Výmena ŠPZ: Ako na to

429

Celkové hodnotenie článku

Rated 5 out of 5

ŠPZ, „ešpézetka“ alebo aj štátna poznávacia značka, je nerozlučnou časťou každého vozidla, ktoré patrí do cestnej premávky. V praxi sa môžeme stretnúť aj s názvom TEČ, čo je skratka od tabuľky s evidenčným číslom.

 špz, výmena špz, retro auto
Poznávacia značka je neoddeliteľnou súčasťou každého vozidla

Ako asi všetci vieme, na tejto značke sú vytlačené písmená a čísla, ktoré dokopy označujeme ako EČV, teda evidenčné číslo vozidla, ktoré má každé auto jedinečné a špeciálne pridelené. Väčšinou obsahuje dokopy 5 znakov; prvé dve písmená EČV označujú okres, v ktorom je vozidlo evidované, za ním nasledujú ďalšie tri číslice a dvojica písmen. Ako však prebieha výmena ŠPZ? Kedy je to potrebné? A koľko to stojí? Poďme sa teraz spolu pozrieť na celý proces výmeny tejto tabuľky za novú.

Poškodená alebo nezvestná

Dôvodov na výmenu alebo vybavovanie novej ŠPZ je hneď niekoľko. Po zrážke so zverou či nešťastnom parkovaní môže byť vaša značka natoľko poškodená (prehnutá či zlomená), že je potrebné ju vymeniť.  Inokedy potrebujete novú značku preto, lebo ste tú svoju stratili alebo vám ju niekto odcudzil.

špz, výmena špz, poškodená špz
Prehnutá či zlomená poznávacia značka? Vymeňte ju!

Ďalším dôvodom by mohla byť aj kúpa auta, ktoré má pôvodnú značku v inom okrese ako v tom vašom (v prípade zmeny držiteľa auta v rámci okresu táto zmena nie je potrebná). Tej sa však v našom texte venovať nebudeme, keďže v tomto prípade sa vybavuje ŠPZ spolu s ostatnými dokladmi. V takomto prípade vám odporúčame naše články Kupujete ojazdené auto? 6 krokov, ako to zvládnuť a Kúpa auta – na čo si posvietiť tesne po tom, ako ho kúpim.

V prípade nami spomenutej straty, odcudzenia či poškodenia však môžete požiadať o vyhotovenie novej značky. Postup je vo všetkých troch prípadoch rovnaký.

špz, výmena špz, nová špz
O vystavenie duplikátu značky môžete požiadať iba dvakrát

Výmena ŠPZ za novú –  na čo netreba zabúdať

Ukradli vám alebo máte poškodenú iba prednú ŠPZ? Mali by ste vedieť, že ak požiadate o vystavenie novej, na políciu budete musieť priniesť aj zadnú značku. Tabuľky sa vždy vymieňajú obe naraz z dôvodu označenia prideleného duplikátu. Zároveň netreba zabúdať na to, že požiadať o vydanie novej tabuľky s pôvodným evidenčným číslom sa dá len dva razy. Ak máte záujem, môžete si dať vyhotoviť aj tabuľku s úplne novými, prípadne vami zvolenými číslami a písmenami alebo iný druh značky, v oboch prípadoch si však za túto službu priplatíte.

Kde požiadať o novú značku?

O vystavenie novej ŠPZ môžete požiadať osobne na okresnom dopravnom inšpektoráte či online. Na stránkach Ministerstva vnútra Slovenskej republiky viete z pohodlia domova vyplniť a zaslať príslušnú žiadosť. Vyplnenie by vám nemalo zabrať viac ako päť až desať minút, na záver je potrebné elektronický formulár odoslať spolu s vašim kvalifikovaným elektronickým podpisom (KEP).

špz, retro špz, americké poznávacie značk
Požiadajte o novú ŠPZ online alebo osobne na polícii

Čo budete potrebovať?

Online formulár

V prípade, že sa rozhodnete pre zaslanie vyššie spomínanej online žiadosti, budete na jej vypísanie pri sebe potrebovať:

 • Občiansky preukaz – na prihlásenie do systému
 • Osvedčenie o evidencii, časť I (malý technický preukaz s čipom) – ak toto osvedčenie doma nemáte (je vydávané autám len od roku 2010), budete zrejme musieť výmenu vybaviť osobne
 • Stiahnutú aplikáciu eID – aby ste mohli zrealizovať elektronický podpis

Nenechajte zlodejov, aby okrem ŠPZ odcudzili aj vaše vozidlo! Prečítajte si náš článok Zabezpečenie auta proti krádeži, ktorý vám rozhodne môže pomôcť.

Osobne na dopravnom inšpektoráte

Ak sa rozhodnete pri vybavenie výmeny ŠPZ priamo na polícii (alebo teda na okresnom dopravnom inšpektoráte), mali by ste si podľa Ministerstva vnútra so sebou zobrať:

 • Občiansky preukaz
 • Osvedčenie o evidencii, časť I (malý technický preukaz s čipom), ak vám bolo vydané
 • Osvedčenie o evidencii, časť II, alebo pôvodne vydané osvedčenie o evidencii, technický preukaz vozidla a osvedčenie o evidencii vozidla
 • Potvrdenie o poistení zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla
 • V prípade straty alebo odcudzenia ŠPZ čestné vyhlásenie o strate alebo odcudzení TEČ alebo doklad o oznámení takejto udalosti na útvare policajného zboru
 • Splnomocnenie, ak držiteľa alebo vlastníka vozidla len zastupujete, s úradne osvedčeným podpisom splnomocniteľa
 • Ak je vlastníkom auta lízingová spoločnosť, tak aj jej overené splnomocnenie lízingovej spoločnosti
 • Na záver: správny poplatok, ktorému sa konkrétnejšie venujeme ďalej v článku
správne poplatky, poplatky za výmenu špz, euro
Na výmenu poznávacej značky by sa mala pripraviť aj vaša peňaženka

Poplatky za vyhotovenie novej ŠPZ

Pozrime sa teraz na správne poplatky pri jednotlivých prípadoch vyhotovenia novej ŠPZ. Vychádzame z údajov stránky Ministerstva vnútra Slovenskej republiky.

Prvá značka

Ak si idete dať vyhotoviť vašu úplne prvú ŠPZ (TEČ), vaša peňaženka by sa mala nachystať na nasledovný poplatok podľa typu vozidla a požadovanej tabuľky.

 • Motorka,  traktor, prípojné vozidlo – vystavenie 1 ks plechovej TEČ16,50 €
 • Motorka, traktor, prípojné vozidlo – vystavenie 1 ks plechovej voliteľnej TEČ alebo TEČ  zo skladových zásob polície, o ktorej zloženie číslic požiadal vlastník alebo držiteľ vozidla  – 165,50 €
 • Osobné, nákladné vozidlo – vystavenie 2 ks plechových TEČ – dokopy 33 €
 • Osobné, nákladné vozidlo – vystavenie 2 ks plechových voliteľných TEČ alebo TEČ zo skladových zásob polície, o ktorej zloženie číslic požiadal vlastník alebo držiteľ vozidla – dokopy 331 €
 • Nosič bicykla – vystavenie 1 ks plechovej TEČ16,50 €
 • Vydanie 1 ks TEČ so zvláštnym evidenčným číslom33 €
 špz, poplatky za špz, retro auto
Za plechové duplikáty značiek na osobné auto zaplatíte 132 €

Duplikát značky

V prípade straty, odcudzenia či poškodenia je potrebné požiadať o duplikát značky s pôvodne prideleným EČV, za ktorý zaplatíte správne poplatky uvedené nižšie.

 • Motocykel, traktor, prípojné vozidlo – vystavenie 1 ks plechového duplikátu TEČ66 €
 • Osobné, nákladné vozidlo – vystavenie 2 ks plechových duplikátov TEČ – dokopy 132 €
 • Osobné, nákladné vozidlo – vystavenie 1 ks plastového duplikátu zadnej voliteľnej TEČ a 1 ks plechového duplikátu prednej voliteľnej TEČ – dokopy 248 €
 • Prípojné vozidlo – vystavenie 1 ks plastového duplikátu zadnej TEČ s presnými rozmermi 520 x 110 mm – 182 €

Ak chcete mať plastovú ŠPZ

Môžete sa tiež rozhodnúť pre možnosť prednej plechovej a zadnej plastovej ŠPZ (TEČ). Hovoríme však znovu o prvom vystavovaní a nie o duplikátoch, a v takomto prípade sú poplatky nasledovné.

 • Osobné, nákladné vozidlo – vystavenie 1 ks zadnej plastovej TEČ a 1 ks prednej plechovej TEČ – dokopy 198,50 €
 • Osobné, nákladné vozidlo – vystavenie 1 ks zadnej plastovej voliteľnej TEČ a 1 ks prednej plechovej voliteľnej TEČ – dokopy 347,50 €
 • Prípojné vozidlo – vystavenie 1 ks plastovej zadnej TEČ s presnými rozmermi 520 x 110 mm – 182 €
špz, výmena špz za novú, retro auto
Rozhodnete sa pre plastovú alebo plechovú značku?

Ak už svoju ŠPZ máte vybavenú, nezabúdajte aj na jej pravidelnú údržbu. Viac o nej a celkovom umývaní auta si môžete prečítať v našom texte Umývanie auta – 6 dôvodov, prečo by ste naň nemali zabúdať.

Rozdiel medzi voliteľnou značkou a tou zo zásob polície

Ako ste si mohli všimnúť vyššie medzi poplatkami, polícia rozdeľuje TEČ na tzv. voliteľné a potom na tie zo skladových zásob polície. Ale aký je vlastne medzi nimi rozdiel?

Voliteľná ŠPZ je taká značka, kde si po označení okresu vy sami zvolíte ľubovoľnú, ešte neobsadenú kombináciu piatich znakov (písmen či číslic). Nesmie byť vulgárna, rasistická či hanlivá. Ako príklad uvedieme poznávacie značky jednej zo žilinských autoškôl – ZA-CINAM či ZA-JAZDI. Naopak, značky zo skladových zásob polície, označované aj „zlaté“ značky, tvoria známe či opakujúce sa tzv. zlaté čísla.

Nové ŠPZ od 2022?

Vedeli ste, že na Slovensku sa momentálne chystá novela, ktorá zmeníešpézetky“, na ktoré sme v súčasnosti zvyknutí? „Novela zákona o cestnej premávke by od začiatku budúceho roku mala priniesť nový formát EČV, možnosť ponechať si „značku“ doživotne, alebo by sa s ňou mohlo auto predávať aj medzi okresmi bez nutnosti opätovného prihlásenia,“ vysvetľuje vo svojom texte redaktor Martin Domček. Dodáva, že novela je už predložená na prerokovanie parlamentu a do platnosti by mohla vstúpiťv januári 2022.

špz, poznávacia značka v Európskej únii, retro auto
Formát značiek, ktorý momentálne používame, obsahuje symbol Európskej únie

Niekoľko zaujímavostí na záver

Na Slovensku používame v súčasnosti už tretí formát TEČ. Ten najstarší tvorili tri písmená označujúce okres a za nimi štyri čísla, zaujímavý článok uvádza príklad XXX 12-34. Ďalšia zmena bola výraznejšia a používame jej vzor v podstate dodnes, naše dnešné značky sa od tých predchádzajúcich líšia v podstate len pribudnutým symbolom Európskej únie na ľavej strane.  V súčasnosti používame na Slovensku až 14 druhov TEČ podľa materiálu, veľkosti i typu vozidla. A vedeli ste o tom, že oficiálne má už každé krajské mesto pridelené alternatívne skratky, ak sa všetky kombinácie minú? Tak ako sa z bratislavského BA už prešlo na BL, v Prešove sa raz možno dočkáme zmeny z PO na PS či v Žiline zo ZA na ZL. 

Stratili alebo poškodili ste aj vy svoju ŠPZ? Vybavte si novú čo najskôr!

Zanechať komentár

Please enter your comment!
Please enter your name here