Týchto 10 vozidiel nepredávajte, ich cena bude v budúcnosti rásť

1924

Celkové hodnotenie článku

Rated 0 out of 5

Že auto je zlá a nenávratná investícia? Vyvedieme vás z tohto omylu. Hoci novo kúpené vozidlo vie rýchlo strácať na cene, existujú aj také modely, ktorých hodnota neklesá, dokonca sa časom zvyšuje. Neveríte? Odborníci z CarVertical zanalyzovali automobilový trh a pripravili zoznam áut, ktoré čaká vysoký nárast hodnoty. Ak teda plánujete predaj auta, no máte jedno z týchto, ešte s tým počkajte.

V našom článku sa pozrieme na rebríček 10 áut, ktorých cena by časom mala narásť, na začiatok sa stručne budeme venovať aj tomu, čo ovplyvňuje stratu hodnoty vášho auta. Neváhajte a pokračujte v čítaní.

retro autá, predaj auta, autá s vysokou hodnotou, auto ako investícia
Odborníci zostavili rebríček vozidiel, ktorých cena bude v budúcnosti rásť

Čo znižuje hodnotu auta?

Napadlo vám ako prvé počet najazdených kilometrov či vonkajší stav vozidla? Máte pravdu, no faktorov, ktoré ovplyvňujú aktuálnu hodnotu auta, je oveľa viac. Medzi inými napríklad aj tieto:

 • Stav interiéru
 • Farba auta
 • Dostupnosť náhradných dielov
 • Mechanický stav

Ovplyvniť cenu dokáže však aj značka a model vozidla, ako to platí aj pri autách v našom rebríčku. Ak ste v ňom svoje auto nenašli (alebo aj našli, no zaujíma vás ocenenie konkrétneho auta o čosi viac), odporúčame vám aj náš blog o ocenení vozidla rýchlo a jednoducho.

Auto ako dobrá investícia

Lacno kúpiť, draho predať. Aj takéto krédo má okrem maklérov či realitných agentov aj väčšina predajcov automobilov. Nájdu sa aj takí, čo vozidlá zbierajú, a hoci si to vyžaduje vysoké počiatočné i neskoršie prevádzkové náklady, auto je v konečnom dôsledku uchovávateľom hodnoty a dobrou investíciou.

Pri zostavovaní rebríčka čerpali špecialisti z Carvertical zo svojej databázy s tisícmi správ o histórii automobilov, preskúmali aj podrobné štatistiky pri jednotlivých vybraných modeloch. Či už ste zberateľ alebo nie, nechajte si poradiť a ak máte niektorý z týchto modelov, radšej ho zatiaľ nepredávajte.

alfa romeo, retro alfa romero, retro auto
Práve Alfa Romeo je víťazom rebríčka áut s rastúcou hodnotou

Rebríček 10 vozidiel, ktorých hodnota v budúcnosti vzrastie

Hádate, aké autá sú v rebríčku a dúfate, že tam nájdete aj to vaše? Pokračujte v čítaní.

1. Alfa Romeo GTV

Ako väčšina typov kupé tej doby, aj Alfa Romeo GTV bol k dispozícii s benzínovým štvorvalcom alebo šesťvalcom. Napriek tomu, že model štvorvalcového motora bol charakteristický svojou svižnosťou, najcennejšou verziou GTV bola verzia vybavená šesťvalcovým motorom s pohonom Busso.

Motor, ktorý sa stal esom v rukáve tejto značky, je hlavným faktorom výrazne rastúcej ceny Alfa Romeo GTV. Aj keď na rozdiel od väčšiny talianskych automobilov jeho hodnota nerastie rovnakým tempom ako nemecká konkurencia, dobre udržiavané verzie dnes stoja viac ako 30 000€

Len u nás

Hľadaj autodiely podľa značky 🚘

Nájdi autodiely, ktoré sedia presne na tvoje auto

 1. zaklikni značku 🚘
 2. zvoľ model 🚗
 3. vyber motor ⚙️

Hotovo! Hľadáš v prehľadnej ponuke autodielov presne pre teba ✔️

2. Jaguar XK8

Jaguar XK8, ktorý debutoval v 90. rokoch, prišiel na trh ako kupé alebo kabriolet. Ponúka rôzne kubatúry motorov a komfortné vybavenie. Bol jedným z prvých skutočne moderných Jaguarov, ktorý zdvihol latku nielen v rovine kvality a technológii, ale aj zostatkovej hodnote.

jaguar, jaguar XK8, predaj auta
Jaguar XK8 je obľúbeným dvojdverovým športovým kupé

Pripravte sa na to, že za dobre udržiavaný model dostanete najmenej 15 000 až 20 000€. Podľa kontroly histórie však až 29% automobilov tohto modelu malo špecifické chyby a 18% manuálne zmenený stav najazdených kilometrov.

3. Audi V8

 • Z rokov 1988 – 1993
 • Veľký štvordverový sedan luxusnej triedy
 • So širokou ponukou náhradných dielov

Ešte pred majestátnym Audi A8 bolo krátko vlajkovou loďou spoločnosti práve Audi V8. Elegantný sedan sa dal kúpiť s motorom V8, ktorý v tej dobe odlišoval presne tento typ áut. Niektoré z výkonnejších modelov mali aj manuálne šesťstupňové prevodovky.

Audi V8 je oveľa vzácnejšie ako ostatné modely, takže nie je prekvapením, že hodnota luxusného sedanu začala rásť. Podľa správ o histórii automobilov spoločnosti len 9% testovaných modelov vykazovalo určité chyby a 18% malo umelo znížený počet najazdených kilometrov.

Skvelá cena

Ešte nemáš tekuté stierače? 💧

Unikátny antistatický prípravok, ktorý

 • odpudzuje vodu z čelného skla
 • výrazne zlepšuje viditeľnosť
 • vytvára na skle ochranný film
 • znižuje priľnavosť mastných nečistôt
 • znižuje tvorbu námrazy

4. Land Rover Defender

Land Rover sa netají tým, že prvé generácie SUV Defender boli navrhnuté ako viacúčelové, praktické riešenie pre tých, ktorí sa starajú o farmy či podnikajú v poľnohospodárstve. Jeho základný dizajn a schopnosť zdolať akúkoľvek prekážku vyslúžili Land Rover Defenderu status veľmi schopného terénneho off-roadu.

Dnes môže hodnota vozidiel zo Série I a Série II mnohých prekvapiť. Napríklad SUV, ktoré zažili dobré i zlé časy, stoja od 10 000 do 15 000€, zatiaľ čo tieto modely, ktoré boli opravované či zrekonštruované, prípadne majú minimálne opotrebovanie, často stoja až 30 000€

land rover, land rover defender, off road
Ak zháňate viacúčelové auto, ktoré zvládne každý terén, správnou voľbou môže byť práve Land Rover

5. BMW 540i

Osemvalcový variant BMW 540i bol k dispozícii iba niekoľko rokov. Výsledkom je, že je v Európe a USA je oveľa vzácnejší ako napríklad BMW M5.

Najpríjemnejším aspektom tohto modelu je pritom jeho cenová dostupnosť; zatiaľ čo hodnota BMW M5 vystúpila až do nebeských výšin, model 540i je oveľa lacnejší. Je to však len aktuálny trend, ktorý určite nepotrvá dlho.

Odporúčame

Osviež si interiér s Turtle Wax 🐢

 • osviežovač a pohlcovač pachov
 • s jedinečnou karibskou vôňou
 • pôsobí až 30 dní

6. Mercedes-Benz E300, E320, E420

 • Z rokov 1992 – 1996
 • Luxusný automobil vyššej strednej triedy
 • S širokou ponukou autodielov
mercedes, mercedes-benz, Mercedes-Benz E320
Hodnota auta Mercedes-Benz E320 na trhu pomaly stúpa

Mercedes-Benz uviedol do života viac ako dva milióny W124 v relatívne dlhom výrobnom cykle. Niektoré z nich skončili svoj život na šrotovisku, iné sú stále medzi nami a jazdia. Starostlivo udržiavané modely stoja naozaj veľa peňazí.

Najcennejšie W124 boli modely 500E alebo E500, ale aj na nižšie triedy (E300, E320 a E420) majú potenciál stať sa zlatou baňou, o ktorú bude ešte bojovať mnoho zberateľov. Analýza automobilov využitím správ o histórii ukázala, že 14% týchto automobilov malo rôzne vady a 5% ponúkalo „stočený“ počet najazdených kilometrov.

7. Saab 9000 CS Aero

Saab 9000 CS Aero je viac než len sedan strednej veľkosti. Bol predstavený pomerne neskoro v procese výroby a bol dokonca považovaný za vrchol série Saab 9000. V tomto konkrétnom prípade predstavoval pomyselnú bodku na konci vety alebo príbehu.

Toto auto je v dnešnej dobe pomerne vzácne. Aj keď Saab neprezradil, koľko sa ich naozaj vyrobilo, tento konkrétny model môže byť solídnou investíciou. Analýza pritom ukázala, že 8% malo závažné alebo menšie chyby.

Našli ste niektoré z týchto áut lacno na bazáre a chystáte sa ho kúpiť? Určite vám bude nápomocný aj náš text o kúpe jazdeného vozidla a overení VIN či blog Kupujete ojazdené auto? 6 krokov, ako to zvládnuť.

 

8. Toyota Land Cruiser

Aj keď majú rovnaký názov, tieto dva modely majú viac technických a technologických rozdielov, ako by ste si mohli myslieť. J80 dokázala skĺbiť jednoduchosť s každodennou praktickosťou. J100 bola podstatne luxusnejšia verzia, navrhnutá na dlhšie cesty, ale určite nie s menším talentom vyhrabať sa z blata či jamy.

Rozsiahla ponuka vzrušujúcich extra funkcií teraz navyše umožňuje majiteľom SUV J80 a J100 užívať si ich mimoriadne vysokú zostatkovú hodnotu. Dokonca aj modely, ktoré videli príliš veľa z najodľahlejších kútov sveta, môžu dosiahnuť cenu až 40 000€. Analýza automobilov a správa o histórii ukázali, že 36% malo určité chyby a 8% falošný, nereálny počet najazdených kilometrov.

SUV, Toyota, Toyota Land Cruiser
Svoje miesto v rebríčku má aj športové SUV Toyota Land Cruiser

9. Volvo 740 Turbo

 • Z rokov 1986 – 1990
 • Luxusné štvordverové auto strednej veľkosti triedy E
 • S dostupnými náhradnými dielmi

Ešte v osemdesiatych rokoch minulého storočia bolo Volvo 740 Turbo dôkazom toho, že vozidlo vyvolávajúce zdvihnuté obočie otca (alebo mamy) môže byť také rýchle ako Porsche 924. Flexibilita a schopnosť kombinovať praktickosť a vzrušujúci výkon z neho robí vynikajúci príklad automobilu, ktorého hodnota stále stúpa. Predpokladá sa, že tento trend bude pokračovať, najmä v nasledujúcich rokoch.

Analýza vozidla a správa o histórii ukázali, že až 33% vozidiel malo konkrétne vady a 8% cielene zmenený stav tachometra.

volkswagen, vw, volkswagen corrado
Aj keď VW Corrado v minulosti nebol obľúbený, zdá sa, že sa to čoskoro zmení

10. Volkswagen Corrado VR6

 • Z rokov 1991 – 1995
 • Športové trojdverové kupé
 • S bohatou ponukou autodielov

Volkswagen za niekoľko posledných desaťročí daroval vodičom a fanúšikom množstvo skvelých vozidiel, ale nie všetky si zaslúžia dostať sa na piedestál. Výnimkou môže byť Volkswagen Corrado VR6.

Neobvyklý vzhľad, výnimočný motor a chvályhodné vyvážené odpruženie  – aj vás zaujíma, prečo si toto auto kúpilo na začiatku 90. rokov tak málo ľudí? Volkswagen Corrado vtedy nebol taký populárny ako napríklad Opel Calibra, ale dnes sa to považuje za výhodu. Hodnota šesťvalcovej verzie začala v posledných rokoch podstatne stúpať a očakáva sa, že tento trend bude pokračovať. 

Chcete investovať? Buďte opatrní

Investícia do vozidiel je stále koncept, ktorému nie každý rozumie a vidí ho ako príležitosť,“ vysvetľujú odborníci z Carvertical. „Pre niekoho to môže vyzerať príliš riskantne, ale so správnymi znalosťami o konkrétnych automobiloch môže táto možnosť poskytnúť slušné výnosy v relatívne krátkom čase.“

staré autá, retro autá, predaj áut
Ak sa v problematike vyznáte, auto môže byť investíciou, ktorá sa oplatí

Predaj auta, ktoré ste našli v tomto rebríčku, sa vám neoplatí, to je jasné. Ak sa však podujmete na kúpu niektorého z nich, nezabudnite byť opatrný. Mimoriadne dôležitá je napríklad kontrola najazdených kilometrov podľa VIN. Že o tom nič neviete? Prečítajte si aj náš článok na túto tému.

Zanechať komentár

Please enter your comment!
Please enter your name here