Výmena rozvodov a ich cena

Výmena rozvodov súvisí s hladkým behom motora. Viete, kedy je najlepší čas na ich výmenu?

59286

Celkové hodnotenie článku

Rated 5 out of 5

K neodmysliteľnej súčasti údržby vozidla patrí výmena rozvodov. Práve na výmenu rozvodov sa častokrát zabúda, alebo ich výmena je vykonaná neodborne, respektíve neskoro. Ich neskorá, alebo neodborná výmena má za následok zníženie výkonu motora, alebo jeho poškodenie. Preto je dôležité rozvody v aute pravidelne meniť. Ak sa chcete o tejto dôležitej činnosti dozvedieť viac, určite si prečítajte nasledujúci článok.

Rozvody riadia časovanie motora.

Rozvody sú súčasťou každého vozidla. Ich úlohou je spojovať a koordinovať otáčanie hriadeľov (kľukového a vačkového), ktoré riadia ventily, ale taktiež slúžia na poháňanie vodného  a vstrekovacieho čerpadla.

Typy rozvodov

Poznáme dva typy:

  • remeňové – ich hlavnou súčasťou je rozvodový remeň, ktorý je ozubený a vyrába sa z gumy – remeňové reťaze sú spravidla lacnejšie ako tie reťazové;
  • reťazové – hlavnou súčasťou reťazových rozvodov je rozvodová reťaz – rozvodová reťaz sa oproti rozvodovému remeňu vyrába z kovu, výmena reťazových rozvodov je náročnejšia a aj drahšia – využívané sú hlavne v automobiloch značky BMW.

Čo tvorí rozvody v aute?

Rozvody v aute sú tvorené nasledujúcimi dielmi:

  • rozvodový remeň,
  • ozubený remeň,
  • sada kladiek a rozvodového remeňa,
  • obehová/ vodiaca kladka,
  • napínacia kladka.

Aké sú najčastejšie poruchy rozvodov v aute?

Vážnou a najčastejšou poruchou rozvodov v aute je poškodenie rozvodového remeňa. Jeho poškodenie zväčša spôsobuje opotrebenie, alebo vytekajúci olej, respektíve nafta. V tých horších prípadoch môže dôjsť až k jeho samotnému pretrhnutiu. Pretrhnutie dokáže spôsobiť poškodenie motora.

ODPORÚČAME

Rozvody do pohody! ✔️

Ak nastal čas výmeny rozvodov, vyberte si z našej ponuky!

K častým poruchám patrí aj ich neodborné nastavenie a zlá montáž. Toto zlé nastavenie má za následok zvýšenie spotreby paliva, zníženie výkonu motora, zlé štartovanie, zvýšenie emisií a dymenia. Z tohto dôvodu odporúčame nechať výmenu a následné nastavenie rozvodov na profesionálnych automechanikov.

Signály naznačujúce potrebu výmeny rozvodov

Výmenu rozvodov určite nie je dobré v žiadnom prípade zanedbávať a mala by sa vykonávať v pravidelných časových intervaloch stanovených výrobcom automobilu. Potrebu výmeny nesignalizuje žiadna kontrolka. V prípade, že sa objavia signály, ktoré naznačujú poruchu rozvodov môže byť už neskoro.

V súčasnosti poznáme remeňové a reťazové rozvody do auta.

Kontrola stavu rozvodov

Rozvody je vhodné kontrolovať pri každej servisnej prehliadke vozidla. V servise Vám ich vedia jednoducho skontrolovať, nie len zvukovo, alebo mechanicky, ale taktiež prostredníctvom využitia diagnostiky. Bežný laik opotrebenie rozvodov zvyčajne nespozoruje.

Ako často je potrebné rozvody meniť?

Výmena rozvodov je individuálna a každý model ju má stanovenú inak. Interval kedy meniť rozvody v konkrétnom modely auta sa dočítate v servisnej knižke vozidla. Informáciu o tom, kedy je vhodné meniť rozvody, bude určite vedieť aj Váš automechanik.

Rozpätie výmeny sa zvyčajne pohybuje na intervale od 60 000 do 170 000 kilometrov, respektíve päť až sedem rokov. Samozrejme každý model má stanovený iný interval, kedy je potrebné rozvody v aute vymeniť. Rozvody je nutné pravidelne kontrolovať a v prípade potreby ich vymeniť aj skôr.

Výmena rozvodov – aká je ich cena?

Pri výmene rozvodov je potrebné počítať, že cena výmeny sa bude pohybovať na úrovni od približne 230 až po 700 eur. Táto cena je veľmi individuálna a záleží od konkrétneho modelu a motora vozidla.

Cena práce pri výmene rozvodov sa v autoservisoch sa nachádza na úrovni 70 – 100 eur za jedno vozidlo. Ak sa rozhodnete si rozvody vymeniť sami, určite tým ušetríte, avšak odporúčame Vám túto činnosť nechať na profesionáloch a radšej si za výmenu rozvodov priplatiť.

Originál alebo lacnejšia náhrada?

Pred kúpou rozvodovej sady je potrebné zistiť koľko stojí originálna a túto sumu brať ako hornú hranicu. Často sa totiž stáva, že neoriginálne sady sú dokonca drahšie, ako tie originálne. Naším odporúčaním je však nekupovať neoriginálne sady a radšej investovať do tých originálnych. Pri rozvodoch totiž to platí, že šetrenie sa nie vždy vypláca.

Ako prebieha výmena rozvodov?

Výmena rozvodov predstavuje veľmi prácnu činnosť. Prvým krokom výmeny je odstránenie ochranného krytu. V tých horších prípadoch musí byť odmontovaný celý motor. Vďaka vymontovaniu potrebných dielov sa mechanik dostane k rozvodom, ktoré následne vymení. Výmenu nie je vhodné robiť postupne, ale naraz vymeniť všetky súčiastky, ktoré sa týkajú rozvodov.

Výmena rozvodov je činnosť, ktorú by ste mali nechať na profesionálov.

Kúpili ste auto z druhej ruky? Určite vymeňte rozvody!

Pri kúpe auta z druhej ruky nikdy nezabúdajte na výmenu rozvodov, aj v prípade, že servisná knižka, alebo majiteľ hovorí o tom, že rozvody boli menené. Nikdy neviete, či je to naozaj pravda a ich preventívnou výmenou môžete odstrániť možnosť poškodenia motora.

Nezabudnite, že celé jazdené vozidlo, ktoré si kupujete, si pred kúpou overte!

Ak sa chcete dozvedieť viac zaujímavých informácií o rozvodoch pozrite si nasledujúce video:

Medzi najdôležitejšie súčasti motora patria práve spomínané rozvody. Hlavne kvôli dôležitosti by ich výmena nemala byť v žiadnom prípade zanedbávaná a mala by sa vykonávať v pravidelných intervaloch. Pri zanedbaní ich výmeny hrozí pokazenie motora, ktorého oprava je značne finančne náročná.

1 komentár

Zanechať komentár

Please enter your comment!
Please enter your name here