Zabezpečenie auta proti krádeži

9106

Počet krádeží áut na Slovensku stále stúpa. Denne zmizne až 10 áut. Ukradnuté autá sa buď predávajú ďalej alebo sú rozobraté na diely, ktoré sa rozpredajú. Niektoré autá sa kradnú za zákazku. Často sa im stáčajú kilometre a predávajú sa v zahraničí. Ak ste rozmýšľali, že si kúpite staršie auto, radšej si ho preverte. Môžete začať overením km jazdeného auta podľa VIN čísla. Ako sa vraví „šťastie praje pripraveným“. Poďme si preto odhaliť obľúbené triky zlodejov a poradíme Vám, čo robiť pre lepšie zabezpečenie auta proti krádeži.

Aké značky patria medzi najrizikovejšie?

Najviac kradnutými značkami sú ŠKODA Octavia, ŠKODA Fabia, ŠKODA Felícia, ŠKODA Rapid Volkswagen Golf, Volkswagen Passat, Audi A6 či SEAT Leon. Podľa farieb sú najviac ohrozené strieborné, biele, čierne a sivé autá.

Triky využívané pri krádeži

Dnešní zlodeji áut sú veľmi vynaliezaví. Dokážu obísť akýkoľvek bezpečnostný systém, jednoducho sa dostať do auta a bez problémov ho ukradnúť. Predstavte si, že ste svoje auto zaparkovali, zamkli a spokojne odchádzate preč. Keď sa vrátite, zistíte, že Vaše auto bolo ukradnuté. Ako je to možné?

Zlodeji využívajú veľmi jednoduchý spôsob, ktorý si ani nevšimnete. Stačí im rovnaké diaľkové ovládanie centrálneho zamykania, na ktorom držia stlačené tlačidlo uzamknutia. Jednotka diaľkového ovládania prijíma iba jeden signál, ktorý kľúč vysiela pri zamykaní. To znamená, že ak stlačíte tlačidlo uzamknutia počas toho ako ho zlodej drží, prijímač odkóduje iba ten signál, ktorý prišiel ako prvý. Vaše auto tak ostáva odomknuté a zlodej môže na ňom odísť bez akéhokoľvek podozrenia.

Ukradnúť auto pomocou mince? Žiadny problém

Na to, aby sa zlodej dostal do Vášho auta nepotrebuje zložité nástroje. Postačuje mu tak jednoduchá vec, akou je minca. Na strane spolujazdca ju vloží do kľučky dverí. Ak uzamykáte auto, budete počuť zvuk uzamknutia, no auto ostáva v skutočnosti nezamknuté, pretože minca blokuje centrálny zámok. Zlodejovi ostáva len počkať, kým sa dostatočne vzdialite od auta a môže sa doň veľmi jednoducho dostať.

Najbežnejší spôsob, aký môžu zlodeji použiť takmer na každý typ auta je poľský kľúč. Zlodej páku kľúča zasunie do zámku dverí a uzamykací mechanizmu pretočí. Celý proces ako sa dostať do Vášho auta mu zaberie menej ako pol minúty.

Krádež vozidla do pol minúty.
Zlodej sa dokáže dostať do auta za niekoľko sekúnd.

Zlodeji radi využívajú zariadenie Zieh Fix. Prostredníctvom neho dokážu vybrať celú valcovú zložku zámku bez toho, aby ho poškodili. Ide o bežné zariadenie, ktoré využívajú aj hasiči alebo kľúčové služby.

O niečo zložitejší spôsob predstavuje výmena riadiacej jednotky. Pokiaľ by bola riadiaca jednotka vyrobená z dielov iného auta a správne by sa naprogramovala, mohol by sa tak naštartovať rovnaký model auta.

Medzi jednoduché a efektívne spôsoby, ktoré zlodeji radi využívajú patrí atrapa kľúča. Atrapa sa dá jednoducho vyrobiť. Tento spôsob nepoškodzuje spínaciu skrinku, čo je pre zlodejov výhodou. Podobným spôsobom využívajú aj keymaker. Vložia ho do diagnostickej zásuvky a zistia kód naposledy vloženého kľúča, na základe čoho si dokážu vyrobiť jeho náhradu.

Zlodeji vedia, že čoraz viac áut je vybavených GPS systémami, pomocou ktorých je auto ľahko lokalizovateľné. Preto využívajú rušičky, ktoré prekrývajú rádiový signál, bluetooth, Wi-Fi, GPS či GSM a tým zabraňujú jeho lokalizovaniu.

V dnešnej dobe nie je krádež auta niečím výnimočným. O takýchto prípadoch počujeme na dennom poriadku. Možno si pomyslíte, že Vám sa to určite nemôže stať. Ak sa zamýšľate, ako zvýšiť ochranu Vášho auta, existuje niekoľko spôsobov. 

Ako zvýšiť zabezpečenie auta proti krádeži?

Dajte si pozor, kde auto zaparkujete. Terčom zlodejov sú najmä neosvetlené či málo frekventované parkoviská na odľahlých miestach. Ideálne by bolo využívať parkovisko s kamerovým systémom alebo krytú garáž. Ak takúto možnosť nemáte, parkujte čo najbližšie k Vášmu bytu a nezabudnite zatiahnuť ručnú brzdu. Takýmto spôsobom zvýšite zabezpečenie auta, pretože zatiahnutá ručná brda zlodejom skomplikuje prácu v prípade, že by chceli auto odtiahnuť.

Pokiaľ máte možnosť parkovať vo verejnej či vlastnej garáži, auto vždy zamknite a presvedčte sa, že všetky okná sú úplne uzavreté. Mnoho vodičov považuje garáž za bezpečné miesto a necháva auto odomknuté. Pre zlodejov je dostať sa do takéhoto auta úplne jednoduché.

Zabezpečenie vozidla proti krádeži.
Pri parkovaní dotiahnite okná a vozidlo uzamknite.

Na zabezpečenie auta proti krádeži využívajte bezpečnostné prostriedky

Aby ste zvýšili zabezpečenie auta proti krádeži, mali by ste využívať bezpečnostné prostriedky. Viete aké môžete využiť zabezpečovacie systémy do auta? Existujú dva typy, mechanické a elektronické.

Mechanické zabezpečenie auta

Slúži na to, aby zlodejom bola znemožnená manipuláciu s autom. Dnešné zabezpečovacie systémy auta sa zavádzajú tak, aby neporušili interiér a v aute sú veľmi nenápadné. Vďaka nim môžete podstatne zvýšiť ochranu auta. K mechanickému zabezpečeniu auta patrí:

Zámok na riadiacu páku

Riadiaca páka sa dá uzamknúť. Takýto mechanizmus komplikuje zlodejom únik s automobilom. Zabraňuje tak zaradeniu iného rýchlostného stupňa. Využíva sa pri manuálnych, ale aj automatických prevodovkách. 

Jednoduché zabezpečenie auta proti krádeži

Zlodeji sa taktiež okrem auta alebo jeho elektroniky, pokúšajú odcudziť kolesá a disky. Tie vedia veľmi jednoducho a rýchlo predať na internete. Na ochranu kolies a diskov proti krádeži môžete použiť bezpečnostné skrutky. Na každom kolese stačí vymeniť jednu štandardnú skrutku za bezpečnostnú a koleso sa nebude dať zložiť bez použitia bezpečnostného nástavca.

Bezpečnostná alternatíva voči krádeži vozidla.
Bezpečnostné skrutky sú veľmi obľúbené a rozšírené zabezpečovacie mechanizmy.

Zámok pedálov

Úlohou zámku je zvýšiť ochranu auta a to tak, že zablokuje spojkubrzdy, ktoré sú nevyhnutné pre riadenie automobilu

Zámok kolesa

Takýto zámok sa podobá policajným papučiam, ktorý znemožňuje jazdu autom. Nevýhodou je jeho zdĺhavejšie zakladanie a skladanie niekoľkokrát denne. 

Bezpečnostný kryt ventilu pneumatiky

Na zabezpečenie auta sa využíva aj špeciálny kryt ventilu. Adaptér nasadíte na ventil a kľúčom uzamknete. Odstredivou silou počas jazdy nad 15 km/h začne unikať z pneumatiky vzduch. Dôležité je, aby ste ho pred Vašou jazdou nezabudli odstrániť, inak sfúknutá pneumatika znemožní jazdu práve Vám. 

Uzamknutie volantu

Volant sa dá uzamknúť pomocou bezpečnostnej páky, kedy sa naň pripevní kovová konštrukcia. Zabraňuje otáčaniu kolies, čo znamená, že sa s autom nedá manipulovať. Zlodeji áut sú však takí prefíkaní, že dokážu prestrihnúť volant a namontujú nový.

Bezpečnostná páka na uzamknutie volantu proti krádeži.
Uzamknutie volantu patrí medzi najbezpečnejšie zabezpečenia auta proti krádeži.

Elektronické systémy na zabezpečenie auta

K modernejšiemu zabezpečeniu auta proti krádeži patria elektronické zabezpečovacie systémy. Poskytujú množstvo spôsobov ako zvýšiť ochranu auta. 

Alarm do auta

Alarm Vás vždy upozorní pri neoprávnenom vniknutí do auta alebo poškodení jeho časti. Spustený alarm vydáva hlasný zvuk, čo vyruší a znervózni zlodeja. Dnešné moderné alarmy do áut Vám dokážu poslať správu na mobil s informáciou o jeho spustení, či upozornia na zle zatvorené dvere alebo kufor. 

Imobilizér

Vhodným prostriedkom na zabezpečenie auta proti krádeži je práve imobilizér. Ten rozpája elektrické obvody, ktoré slúžia na naštartovanie auta, čím auto znefunkční. Takýmto spôsobom dokáže blokovať niekoľko okruhov. Ich počet závisí od daného typu imobilizéru. Blokuje napr. vstrekovaciu jednotku, čerpadlo, indukčnú cievku alebo zapaľovač.

Tajný vypínač – efektívny spôsob na zabezpečenia auta proti krádeži

O niečo sofistikovanejší spôsob na zabezpečenie auta proti krádeži je umiestnenie tajného vypínača. Ide o účinný spôsob, ktorý bráni naštartovaniu auta či odomknutiu volantu. Vypínač môže mať rôznu podobu a môže sa nachádzať na akomkoľvek mieste, čo zlodejom zaberie množstvo času, kým ho nájdu. Jeho montáž si vyžaduje zásah odborníka, pretože je potrebné pracovať s kabelážou a elektronikou auta. 

GPS monitor

Moderné GPS systémy dokážu spustiť alarm v prípade, že auto opustilo svoje miesto alebo určitú oblasť. Systém je  zabudovaný v aute a poskytuje presný prehľad informácií o polohe auta, ktoré Vám pošle na Váš telefón alebo tablet.

Máte poistenie auta proti krádeži?

Či už máte nové alebo ojazdené auto, aj pre Vás je tu určité riziko krádeže. Poistenie auta sa vzťahuje na krádež celého auta, jeho výbavy či neoprávnenému použitiu cudzou osobou. Síce Vám poistenie auto nevráti, dostanete aspoň poistné krytie. To by malo byť vo výške aktuálnej hodnoty auta, ktoré malo v čase krádeže. Poistenie auta proti krádeži môžete uzavrieť v rámci povinného zmluvného poistenia (PZP) alebo prostredníctvom havarijného poistenia. Podľa štatistík na Slovensku dôjde denne ku krádeži 10 áut. Aj keď takéto poistenie auta nie je povinné, mali by ste ho zvážiť.

Tipy na zabezpečenie auta proti krádeži

Na záver si zhrňme niekoľko tipov ako ochrániť auto pred krádežou:

 1. Nenechávajte si cenné veci v aute.
 2. Vyhýbajte sa parkovaniu na odľahlých miestach.
 3. Uistite sa, že máte uzavreté všetky okná a auto ste zamkli.
 4. Na zvýšenie bezpečnosti auta pred krádežou využívajte kombináciu mechanických a elektrických systémov. 
 5. Ak ešte poistenie auta proti krádeži nemáte, mali by ste zvážiť túto možnosť. 

Čo robiť v prípade, že Vám auto ukradli?

Ak ste sa ocitli v situáciu, kedy Vaše auto bolo ukradnuté, musíte rýchlo konať. Ako prvé musíte nahlásiť krádež polícii, kde zadáte všetky potrebné údaje. Tam Vám vystavia potvrdenie, ktoré preukážete poisťovni. Aby Vám mohlo byť poskytnuté poistné plnenie, bude od Vás poisťovňa žiadať potrebné dokumenty: 

 • všetky kľúče od vozidla, ovládače a doklady od zabezpečovacích zariadení, štítky s kódom od kľúčov,
 • osvedčenie o evidencii vozidla,
 • doklady o nadobudnutí vozidla,
 • správu od polície o výsledku vyšetrovania, 
 • doklady o opravách vozidla a servisnú knižku vozidla,
 • v prípade, že máte auto na lízing, budete musieť doložiť lízingovú zmluvu,
 • ak Vám ukradli vozidlo, ktoré bolo z autopožičovne, tak budete musieť priniesť zmluvu o zapožičaní vozidla,
 • iné doklady, ktoré si vyžiada poisťovňa. 

HAKA Vám pomôže nájsť ukradnuté auto

Počuli ste už o HAKA? Je občianskou iniciatívou, ktorá pomáha ľuďom vypátrať ich ukradnuté auto, prostredníctvom spoločného zdieľania. Skupinu sa nachádza na facebooku HAKA – Hľadá sa auto krádeže automobilov a má viac ako 185 tisíc členov. Ak Vám bolo vozidlo odcudzené, môžete v skupine zverejniť fotku Vášho auta. Vďaka spoločnému zdieľaniu máte oveľa vyššiu šancu, že sa Vaše vozidlo nájde, tak ako to bolo v mnohých prípadoch.

HAKA rieši kradnuté vozidlá.
HAKA úspešne pomáha vrátiť ukradnuté autá ich majiteľom.

Aplikácia HAKA systém

Pomôcť Vám môže aj bezplatná aplikácia HAKA systém+, ktorá je dostupná aj pre Android, ale aj iOS. Aplikácia je pripojená na online databázu, v ktorej sú uložené záznamy kradnutých vozidiel v 8 štátoch EÚ ako je Nemecko, Maďarsko, Česko, Slovensko, Slovinsko, Belgicko, Litva a Holandsko. Kradnuté auto sa zobrazí v aplikácii hneď potom, ako sa nahlási na polícii. Po vypátraní a zaistení kradnutého auta políciou, sa dané auto z aplikácie automaticky odstráni.

Chcete si kúpiť auto a máte obavy, či nie je kradnuté? Kontrola originality odhalí falošné doklady aj kradnuté autá.


1 komentár

 1. Super článok. Ja sa musím priznať, že my nemáme autá nijako zabezpečená. Jediné čo, tak že nepoužívame bezkľúčové odomykanie dverí, ktoré mi pripadá hrozne nebezpečné. Radšej sme k svojmu a manželčinýmu autu kúpil vystreľovací kľúč z https://www.autokluc24.sk/ , ktorý sa nám v vrecku nijako nepletie, takže môžeme bezpečne auto odomykať kľúčom.

Zanechať komentár

Please enter your comment!
Please enter your name here