Umývanie auta – 6 dôvodov, prečo by ste naň nemali zabúdať

4006

Celkové hodnotenie článku

Rated 5 out of 5

Vedeli ste o tom, že v autoumyvárňach po celom svete sa denne umyje8 miliónov vozidiel? Podľa anglických štatistík najčastejšie umývame svoje autá v zime, pričom najobľúbenejším dňom v týždni na hygienu vozidla je piatok. Ste prekvapení? Zrejme všetci sa zhodneme na tom, že čistenie auta je neoddeliteľnou súčasťou života každého autíčkara, na ktorú netreba zabúdať. Prečo však umývať svoje auto pravidelne? Uprednostniť ručné umývanie auta pred tunelovým programom umyvárne na pumpe? A na čo pri auto-hygiene rozhodne nezabúdať? Odpovedáme v našom článku, pokračujte v čítaní!  

umývanie auta, čistenie auta, retro auto
Ako často zvyknete umývať svoje auto vy?

Čo vlastne znamená „pravidelne“

Pravidelná starostlivosť o čistotu interiéru aj exteriéru vozidla je kľúčová, ako často je však naozaj potrebné vozidlo umývať? Aj keď neexistuje univerzálna odpoveď, pravidelnosť auto-hygieny si môžete sami určiť podľa niekoľkých faktorov.

Parkujete v garáži?

Ak aj vaše auto patrí medzi garážované, potrebu pravidelnosti jeho umývania to v porovnaní s autami parkujúcimi pred panelákom znižuje. V garáži je auto ukryté pred poveternostnými vplyvmi, nesadá naň peľ, piesok ani sneh a netrápia ho vysoké teploty či silné mrazy. Všetko však tiež záleží od toho, ako často svoje auto používate. Úplne ochrániť pred umývaním sa nedá ani garážou, ako však vysvetľuje  zaujímavý článok, cyklus čistenia viete garážovaním predĺžiť, a to až dvojnásobne.

garážovanie, umývanie auta, retro auto
Garážovanie chráni vaše vozidlo pred mrazmi i peľom

Posypová soľ ako nepriateľ v zime

Podobne ako pri prezúvaní pneumatík, aj pri umývaní vozidla môžeme vychádzať z dvoch sezón – zimnej a letnej. Počas najchladnejšieho obdobia roka vedia vaše auto potrápiť posypy na cestách, drobné kamienky i mrazy. Mimoriadne nebezpečná pre karosériu je najmä posypová soľ, ktorá pôsobí veľmi agresívne a môže viesť k vzniku nenápadného nepriateľa – hrdze. „Je teda dôležité auto oplachovať pravidelne aspoň raz týždenne a pokiaľ si chcete byť istý, že pre svoje vozidlo robíte maximum, nezabúdajte aj na oplach podvozku,“ odporúčajú odborníci z AquaReina.sk.

retro auto v zime, posypová soľ, čistenie auta
V zime vaše auto potrápia najmä posypy na cestách

Vysoké teploty a mušky

Myslíte si, že v lete si vaše auto oddýchne? Omyl! UV žiarenie, vysoké teploty či mŕtve mušky polepené po karosérii z diaľnice, keď cestujete na dovolenku, vás prinútia umývať auto aj v lete. My vo všeobecnosti odporúčame venovať sa čisteniu interiéru a exteriéru vášho vozidla minimálne raz za mesiac v každom ročnom období a na prelome sezón venovať pozornosť aj špeciálnemu umytiu podvozku a aplikovaniu ochranných voskov a pást.

V súvislosti so starostlivosťou o auto by ste nemali prehliadnuť ani náš veľmi aktuálny článok 10 spoľahlivých tipov ako pripraviť auto na jar.

6 dôvodov, prečo pravidelne umývať auto

Poďme sa teraz pozrieť na niekoľko jednoduchých dôvodov, prečo sa oplatí venovať čas pravidelnej očiste vášho štvorkolesového miláčika.

1. Praktický a čistý vzhľad

Vložili ste do auta plné tašky z nákupom a po zatvorení kufra pozeráte na svoje zašpinené ruky. Asi ide o situáciu, s ktorou sa stretol už takmer každý z nás. Ako trefne podotýka aj zaujímavý anglický text, umyté auto vám ruky rozhodne nezašpiní, navyše sa určite budete cítiť lepšie, keď pred kolegami v práci či pred rodinou vystúpite z auta, ktoré vďaka pravidelnému umývaniu vyzerá ako nové.

2. Prevencia pred poškodeniami

Už sme spomenuli, že posypová soľ môže byť príčinou vzniku korózie, karosériu však môžu poškodiť aj minerálne látky, ktoré obsahuje bežné blato, špina či dážď. Keďže nejde o rýchlo viditeľné poškodenia, ľudia ich zvyknú podceňovať, aj spomenuté zaschnuté blato však môže vaše auto pomaly trápiť a spôsobiť mu trvalé poškodenia. Viete sa im však veľmi jednoducho predísť – niekoľkými minútami v umyvárni.

umývanie auta, autoumyváreň, retro auto
Pravidelné umývanie auta predstavuje prevenciu pred rôznymi poškodeniami

3. Bezpečná jazda

Sú vaše stretávacie svetlá polepené rozpučenými muškami, cez peľ na spätných zrkadlách už nič nevidíte a ŠPZ je celá od blata? Bezpečnosť pri jazde by mala byť pre každého z nás na prvom mieste, a pravidelné umývanie auta ju dokáže výrazne zvýšiť. Netreba zabúdať ani na pokuty, ktoré môžete dostať pri zle viditeľnej ŠPZ či svetlách, ktoré neplnia svoju úlohu.

4. Udržanie hodnoty

Pravidelné umývanie vášho auta vám pomôže aj dlhšie udržať jeho hodnotu. Ako vysvetľujeme aj v našom článku Ocenenie vozidla rýchlo a jednoducho – aká je jeho hodnota?, vonkajší vzhľad auta i stav interiéru vedia cenu výrazne ovplyvniť. Nezabúdajte teda na to, že čím lepší stav má vaše vozidlo, tým vyššia bude jeho hodnota pri výmene či predaji.

5. Ochrana zdravia

Interiér auta je miesto, kde trávi každý autíčkar niekoľko hodín týždenne. Rovnako je to však priestor, kde sa na veľkých i menších povrchoch (napríklad vo vetrákových mriežkach) dokáže skvelo udržať prach a nečistoty. Tak ako nezanedbávate v čistení žiadnu z miestností vášho domu, nemali by ste vynechať ani interiér auta. Môžete tak predísť mnohým ochoreniam, medzi inými aj stále aktuálnemu koronavírusu. V súvislosti s ním vám odporúčame aj náš text Čistenie auta – ako ho ochrániť pred koronavírusom?.

autoumyváreň, umývanie auta, čistenie auta
Pravidelné čistenie môže v konečnom dôsledku ušetriť aj vašu peňaženku

6. Ušetríte na palive

Neveríte? Podľa zaujímavého anglického blogu odborníci preukázali, že to je pravda.Skúmaním zistili, že čisté autá majú o 10% nižšiu spotrebu paliva ako špinavé vozidlá. A prečo je to tak? Špina na aute je pomyselnou brzdou, ktorá vytvára pri jazdení väčší odpor. Aj keď v hodnotách za deň pôjde pravdepodobne o smiešne nízke sumy, celoročne môže pravidelné čistenie vášho vozidla výrazne ovplyvniť aj vašu peňaženku.

Na čo pri čistení nesmiete zabudnúť

Presvedčili sme vás? Nezabúdajte však na to, že rýchle opláchnutie vášho vozidla vodou nie je všetko. Pri pravidelnom umývaní netreba zabúdať ani na kolesá (pneumatiky i disky) či motorový priestor, dôležitá je aj pravidelná očista okien, spätných zrkadiel a interiéru. Praktické a konkrétne tipy vám vie ponúknuť napríklad článok Ako správne umyť auto na Ahifi.cz.

interiér auta, retro auto, čistenie interiéru
Pri pravidelnom čistení vozidla netreba zabúdať ani na jeho interiér

Ručné umývanie vs. auto-umyvárne

Niektorí vodiči sa radi pozerajú, ako ich vozidlá umývajú veľké farebné kefy v auto-umývačkách, iní preferujú ručné čistenie svojho vozidla. Podľa textu o čistení áut až 54% ľudí umýva svoje auto ručne v auto-umyvárni. Ktorý spôsob preferujete vy? Každý z nich má svoje výhody aj nevýhody

retro čerpacia stanica, retro Shell, autoumyváreň
Autoumyváreň je dnes súčasťou už takmer každej pumpy

Cena a čas

Prvými dvomi faktormi, ktoré zrejme pri rozhodovaní najvýraznejšie ovplyvnia väčšinu z nás, sú cena a čas umytia. Kým za umývací program na pumpe zaplatíte 10-30 eur, úvodná investícia do autokozmetiky a prípravkov na ručné umývanie môže byť drahšia, z hľadiska dlhodobého umývania je však určite výhodnejšia. A čo sa týka času, v auto-umyvárni máte auto čisté za 10 pre vás voľných minút. Naopak, ručné umývanie môže zabrať niekedy aj viac ako hodinu vášho času.

Kvalita umytia

Hadica, ktorú používate na ručné umývanie auta, zvyčajne nemá v porovnaní s auto-umyvárňami dostatočne silný tlak, aby zbavila vaše auto všetkých nečistôt. Auto-umyvárne na pumpách dnes ponúkajú širokú škálu umývacích programov, ich nevýhodou však môžu byť vodné škvrny, ktoré po sebe zvyknú sušiče vzduchu zanechať. Napriek tomu, že pri ručnom umytí svojmu autu možno nedoprajete tak silné a komplexné umytie, dokážete sa zamerať na všetky malé detaily, ktoré môže rýchla tunelová umyváreň ignorovať.

Poškodenie vozidla

V minulosti si veľa ľudí myslelo, že umývanie v komerčných auto-umyvárňach poškodzuje ich automobily, ako uvádza vo svojom blogu aj jedna anglická stránka. Prečo? Zrejme sa obávali, že drsné kefovanie môže poškodiť povrchovú úpravu auta. Dnes už asi všetci vieme, že to nie je pravda, keďže auto-umyvárne využívajú špeciálne upravené mäkké kefy a rôzne moderné vylepšenia, ktoré pravdepodobnosť poškodenia auta počas umývania znižujú na minimum. Ručné umývanie auta môže byť však väčšou hrozbou. Pri použití nesprávnych špongii či saponátov môžete karosériu svojho auta ľahko poškodiť. Odporúčame vám pred ručným umývaním a nákupom príslušenstva článok Radoslava Petríka Tieto veci pri umývaní auta rozhodne nerobte. Môžete ho výrazne poškodiť.

umývanie auta, čisté auto, retro auto
Pravidelne umývané auto bude dlho vyzerať ako nové

Vplyv na životné prostredie

Nie je jednoduché určiť, ktorý spôsob umývania je najekologickejší. Pri použití auto-umyvárne máte istotu, že špinavá voda sa dostane do špeciálneho odtoku. Ak sa rozhodnete pre ručné čistenie, mali by ste dbať o to, kde auto umývate; príroda rozhodne nie je najlepšia voľba, pred domom či panelákom za to môžete dokonca dostať pokutu. Miesta určené špeciálne na umývanie áut sú určite najlepším rozhodnutím.

Dávno ste neumývali svojho štvorkolesového miláčika? Naplánujte si jeho najbližšie očistenie ešte dnes.

Zanechať komentár

Please enter your comment!
Please enter your name here