Výber áut pre ženy za volantom

Viete, aké vozidlo sa hodí pre nežnejšie pohlavie? Aké autá si vyberajú ženy za volantom?

1345

Celkové hodnotenie článku

Rated 5 out of 5

Časy sa menia, posúvame sa vpred a ženy sa stávajú stále viac nezávislými. Nárast zárobkovo činných žien, pokračujúce rozširovanie prímestských oblastí, ale aj zlyhanie verejnej dopravy pri uspokojovaní individuálnych potrieb, sa javia ako ústredné dôvody pre pochopenie toho, prečo sa ženy čoraz viac stávajú závislými od automobilov. Dnes už nie je žiadnym prekvapením vidieť ženy za volantom. Avšak, pokiaľ ste žena, viete, aké auto sa hodí práve vám?

ženy za volantom, auto pre ženy, vintage car woman
Výber áut pre ženy za volantom môže byť náročné – dámy to potvrdia. 😉

Na čo si zväčša potrpíme?

Prieskumy naznačujú, že ženy za volantom chcú malé, bezpečné, ovládateľné a palivovo efektívne vozidlá. Medzi ďalšie konštrukčné prvky, ktoré sú pre ženy dôležité, patrí:

✔️ pohodlie,

✔️ ľahký prístup,

✔️ kvalita materiálov,

✔️ farba a technológia (ktorá zvyšuje bezpečnosť a ovládateľnosť).

Jedným z hlavných trendov, ktoré sa menia, je vek, kedy si ženy kupujú svoje prvé auto. Je dôležité podotknúť, že priemer klesá z vekovej kategórie 35 – 40 rokov na 25 – 35 rokov. Okrem toho sa postupne zvyšujú aj príjmy, čo ženám umožňuje ľahšie investovať do auta, ktoré napĺňa ich potreby.

Ženy sa však okrem ceny a dizajnu zameriavajú aj na ďalšie faktory, ako napríklad:

✔️ ľahký vstup,

✔️ užitočné úložné priestory v interiéri (napríklad priestor na peňaženku, mobil, drobnú kozmetiku,…),

✔️ elektronicky sklopné zrkadlá,

✔️ navigačné možnosti a ďalšie.

Taktiež väčšina žien uprednostňuje automatickú prevodovku pred manuálnou. Niektoré ženy si potrpia na drahšie a výraznejšie vozidlá, aby mohli naplno ukázať svoje postavenie, iné uprednostňujú praktickejšie autá, ktoré im slúžia výhradne ako dopravný prostriedok pri bežných činnostiach.

S ohľadom na tieto skutočnosti začali automobilové spoločnosti podnikať kroky na inováciu a navrhovanie automobilov na základe preferencií žien.

Zaujímavosť 🌟

Vedeli ste, že sú to práve ženy, ktoré si potrpia viac na spotrebu vozidla, ako napríklad na farbu? Zistilo sa, že ženy uprednostňujú výber z rôznych značiek vozidiel, zatiaľ čo chlapi sú verní jednej značke. Bod pre vás, páni! 😊

Ak sa neviete rozhodnúť, či je pre Vás vhodnejšie drobné autíčko alebo priestornejšie SUV, poskytneme Vám zoznam pár výhod obidvoch variant.

ženy za volantom, vintage car, čierne auto, pole
Svoje prvé auto si ženy kupujú už v 25-tich rokoch.

Prečo si vybrať SUV?

Novodobé a moderné SUV stále stúpajú v obľúbenosti ženského publika. Možno ste nevedeli, že SUV je anglická skratka výrazu Sport Utility Vehicle, čo znamená v preklade športové úžitkové vozidlo. Na prvý pohľad sa človeku vybaví určitá robustnosť v spojení s exkluzivitou a motorovým nadštandardom. Ale aj tieto vozidlá majú svoje výhody a nevýhody, ktoré môžu byť pre niekoho zanedbateľným detailom a pre niekoho iného vážnym faktorom.

Dbajte na bezpečnosť

Už samotný pohľad na vyšší typ vozidla na veľkých kolesách budí dojem. Vďaka týmto vlastnostiam sa dá očakávať vyššia bezpečnosť s príjemným výhľadom na cestnú premávku. Hodnotný je aj obvyklý variant 4×4, vďaka ktorému môžete za automobilom ťahať podstatne väčší náklad v podobe prívesného vozíka alebo obytného prívesu.

Priestranný interiér

Rozmernosť SUV nahráva taktiež rozľahlejšiemu interiéru. Ten je niekedy určený až pre sedem ľudí. Objemnejšie vnútorné usporiadanie a väčší batožinový priestor sú ako stvorené pre rodiny s deťmi a časté cestovanie. Pre mamičky s deťmi preto môžu byť tieto vozidlá rozmermi maximálne ideálne, hlavne v prípade, kedy potrebujú vložiť do auta aj detské autosedačky.

Ach, tá spotreba…

Na SUV sa však dá pozerať aj z druhej strany. Pokiaľ ide o motorové vyhotovenie, je možné počítať s vyššou spotrebou, než je obvyklé u štandardných a malých áut. Benzínové motory s odpovedajúcim výkonom a väčšou váhou celého vozidla hovoria za všetko. S tým teda narastá aj negatívny prínos pre ekológiu.

SUV, ženy za volantom, vintage SUV, auto pre ženu
SUV ocenia rodiny s deťmi, no na úkor vyššej spotreby.

Taktiež ťažisko SUV môže v rámci dopravných nehôd pôsobiť záporne a to tak, že sa má vozidlo tendenciu prevracať.

Ak si prečítate najvýraznejšie klady a zápory, zistíte, že SUV môže byť pre ženy za volantom veľmi univerzálnym vozidlom, ktoré sa hodí do mestského prostredia, kde popravde trochu zaostáva jeho manévrovateľnosť, ale aj do ľahšieho terénu. Taktiež za zmienku stojí aj vysoký komfort počas jazdy.

Ak chcete vidieť komfort, ktorý ponúkajú vozidlá triedy SUV, pozrite si nasledujúce video (je však v angličtine):

Prečo si vybrať malé auto?

Malé automobily patria na našom trhu jazdených vozidiel medzi najpredávanejšie. Ich nezanedbateľnou výhodou je cenová, technická vyspelosť a schopnosť v prípade potreby poslúžiť aj ako plnohodnotné rodinné auto.

Výhody, výhody, samé výhody

Kým vo vyspelejších častiach Európy slúžia vozidlá tohto segmentu ako druhé, či tretie auto do rodiny, u nás musia neraz zvládnuť úlohu plnohodnotného rodinného auta pre rodiny s menšími deťmi. Preto o ne u nás nie je núdza a výber je naozaj široký. Od chudobných verzií s minimálnou výbavou a základnými benzínovými trojvalcami až po špičkovo vybavené kusy predtým slúžiace ako služobné vozidlá bohatších firiem.

malé auto pre ženu, ružové auto, vintage car
Menšie autá patria medzi najpredávanejšie.

Vývoj v oblasti menších áut spôsobil, že tieto autá dosiahli takmer rovnakú úroveň bezpečnosti ako vozidlá nižšej strednej triedy. Veľmi podobne je to aj v prípade výbavy, ktorá sa len prednedávnom objavila v luxusných limuzínach a dnes môže byť súčasťou aj týchto áut.

Rovnakou výhodou hlavne pre ženy je aj oveľa jednoduchšie parkovanie vďaka menším rozmerom autíčka.

Ak chcete vidieť prehľad jedných z najpredávanejších drobných áut, pustite si nasledujúce video (v angličtine):

Ako postupovať pri kúpe auta?

V dnešnej dobe ženy kupujú 42% automobilov v Európe a ovplyvňujú 84% všetkých rozhodnutí o kúpe vozidla. Väčšina žien sa však z opodstatnených dôvodov obáva samotného nákupu auta, pretože sú často v automobilových predajniach prehliadané.

Nedostatok informácií a vedomostí o autách, ale nie je vždy vinníkom. V štúdii, ktorú vypracovali dvaja ekonómovia z Chicaga, predajcovia ponúkali vyššie ceny pre testovaciu skupinu žien ako pre porovnateľnú skupinu mužov, aj keď tieto ženy prišli do predajne vyzbrojené rovnakými informáciami ako muži a jednali podľa rovnakého “scenára” ako muži.
ženy za volantom, postup pri kúpe vozidla, nové auto
Väčšina žien sa obáva kúpy samotného auta.

Prečo sa to deje?

Mnoho predajcov automobilov verí, že ženy nevedia veľa o autách alebo o samotnom procese nákupu automobilu, a potom tieto skutočnosti využívajú. Aj v prípadoch, keď sú ženy dostatočne informované a dôvtipné, často sa stretávajú s odlišným zaobchádzaním ako pri mužoch a je pre nich zložitejšie vyjednať podmienky, na ktorých im záleží.

Ako vám poradíme?

Ako môžete ako žena bojovať proti tomuto zaobchádzaniu?

  1. Najprv sa čo najdôkladnejšie informujte.
  2. Informujte predajcu, že máte dobré znalosti a očakávate spoľahlivé informácie.
  3. Naučte sa, ako efektívne vyjednávať.
  4. A nakoniec, ak vám predajca neposkytuje služby, ktoré si zaslúžite, nájdite iného predajcu.

Mnoho žien pri kúpe vozidla kladie dôraz na niekoľko faktorov, na ktoré by ste aj vy pri výbere nemali zabúdať:

🚗 posilňovač riadenia je „must-have“;

🚗 spomínaná automatická prevodovka, nakoľko sa s ňou jazdí jednoduchšie;

🚗 zabezpečenie základných bezpečnostných prvkov v prípade, že máte rodinu;

🚗 všetky ženy za volantom si musia uvedomiť, na ktoré aktivity im bude vozidlo slúžiť – a tak aj postupovať pri výbave, ktorú auto musí mať.

Overenie vozidla má byť prvoradé

Ak ste sa rozhodli pre kúpu ojazdeného vozidla, ani v tomto prípade netreba zabúdať na niekoľko činností. V mnohých prípadoch je cena vozidla vyššia, lebo predajca udáva, že vozidlo má najazdené len pár kilometrov.

 

Dbajte na to, že to nemusí byť vždy pravda a realita môže byť úplne niekde inde. Vďaka overeniu vozidla predídete oklamaniu a nevýhodnej kúpe. Len s pomocou VIN čísla alebo ŠPZ vozidla môžete zistiť skutočný stav najazdených kilometrov, kedy a kde bolo vozidlo kupované, vyrábané a mnoho iných cenných informácií.

A ako ženy za volantom – oklamať sa predsa nenecháme. 😉

Zanechať komentár

Please enter your comment!
Please enter your name here