Viete, ako vymeniť poistky v aute?

3568

Celkové hodnotenie článku

Rated 0 out of 5

Maličké rôznofarebné súčiastky, skladajúce sa na prvý pohľad z plastu, dvoch vystupujúcich plieškov a drôtiku, ktorý ich spája. Viete, čo máme na mysli? Áno, hovoríme o autopoistkách. Napriek ich veľkosti ide o mimoriadne dôležité súčiastky v aute. Aj preto sme sa v našom článku pozreli na to, ako tieto poistky fungujú a aké poznáme druhy. Prinášame vám tiež jednoduchý a prehľadný návod, ako vymeniť poistky v aute. Poďme sa na to teda pozrieť!

autopoistky, poistky v aute, retro auto, červené auto
Na autopoistky sú napojené všetky elektrické súčiastky v aute

Poistky v aute vás chránia

Viete, ako fungujú poistky vo vašom byte či dome? Autopoistky fungujú na veľmi podobnom princípe. Predstavujú akýsi špeciálny typ drôtu v samostatnom konektore. Takmer všetky elektrické časti v autenapojené na tieto malé súčiastky, ktoré sú navrhnuté tak, aby v prípade priveľkého prúdu jednoducho povedané zlyhali. Zabránia tak prehriatiu drôtov a následnému roztaveniu izolácie, ktorá by mohla spôsobiť v najhoršom prípade požiar.

Výhodná sada

Kvalitná sada poistiek vždy v aute 😊

Ploché mini poistky aj do vášho auta. V balení 10 kusov, konkrétne 5 A, 7,5 A, dvakrát 10 A, dvakrát 15 A, dvakrát 20 A, 25 A a 30 A 🌈

Niečo nefunguje? Na vine môže byť poistka

rádio v aute, prehrávača kaziet, retro interiér auta
Nefunguje rádio či prehrávač? Jednou z možných príčin je aj prepálená poistka

Ako vlastne zistím, že je poistka vypálená a je potrebné ju vymeniť? Podobne ako pri iných poruchách vás na to auto zvyčajne samo upozorní, musíte len sledovať jeho náznaky. Ako sme už spomínali, na poistky je napojené v aute takmer všetko, príznakov teda môže byť niekoľko desiatok. Medzi inými napríklad tieto:

 • Nehrá rádio
 • Nesvietia vonkajšie svetlá
 • Nefunguje elektrické otváranie okien
 • Nefungujú stierače
 • Nesvieti vnútorné osvetlenie
 • Nefunguje elektrická zástrčka

Jednoducho povedané, ak vám nefunguje čokoľvek, čo súvisí s elektrinou vo vozidle, chyba môže byť v poistkách. V takomto prípade odporúčame poistky skontrolovať, stačí, keď budete postupovať podľa návodu nižšie. Ak však zistíte, že žiadna poistka nie je vypálená ani chybná, nemali by ste nad tým len tak mávnuť rukou. Skúste zistiť inú príčinu, niektoré z vyššie spomenutých bodov sú aj príznakmi vybitej autobatérie.

Vypálená poistka v aute?

To, že je potrebné poistku vymeniť, zvyčajne zistíte už na prvý pohľad. Keď totiž obrátite vypálenú poistku oproti svetlu, uvidíte, že drôtik skrývajúci sa vo vnútri plastu je preseknutý, teda prepálený. Môže dôjsť aj k prípadu, že celá poistka bude úplne čierna. Vtedy je obvod preseknutý a vypálenú poistku je nutné vymeniť za novú, ktorá umožní prúdu opäť pokračovať v ceste.

Ďalšou možnosťou je multimeter

Niekedy môže dôjsť aj k situácii, keď chybu neuvidíte na prvý pohľad. Mnoho odborníkov teda odporúča ako istejší spôsob kontrolu poistiek multimetrom. Ten jednoducho pripojíte k obom koncom poistky a hneď uvidíte, či je kontinuita v celej poistke. Ak multimeter vyhodí chybové hlásenie alebo vás upozorní na vysoký odpor, poistku by ste mali vymeniť.

požiar auta, prepálená poistka, horiace auto
Keby poistky neboli bežnou súčasťou dnešných automobilov, požiare vozidiel by boli oveľa častejšie

Nie všetky poistky sú rovnaké – typy poistiek podľa veľkosti

Že ste o veľkostiach poistiek ešte nepočuli? V každom aute sa požívajú rôzne typy podľa veľkosti poistiek, ktoré zistíte už pri pohľade na poistkový panel. Ako uvádza aj anglický text o veľkostiach a farbách poistiek autora Jeremyho Laukkonena, najbežnejšou veľkosťou je štandardná, môžete sa však stretnúť aj s micro, mini či maxi poistkami.

 • Micro poistky – najkompaktnejšie a najmenšie poistky, majú väčšiu výšku a šírku a kúpite ich v hodnotách od 5 do 30 Ampérov
 • Mini poistky – s veľkosťou 16 milimetrov, menšie ako bežné štandardné poistky, zoženiete ich však v rovnakom rozsahu Ampérov
 • Štandardné poistky – najčastejšie používané 19 milimetrové poistky s väčšou šírkou ako výškou, nájdeme ich vo väčšine osobných i nákladných áut, typovo aj ATO, ATC, APR či ATS
 • Maxi poistky – najväčší typ poistiek, označovaný aj APX s veľkosťou 34 milimetrov

Napokon, viac o veľkostiach poistiek, o ich výmene a o tom, kde ich nájsť, sa môžete dozvedieť aj v nasledujúcom videu z dielne Helpful DIY

Rôzne farby, rôzne hodnoty Ampérov

Autopoistky nie sú rôznofarebné iba preto, aby rozveselili šoférov. Ku každej farbe patrí štandardný počet Ampérov a dostupné veľkosti.

FarbaPočet AmpérovDostupná vo veľkostiach
Tmavomodrá0,5 AŠtandard
Čierna1 AŠtandard
Sivá2 AMini, štandard
Fialová3 AMini, štandard
Ružová4 AMini, štandard
Svetlooranžová5 AMicro, mini, štandard
Hnedá7,5 AMicro, mini, štandard
Červená10 AMicro, mini, štandard
Modrá15 AMicro, mini, štandard
Žltá20 AMicro, mini, štandard, maxi
Priehľadná25 AMicro, mini, štandard, maxi
Zelená30 AMicro, mini, štandard, maxi
Svetlofialová35 AMini, štandard, maxi
Tmavooranžová40 AMini, štandard, maxi

Pozor! Pri veľkosti poistiek maxi sa môžete stretnúť s iným farebným značením. Pri tomto type existujú aj ďalšie poistky s vyšším počtom Ampérov.

autopoistky, poistky do auta, farebné poistky
Poistky do auta nájdeme vo viac ako štrnástich rôznych farbách

Ako vymeniť poistky v aute? Týchto 5 krokov zvládne každý

Výmena poistiek skutočne nie je nič náročné a dokáže ju doma zvládnuť každý. Budete potrebovať len trochu trpezlivosti, škatuľku s novými poistkami na prípadnú výmenu a manuál k vozidlu (ak neviete, kde sa panel s poistkami nachádza). Poďme teda krok za krokom.

Odporúčame

Sada, ktorú musíš mať v kufri 🚗

Sada autopoistiek, ktorú sa oplatí mať pre každý prípad vždy so sebou 👈 Obsahuje 80 kusov poistiek štandardnej veľkosti (10x5A, 10×7.5A, 20x10A, 10x15A, 10x20A, 10x25A, 10x30A) a kliešte na jednoduchú manipuláciu.

1. Nájdite panel s poistkami

Je pochopiteľné, že predtým, ako začnete s výmenou, musíte panel s poistkami vôbec nájsť. V každom aute je to ináč, môže sa nachádzať v okolí prístrojovej dosky (napríklad pod volantom), ale aj pod kapotou či dokonca pod zadným sedadlom. Ak túto časť neviete nájsť, obráťte sa na už spomínaný manuál k vozidlu, tu túto informáciu určite nájdete.

2. Odstráňte kryt

Našli ste panel s poistkami? Zvyčajne býva chránený krytom, ktorý musíte pre kontrolu či výmenou zložiť dolu. Pod ním by na vás mal čakať rad poistiek s rôznymi farbami a číslami. Na kryte zvyčajne býva aj tabuľka či diagram, ktoré by vás mali informovať o tom, na čo je ktorá poistka vo vašom aute napojená. Veľmi zjednodušene povedané; ak vám nefunguje elektrická zástrčka medzi sedadlami, viete ako prvý skontrolovať práve tento obvod.

panel s poistkami, autopoistky, poistky v aute, ako vymenit poistky v aute
O tom, kde nájdete panel s poistkami, vás môže informovať používateľská príručka k vozidlu

3. Nájdite prepálenú či chybnú poistku

Môžete pozrieť len konkrétny obvod poľa tabuľky na kryte, alebo jednoducho skontrolovať poistku po poistke. Druhý spôsob vám odporúčame viac, predsa len nikdy neviete a nepoznáte presne všetky prepojenia v aute.

Na vyberanie poistiek vám stačí použiť prsty alebo drobnú svorku, ktorá býva pripevnená niekde v paneli s poistkami. Nájdete ju aj v náhradných sadách. Pri vyberaní a vkladaní poistiek buďte mimoriadne opatrní, ide o krehké súčiastky a zlomená poistka vám môže narobiť oveľa viac vrások ako tá prepálená.

Viac druhov

Štandardné autopoistky? Kúp u nás ešte dnes 🤩

Kvalitné autopoistky štandardnej veľkosti značky AMIO u nás skladom ✔️

 • svetlooranžové – 5A – 50ks
 • hnedé – 7,5A – 50ks
 • červené – 10A – 50ks
 • priehľadné – 25A – 50ks
 • zelené – 30A – 50ks

Autopoistky teda po jednom vyberáme, kontrolujeme pohľadom proti svetlu či multimetrom a ak sú nepoškodené, vraciame naspäť. Ak plánujete túto kontrolu či výmenu vo večerných hodinách, rozhodne sa vám bude hodiť aj baterka, odporúča anglický blog o výmene poistiek.

4. Vymeňte chybnú poistku

retro auto, červené auto, mini auto, auto na pláži
Chybná poistka je vymenená, no problém stále pretrváva? Obráťte sa na odborníkov

Našli ste ju? Tú jednu s prerušeným drôtikom či začierneným plastom? Aby všetko správne fungovalo, budete ju musieť nahradiť novou. Nezabúdajte na to, že farby a hodnoty jednotlivých poistiek tam nie sú len pre väčšiu pestrosť, ale majú aj svoj význam. V stručnosti, ak nájdete prepálenú ružovú poistku s hodnotou 4A, mali by ste ju nahradiť rovnakou.

5. Zahoďte prepálenú, skontrolujte novú a nezabúdajte na prevenciu

Vymenené? Jednoduché a rýchle, však? Nezabúdajte aj na to, že k prepáleniu poistky môže dôjsť naozaj v načakanej situácií a vždy je dobré mať so sebou v aute okrem povinnej výbavy aj škatuľku s náhradnými poistkami.

Nezabúdajte, že použitie poistky s nesprávnou hodnotou Ampérov môže spôsobiť vážne elektrické problémy v aute.

Ak ju nemáte, v najhoršom prípade viete presunúť aj poistku z menej používaného obvodu do toho, ktorý potrebujete nutne opraviť (vždy však rovnakej farby, s rovnakým počtom Ampérov). Napokon, vždy radšej mať ako nemať, a škatuľka poistiek naozaj nie je nič ťažké a nespratné, čo by vám v aute prekážalo.

Vymenili ste poistku a niečo stále nefunguje? Skúste skontrolovať aj ostatné poistky a ak problém pretrváva, popremýšľajte nad ďalšími príčinami a kontaktuje niektorý z autoservisov vo vašom meste.

Zanechať komentár

Please enter your comment!
Please enter your name here