Zanedbaná výmena oleja v aute – čo sa stane?

Výmena oleja v aute patrí k pravidelným činnostiam, ktoré súvisia so starostlivosťou o vozidlo. Ako často meniť olej, aby vozidlo aj naďalej slúžilo bezchybne? Čo sa môže stať ak necháte starý olej v aute?

2957

Celkové hodnotenie článku

5,0 rating

Viete, kedy je potrebná výmena oleja v aute? Čo sa stane, ak ho nevymeníte včas? Nie ste si istí, ako sa na vozidle prejavuje potreba výmeny oleja alebo filtra? Ako často je dôležité meniť motorový olej v aute? Okrem odpovedí na tieto otázky vám v nasledujúcom článku objasníme, ktoré oleje dokážu najlepšie ochrániť pred problémami súvisiacimi s motorom vozidla.

Návod, výmena oleja, motor, olej, auto, vozidlo, výmena oleja vo vozidle
Ponúkame vám návod ako  správne skontrolovať hladinu motorového oleja vo vozidle.

Výmena oleja v aute – kľúč k úspechu

Výmena oleja v aute je podľa odporúčaní výrobcov najjednoduchší spôsob, ako sa postarať o správne fungovanie vášho motora. Olej je po palive jednou z najdôležitejších tekutín, ktoré vaše vozidlo potrebuje a jeho údržba je nevyhnutná pre životaschopnosť každého automobilu. Olej maže, čistí motor automobilu, chráni ho pred prehriatím a umožňuje mu bežať hladko a presne.

Mnoho vodičov sa napriek tomu snaží ušetriť na motorových olejoch, alebo úplne ignorujú výmenu oleja vo vozidle. Neuvedomujú si však riziká, ktoré takéto zanedbanie starostlivosti prináša. Použitie toho istého oleja raz alebo dvakrát nebude mať významný vplyv na vaše auto. Avšak čím dlhšie využívate vozidlo bez výmeny oleja, tým je väčšia šanca jeho poškodenia. Nepravidelná výmena oleja v aute spôsobuje zníženie výkonu motora,  rýchlejšie opotrebovanie vozidla a mnoho ďalších porúch.

Zablokovanie motora

Hlavnou funkciou oleja je mazanie valcov, piestov a rôznych ďalších komponentov, ktoré tvoria motor automobilu. Bez neho môže dochádzať k zvýšenému treniu rôznorodých materiálov a tým vygenerovať dostatok tepla, ktoré môže viesť k deformácii a spôsobiť zablokovanie motora. Ak k tomu dôjde, poškodenie môže byť rozsiahle a je možné, že v tomto prípade bude váš automobil potrebovať rozsiahlu opravu, respektíve výmenu samotného bloku motora.

Tento scenár sa tým pádom logicky v porovnaní s pravidelnou výmenou oleja, zdá rozumnejší každému starostlivému, uvedomelému majiteľovi automobilu.

Prehriatie motora

V niektorých automobiloch spaľovací motor využíva aj olej na proces „chladenia motora“. Motory automobilov produkujú veľa tepla, ktoré prevádzajú na olej. Olej sa potom vedie cez olejový chladič, ktorý posiela ochladený olej späť do horúceho motora na nepretržité chladenie. Tento chladiaci systém zabraňuje zvyšovaniu teploty motora.

Napriek tomu sa pri vysokých teplotách olej a všetky súčasti odolné voči opotrebovaniu, prítomné v oleji rozkladajú. Jeho chemické zloženie je nestabilné a neabsorbuje teplo tak rýchlo. Preto, ak olej pravidelne nemeníte, zvyšuje sa pravdepodobnosť prehriatia motora. S tým sa nielen zníži pracovná efektívnosť motora, ale taktiež sa zahreje motor a to môže spôsobiť poškodenie ďalších komponentov v motore vozidla.

Pravidelnou výmenou oleja sa môžete vyhnúť prehriatiu vozidla.

Olej v aute tiež čistí motor a zabraňuje korózii. Keď olej prechádza rôznymi komponentmi vášho motora, prítomné detergenty v kvapaline zhromažďujú úlomky a iné nerozpustné vedľajšie produkty. Tieto čistiace prostriedky sa prenášajú do olejového filtra s rôznymi kontaminantmi, kde sú súhrnne odstránené. Čím dlhšie však olej cirkuluje vo vašom motore, tým viac nečistôt a železa sa v ňom hromadí. Ak sa nevymení, hustá kvapalina získa konzistenciu podobnú kalu, čo sťažuje pohyb oleja medzi vnútornými časťami motora, a tak dochádza ku spomaleniu mechanizmov.

TOP

Originálne motorové oleje

Ideálne mazacie vlastnosti.
Udržiava výkonnosť emisného systému.
Vysoká úroveň ochrany proti opotrebeniu.

Teplo z motora ďalej poškodzuje čistiace prísady a minimalizuje čistiace vlastnosti oleja. Nepretržité vystavenie vysokým teplotám zvyšuje rýchlosť oxidácie v oleji, čo zvyšuje opotrebovanie motora. Čím dlhšie necháte starý olej v motore, tým bude výkon motora slabší.

pravidelná výmena motorového oleja, motor, auto, vintage car, výmena oleja
Pre správne fungovanie motora je dôležité pravidelne vykonať výmenu motorového oleja.

Ako spoznáte, že máte v aute starý olej?

Motor vydáva hlučnejší zvuk

Dobre mazaný motor by nemal vydávať veľký hluk. Ak motor vozidla vydáva hlučný zvuk pri štarte alebo pri nižších teplotách, môže to signalizovať práve problémy s olejom. Obzvlášť ak je počuť kovové zvuky, ktoré môžu znamenať nedostatok oleja v motore, ktorý sa pri používaní auta po určitom čase spálil.

Znížený výkon

Ak je motorový olej starý, nachádza sa v ňom veľa pevných čiastočiek alebo pilín, ktoré môžu časom upchať olejový filter. To zabraňuje optimálnemu obehu oleja v motore, čo môže mať za následok zníženú pohyblivosť motorových častíc a teda znížený výkon motora.

Ako vybrať vhodný olej?

Najlepším spôsobom, ako si vybrať najvhodnejší motorový olej, je riadiť sa odporúčaniami výrobcu vozidla. Súčasné motory sú konštrukčne a technologicky natoľko komplikované, že výrobca vie najlepšie, ktorý olej je pre dané vozidlo najvhodnejší. Pri starších modeloch vozidiel sú k dispozícii viaceré univerzálne oleje, ktoré spĺňajú svoj účel. Pre moderné automobily je možné nájsť konkrétny olej.

Samotné automobilky vytvárajú vlastné oleje, napríklad Volkswagen môže mať špecifikáciu VW 504.00/507.00. Sú v nich zohľadnené špecifické potreby rôznych konštrukcií motorov. Pokiaľ nenájdete konkrétny olej pre vaše vozidlo, môžete použiť aj oleje označené univerzálnymi platnými medzinárodnými značkami SAE alebo ACEA.

Super

Motorové oleje Repsol

Syntetické mazacie oleje vyvinuté spoločnosťou Repsol spĺňajú najvyššie kritériá.

Ako často je dôležité meniť olej?

Väčšina mechanikov odporúča výmenu oleja každých 12 000 – 15 000 kilometrov alebo v intervale každého pol roka. Ak využívate vozidlo prevažne v mestskej premávke, je dobré výmenu oleja vykonať častejšie. A to aj vtedy, ak najazdíte menej kilometrov, z dôvodu toho, že olej podlieha oxidácii, čo tiež znižuje životnosť oleja.

V prípade moderných automobilov, ktoré používajú syntetické oleje s predĺženou trvanlivosťou (tzv. longlife), odporúčanú výmenu oleja vykonajte až po vzdialenosti 20 000 a viac kilometroch.

Rýchlosť degradácie vlastností oleja je závislá od viacerých faktorov, napr. od kvality oleja, ale aj spôsobu používania motorového vozidla, prevládajúceho štýlu jazdy alebo pravidelnej údržby a kontrola hladiny.

Pozrite si video ako správne vymeniť olej a olejový filter vo vašom vozidle:

Všetky problémy ako poruchy motora,  zlý výkon a prehriatie motora sú oveľa komplikovanejšie a nákladnejšie, pokiaľ ide o váš čas a peniaze, ako naplánovanie výmeny oleja.

V rámci Carhelpu vám ponúkame tie najlepšie motorové oleje, ktoré zabezpečia vášmu automobilu tú najkvalitnejšiu ochranu za najlepšiu cenu. Naši zákazníci používajú rad motorových olejov, poskytujúcich vášmu vozidlu čistejšie piesty, lepšiu spotrebu paliva a výkon, neprekonateľnú ochranu proti opotrebovaniu a vynikajúci výkon pri extrémnych teplotách.

Zanechať komentár

Please enter your comment!
Please enter your name here