú hlavne organizované skupiny zlodejov.

Modely áut Fiat Ducato a Peugeot Boxer sú pravdepodobne kradnuté kvôli tomu, že sú to pracovné vozidlá a zlodeji sa zameriavajú hlavne na ich obsah. Problém pri hľadaní týchto vozidiel je hlavne ten, že sú najčastejšie v bielej farbe, čo sťažuje pátranie.

Viete ako sa ochrániť pred krádežou vozidla?

Zlodeji sa častokrát pri krádeži sústredia aj na farbu vozidla. Biela, modrá, sivá, čierna a strieborná metalíza sú pre nich atraktívne farby.  

Vek kradnutých vozidiel

Zlodeji sa pri krádežiach nezameriavajú len na nové vozidlá, ale častokrát sú najkradnutejšie autá práve staršie automobily. Nie je ničím výnimočným, že zlodej ukradne 10 a viac ročné auto. Je to hlavne z dôvodu, že staršie autá nemajú také kvalitné zabezpečenie ako novšie modely. Okrem toho sa využívajú na náhradné diely.

Vývoj krádeží áut na Slovensku

Počet krádeží motorových vozidiel na Slovensku z roka na rok klesá. Podľa štatistík Ministerstva vnútra Slovenskej republiky sa počet ukradnutých v roku 2019 áut znížil oproti predchádzajúcemu roku o 279 vozidiel.

Vývoj krádeží, objasnených prípadov, ale aj sumy spôsobnej škody je zobrazený v nasledujúcej tabuľke. Informácie pochádzajú z Ministerstva vnútra Slovenskej republiky.

Rok Počet zaznamenaných krádeží Počet objasnených prípadov Spôsobená škoda (v €)
2019 1 042 511 9 611 000
2018 1 339 514 11 226 000
2017 1 524 532 13 194 000
2016 1 671 572 13 306 000
2015 1 932 579 16 548 000
2014 2 297 575 19 547 000
2013 2 431 565 24 306 000
2012 2 546 523 25 463 000

Dôvodom poklesu počtu krádeží môže byť dostupnosť vozidiel, keďže automobily sú z roka na rok dostupnejšie, a môže si ich dovoliť väčšia časť populácie. Taktiež sú ďalšou príčinou klesajúceho trendu moderné zabezpečovacie systémy, ale aj kamery, ktoré sú umiestňované na verejnom priestranstve, ako aj v priestoroch vozidiel. Viete, ako si vybrať kvalitnú autokameru?

Pozitívom je aj počet objasnených prípadov, kedy v roku 2012 bolo objasnených len 20,54 %  všetkých krádeží, no v roku 2019 to už bolo 49,04 %. 

Kde sa kradne najčastejšie?

Štatistiky hovoria, že najväčší počet krádeží áut je v Bratislavskom kraji. Je to hlavne z dôvodu veľkej koncentrácie vozidiel. Zlodej si na pomerne malom mieste môže vybrať z viacerých značiek, modelov, ročníkov a farieb vozidiel.  Podľa Štatistického úradu bolo v roku 2018 zaznamenaných 473 krádeží motorových vozidiel práve v Bratislavskom kraji. Naopak najmenej ich zaznamenal Banskobystrický kraj, konkrétne 80. 

Najkradnutejšie autá podľa krajov.
Zdroj: Štatistický úrad SR

Čo sa deje s ukradnutým vozidlom?

Najkradnutejšie autá sú Škoda.
Vozidlá značky Škoda sú najkradnutejšie autá na Slovensku.

Častým dôvodom krádeže vozidiel je ich následný predaj. Týka sa to hlavne drahších vozidiel, ktoré sú zvyčajne kradnuté na objednávku. Takéto najkradnutejšie autá majú zlodeji vyhliadnuté omnoho skôr, ako sa krádež uskutoční. Bežnou príčinou odcudzenia lacnejších modelov býva ich rozobratie a následný predaj náhradných dielov na čiernom trhu.

V praxi sa stretávame aj so situáciou, kedy sú vozidlá kradnuté na páchanie trestnej činnosti. Tieto autá bývajú nájdené najčastejšie, nakoľko sa zlodeji snažia o to, aby sa ich čo najskôr zbavili.

HAKA

HAKA – Hľadá sa auto krádeže automobilov je aplikácia vyvinutá na Slovensku, ktorá napomáha pri hľadaní ukradnutých vozidiel. Aplikáciu je možné stiahnuť cez Obchod Play, alebo AppStore úplne bezplatne. HAKA má taktiež svoju facebookovskú skupinu, ktorá má aktuálne 202 tisíc členov.

Aplikácia je prepojená na databázy kradnutých vozidiel nie len na Slovensku, ale aj v Česku, Maďarsku, Nemecku, Slovinsku, Belgicku, Litve a v Holandsku. Aplikácia Vám po zadaní VIN čísla, resp. ŠPZ automobilu poskytne údaje ako napr. výrobca, druh, farba, rok výroby, platnosť EK a STK, VIN číslo, ktoré viete overiť s reálnym stavom overovaného auta. Získané informácie môžu taktiež poslúžiť aj pri kúpe vozidla z druhej ruky, kedy aplikácia overí, či údaje, ktoré uvádza predajca sú naozaj správne, a či nie je náhodou vozidlo kradnuté.

Ako ochrániť auto proti krádeži?

 1. V prípade, že ste si kúpili automobil určite Vám odporúčame priplatiť si okrem PZP aj poistenie auta proti krádeži. Cena poistenia je totižto omnoho nižšia, ako hodnota odcudzeného vozidla.
 2. Prevencia, ktorú využívajú mnohí majitelia, je pieskovanie VIN čísla na sklo auta. Kradnutý automobil, ktorý má sklá označené VIN číslom, nie je možné zlegalizovať a ich výmena je finančne náročná, čo mnohokrát zlodejov od krádeže odrádza.
 3. Úplnou samozrejmosťou by malo byť využívanie bezpečnostných prostriedkov, ako sú alarm, imobilizér, alebo GPS monitoring.
 4. V aute nikdy nenechávajte žiadne cennosti. Mobilný telefón, peňaženka, navigácia, alebo notebook sú veľkým lákadlom pre zlodejov.
 5. Zaujímavosťou je aj to, že zlodeji častejšie kradnú vozidlá, ktoré nemajú čistý interiér. Pravdepodobne predpokladajú, že majitelia, ktorí vo vozidle udržujú poriadok dbajú aj na poriadne zabezpečenie vozidla proti krádeži. Preto udržuje Váš interiér čistý.
 6. Samozrejmosťou je aj to, že auto nikdy neparkujte na odľahlých miestach, problémových lokalitách, alebo tam, kde nie je verejné osvetlenie.
Auto vždy odparkujte pri pouličnom osvetlení.
Auto nikdy neparkujte na odľahlých miestach, kde nie je pouličné osvetlenie.

Systém VAM R1

Majitelia vozidiel majú v súčasnosti k dispozícií rôzne prostriedky, ktoré pomáhajú zabezpečiť auto proti krádeži. Sú to napríklad alarm, elektronické a mechanické zabezpečenie, satelitné vyhľadávanie, alebo poistenie. Tieto prostriedky však nezaručia 100% ochranu. Skúsení zlodeji si s nimi vedia jednoducho a rýchlo poradiť.

Existuje ochrana, na ktorú sa dá spoľahnúť? Slovenská firma VAM security ponúka zabezpečovací systém VAM R1, ktorý je založený na elektronickom a mechanickom zabezpečení zároveň.

Imobilizér VAM R1 dokáže v aute zablokovať až 6 vecí naraz, napr. spojkový, alebo plynový pedál, čo zabezpečuje ochranu pred použitím rušičky GPS, GSM a GPRS signálu, výmenou riadiacej jednotky motora, palubnej dosky a spínacej skrinky, použitím duplikátu kľúča, alebo čítačky kódov a diaľkových ovládaní. Jeho výhodou je aj to, že má nulový odber batérie, čo znamená, že ani po dlhšej nečinnosti sa Vám nestane, že auto nenaštartujete.

Systém v každom vozidle zabezpečuje iné časti a na iných miestach. Pre zlodeja to znamená, že na krádež potrebuje veľa času, ktorý v štandardnej situácií nemá k dispozícií. 

VAM R1 bol namontovaný do viac ako 6 000 vozidiel, z ktorých bolo zaznamenaných 500 pokusov o krádež auta. Ani jeden pokus však nebol úspešný. Imobilizér je vhodný pre viac ako 3 000 modelov vozidiel.

Viac informácií o VAM R1 sa dozviete v nasledujúcom videu:

Keď odchádzate z auta, vezmite si so sebou všetky cennosti, skontrolujte, či sú zatvorené okná, vozidlo zamknite a zatiahnite ručnú brzdu. Taktiež nezabúdajte na to, že parkovanie na odľahlých miestach zvyšuje riziko krádeže.

Zanechať komentár

Please enter your comment!
Please enter your name here