Aké vybavenie autodielne potrebujete pre založenie autoservisu?

3713

Celkové hodnotenie článku

4,4 rating

Založiť si vlastný autoservis je snom mnohých automechanikov. Niektorí svoj životný sen odkladajú, pretože u nich prevláda strach a neistota. Ak ste už nabrali odvahu a rozhodli ste sa pre jeho založenie, poďme sa pozrieť na to, aké vybavenie autodielne budete potrebovať.

Vybavenie autodielne

Na začiatok je potrebné sa zamyslieť aké typy nástrojov sú nevyhnutné pre výkon každého automechanika. Medzi základné nástroje, ktoré by nemali v autodielni chýbať patria napríklad zdvihák, dielenský vozík, sady rôznych kľúčov a iné prečítajte si o nich viac nižšie.

Zdviháky

Jedným z najzákladnejších zariadení na vybavenie autodielne je dvojstĺpcový zdvihák. Pomocou nosných ramien zdvihne auto do vzduchu a umožní Vám tak prácu pod vozidlom alebo výmenu kolies. Jeho minimálna nosnosť by mala byť 4000 kg. Zdviháky si vyžadujú pravidelný servis a údržbu. Musíte kontrolovať, aby sa v riadiacej jednotke nachádzalo dostatočné množstvo oleja. Samotné zariadenie, ale aj priestor, v ktorom sa nachádza by malo byť čisté, aby neprenikal prach do pohyblivých častí. Nosné ramená a oceľové laná sa musia pravidelne čistiť a mazať. Mali by ste častejšie preverovať, či sú všetky skrutky, pripojenia a hadice dostatočne dotiahnuté. Komplexnú údržbu zariadenia by ste mali zveriť do rúk kvalifikovanému technikovi, ktorý sa podpíše do knihy kontrol. Dvojstĺpcový zdvihák patrí k najnákladnejším položkám. Môžete zaň minúť 1 200 € – 7 000 €.

Zdvihák ako vybavenie autodielne.
Vo svojom autoservise môžete mať aj tzv. dvojstĺpcový zdvihák.

Dielenský vozík

Dielenský vozík je užitočný pomocník, do ktorého si môžete uložiť náradie, ktoré budete pri svojej práci potrebovať. Vďaka nemu budete mať všetko potrebné na svojom mieste a vždy po ruke. Pri jeho obstarávaní máte na výber medzi dvoma variantmi. Jednou z možností je dielenský vozík bez vybavenia, do ktorého si musíte náradie zaobstarať zvlášť alebo vozík, ktorý je už ním vybavený. Vozík vybavený náradím obsahuje sady kliešťov, kľúče, kladivá a skrutkovače. Ich cena sa pohybuje od 400 € do 900 €.

Gola sada

Gola sady patria k základnému náradiu každého autoservisu. Sú veľmi dobrými a univerzálnymi nástrojmi, ktoré sa dajú využiť pri doťahovaní a uvoľňovaní skrutiek. Sady sa skladajú z rôznych veľkostí kľúčov, TORX, nadstavcov, adaptérov a typov hlavíc. Cena sady závisí od počtu dielov, ktorými je vybavená. Môže to byť od 30 € – 370 €.  

Kľúče

K základnému vybaveniu autoservisu patria aj kľukykľúče na disky kolies. Priemer hlavice sa musí zhodovať s veľkosťou priemeru matíc a skrutiek na diskoch kolies. Najčastejšie využívaný je krížový kľúč, pretože každý jeho koniec má inú veľkosť, čím je prispôsobený rôznym priemerom hlavíc. Môžete si ich zakúpiť od 5 € – 250 €.

Sadu vidlicových kľúčov pozná azda každý automechanik. Využíva ich pri svojej každodennej práci. Slúžia na prikrúcanie, odkrúcanie a lepšie uchytenie skrutiek alebo matíc. Cena kľúčov je od 7 € – 80 €.

Vybavenie autodielne v podobe vidlicových kľúčov.
Vidlicové kľúče (tzv. francúzske) sú nevyhnutné pre každého majstra.

Kľúče na olejový filter sa využívajú pri demontáži a montáži olejových filtrov. Najlacnejšie kľúče môžete nájsť od 3 € no ich cena sa môže vyšplhať až na 80 €.

Pri výmene starého oleja z olejových vaní a prevodoviek budete potrebovať zberné miesto. Na tento účel slúžia nádoby na olej, ktoré bývajú vybavené pneumatickou odsávačkou. Nádoba Vás môže stáť od 100 € – 820 €.

Dobrý autoservis sa nezaobíde ani bez univerzálnej sady pre brzdové strmene. Sada sa využíva pri manipulácií s brzdovými piestmi. Nachádza sa v nej pravo a ľavo točivá závitnica, vyrážače, inbusové kľúče, trojhranné nástavce a adaptér. Vďaka ním vymeníte brzdové platničky oveľa rýchlejšie a jednoduchšie. Ak sa rozhodnete pre kúpu univerzálnej sady pripravte si 20 € – 200 €.

Súčasťou autoservisu môže byť aj pneuservis

Pri prevádzkovaní pneuservisu je nevyhnutným zariadením kompresor. Ideálny je piestový kompresor s veľkou tlakovou nádobou. Môže byť olejový alebo bezolejový. Okrem napĺňania pneumatík slúži aj na zabezpečovanie pohonu pneumatického náradia. Pri kompresoroch netreba zabúdať na správny servis. Aby ste zabezpečili dlhšiu životnosť olejového kompresoru, musíte olej kontrolovať, dopĺňať a vymieňať. Taktiež je nutné pravidelné čistenie filtrov. Kompresor môžete kúpiť od 200 € – 1 700 €.

Samotný kompresor Vám nebude stačiť. Budete potrebovať vzduchové hadice, ktoré spájajú kompresor s ďalšími zariadeniami, do ktorých je potrebné zabezpečiť prívod vzduchu. Cena hadíc môže byť medzi 10 € až 140 €.

CARHELP

Zakladáš si autoservis?

Máš v pláne si založiť autoservis? Neváhaj sa nám ozvať poradíme ti a pomôžeme s rozbehnutím tvojho biznisu.

Ďalším náradím do pneuservisu, ktoré by ste rozhodne mali mať je pneumatická uťahovačka. Využijete ju pri povoľovaní alebo uťahovaní skrutiek na kolesách automobilu. Uťahovačka je napojená na vzduchovú hadicu. Je dôležité, aby ste zvolili správny priemer hadice, ktorý s ňou bude dobre sedieť. Na dosiahnutie najvyššieho výkonu sa musí do uťahovačky dostať adekvátne množstvo vzduchu. Pokiaľ by ste chceli siahnuť po najlacnejšom variante bude Vás stáť minimálne 20 €. Ak však chcete investovať do kvality, jej suma sa môže nachádzať na úrovni 600 €.  

V pneuservise sa hlavne pracuje s pneumatikami. Na ich vypúšťanie alebo naopak hustenie sa využívajú rôzne koncovky. Tie nie sú veľmi nákladnou položkou. Stoja 1 € – 12 €.

Takisto nástroj, bez ktorého sa nezaobídete je merač tlaku pneumatík, ktorý kontroluje, či pneumatiky majú správny tlak. Pneumatiky musia mať dostatočnú hustotu, aby vydržali dlhšie a mali kratšiu brzdnú dráhu. Pri výbere vhodného merača máte na výber z viacerých možností. Okrem bežných si môžete vybrať digitálny, s ktorým sa dá zmerať aj hĺbka dezénu. Ceny meračov sa najčastejšie pohybujú od 12 € do 40 €.

Do vybavenia pneuservisu by ste mali zaradiť aj vyzúvačku a vyvažovačku kolies. Vyzúvačka sa používa na montáž a demontáž kolies. Utratíte za ňu 1000 € – 6000 €. Vyvažovačku využijete dosiahnutie ich presného vyváženia kolies. Cena sa pohybuje medzi 880 € – 3 000 €.

Pre lepšie pochopenie vyvažovania kolies si pozrite nasledujúce video:

Na lepšiu viditeľnosť pri práci Vám môžete použiť dielenskú lampu s magnetom, za ktorú miniete približne 50 €.

Bez čoho sa v autoservise nezaobídete?

Ak sa chcete priblížiť moderným autoservisom, nezaobídete sa bez autodiagnostiky. Môže to byť prístroj, ktorý má integrovaný softvér alebo program, ktorý sa dá nainštalovať do počítača. Prenos dát z riadiacej jednotky, ktorá uchováva dôležité informácie, do autodiagnostiky zabezpečuje konektor. Získate tak informácie o poruchách, výmene oleja, nastaveniach či emisiách. Okrem diagnostiky umožňuje aj nastavenie a konfiguráciu jednotlivých zariadení. Približná cena autodiagnostiky je 130 € – 1 500  € s DPH.

K vybaveniu autodielne budete potrebovať voltmeter. Ide o tester batérie, ktorý zisťuje jej stav napätia, prúd pri studenom štarte, prúd pri záťažovom teste. Cena voltmetra je 20 € – 70 €. Závisí od toho, či siahnete po základnom voltmetri alebo digitálnom, ktorý je drahší.

Pri práci s prevodovkou a motorom sú potrebné podpery, ktoré sa využívajú pri montáži a demontáži motora a prevodovky automobilov. Ich cena je 100 € – 300 €.

Aké potrebujete vybavenie autodielne, ak chcete ponúkať rozsiahlejšie služby?

Na opravu karosérií sa používajú sady pre autoklampiarov. Sady sa skladajú z kladív, na vyrovnávanie hliníkových povrchov alebo gumenej klampiarskej babky. Za takúto sadu môžete utratiť 30 € až 200 €.

Pri zváraní karosérie musíte byť obozretní, aby ste nespôsobili jej štrukturálne zmeny. Karosériu by ste tak mohli znehodnotiť a nemusela by vyhovovať bezpečnostným požiadavkám. Pri výbere zváračky sa uistite, či je vhodná na zváranie kovových a hliníkových materiálov. Suma, ktorú za ňu zaplatíte môže byť 300 € – 2 000 €.

Brúsenie a zváranie v autoservise.
Zváranie a brúsenie karosérie taktiež patrí k činnostiam, ktorým sa pravdepodobne nevyhnete.

Ak máte väčší servis mali by ste uvažovať nad kúpou zariadenia na meranie geometrie kolies. Využíva sa na meranie zbiehavosti, uhlu odklonu kolesa, uhlu príkonu a záklonu čápu otáčania, súbežnosti náprav a kontrolu nastavenia predpísanej výšky vozidla. Zariadenie sa skladá z počítača a meracieho softvéru s databázou vozidiel, tlačiarne, upínacích držiakov kolies a snímacích kamier, ktoré dokážu rýchlo načítať hodnoty každého kolesa. Aby ste dosiahli dlhšiu životnosť zariadenia, mali by ste vykonávať pravidelnú údržbu. Upínacie držiaky je potrebné pravidelne čistiť a mazať. Z kamier a monitora treba utierať usadený prach a mastnoty. Kamery nikdy nerozoberajte, pretože by ste mohli poškodiť snímače alebo vnútorné časti, čo by mohlo mať negatívny vplyv na ich funkcie. Pri kúpe takéhoto zariadenia siahnete hlbšie do vrecka. Cena sa pohybuje okolo úrovne 4000 € až 11 000 € s DPH.

CARHELP

Zakladáš si autoservis?

Máš v pláne si založiť autoservis? Neváhaj sa nám ozvať poradíme ti a pomôžeme s rozbehnutím tvojho biznisu.

Rozpočet vybavenia

Vybavenie autodielne, ktoré by ste si mali zaobstarať je naozaj rozsiahle. Pre lepší prehľad je zosumarizované v nasledujúcej tabuľke:

Nástroje a zariadeniaCena
Dvojstĺpcový zdvihák1 200 € – 7 000 €
Dielenský vozík400 € – 900 €
Gola sady30 € – 370 €
Kľuky a kľúče na disky kolies5 € – 250 €
Sada vidlicových kľúčov7 € – 80 €
Kľúče na olejový filter3 € – 80 €
Nádoba na olej100 – 820 €
Sady na brzdové strmene20 €- 200 €
Kompresor200 € – 1 700 €
Vzduchová hadica10 € – 140 €
Pneumatická uťahovačka20 €- 600 €
Koncovka1 € – 12 €
Merač tlaku pneumatík12 € – 40 €
Vyzúvačka kolies1 000 € – 6 000 €
Vyvažovačka kolies880 € – 3 000 €
Dielenská lampa s magnetom50 €
Podpery100 € – 300 €
Autodiagnostika130 € – 1 500 €
Voltmeter 20 € – 70 €
Sady pre autoklampiarov30 € – 200 €
Zváračka 300 € – 2 000 €
Geometria kolies4 000 € – 11 000 €
Spolu8 518 € – 36 312 €

Rozpočet na vybavenie, ktorý budete potrebovať pri založení autoservisu sa pohybuje v rozmedzí od 8 518 € až takmer do 36 312 €.

Kde sa dá ušetriť?

Ak sa zamýšľate nad tým, že by ste ušetrili na vybavení a vybrali si tie najlacnejšie varianty, nevydali by ste sa na najsprávnejšiu cestu. Najlacnejšie náradia či zariadenia sú často nízkej kvality s krátkou životnosťou. Po kratšej dobe sa Vám môžu pokaziť a Vy budete nútení vynaložiť ďalšiu investíciu do nákupu nového. Na druhej strane, ani najdrahšie vybavenie autodielne nie je zárukou kvality. Preto by ste si mali dať vypracovať cenové ponuky od viacerých dodávateľov, ktoré by ste si mohli porovnať a zvážiť, pre ktorú ponuku sa rozhodnete.

Podnikový informačný systém je dôležitý!

Nezabúdajte ani na program pre servis. Jednoduchý, prehľadný a komplexný program Vám zabezpečí spoľahlivú databázu všetkých Vašich informácií. Systém pre autoservis, Mechanic, poskytuje prehľad o všetkých svojich zákazníkoch a zároveň im môžete ponúkať profesionálne služby. Čo je viac, nejde o program, ktorý si vyžaduje inštaláciu. Všetko je riešené prostredníctvom internetového vyhľadávača. A teda, dáta, ktoré budete vyžadovať a potrebovať, budete mať k dispozícii kdekoľvek a kedykoľvek.

Základná verzia Mechanicu je zadarmo. Spoplatnené sú len dodatkové služby, medzi ktoré patria jednotlivé dáta od dodávateľov servisov či rôzne vyhľadávače súčiastok podľa VIN vozidla a podobne.

TOP

Prehľadný program pre autoservis

Mechanic sa svojím precíznym spracovaním stáva perfektným programom na vedenie agendy Vášho servisu. Podnikový informačný systém je zadarmo!

Chráni Mechanic moje dáta?

Áno, podnikový systém pracuje v súlade s GDPR a všetky produkty sú umiestnené v súkromnom datacentre Nextis. Navyše, všetky serverové technológie sú pravidelne aktualizované, udržiavané a zálohované. Na budovanie datacentra sa využívajú len osvedčené značky (ako sú IBM, Lenovo, CISCO, APC). O dáta sa stará tím odborníkov a profesionálov. Týmto spôsobom sa stáva program pre automechanikov úplne bezpečným.

Chcete patriť medzi úspešných ? Nechajte sa inšpirovať. Pozrite si zoznam najlepších autoservisov.


2 KOMENTÁRE

  1. Dobrí deň poprosil by som na vás bližšie informácie, poprípade tel…. nakoľko otváram nový servis.

    vopred dakujem

    Bencsík Nové Zámky

Zanechať komentár

Please enter your comment!
Please enter your name here