Ako vybrať správny olej do motorky?

Na jar začína sezóna pre motorkárov. Ku začiatku neodmysliteľne patrí jej správna údržba, kde radíme aj výmenu oleja. Viete, ako vybrať olej do motorky? V článku Vám ponúkame všetky odpovede na najčastejšie otázky!

2893

Celkové hodnotenie článku

Rated 5 out of 5

Teplé slnečné lúče lákajú zahájiť sezónu mnohých motorkárov. Predtým ako však vysadnete prvýkrát po zime na motorku, je nevyhnutná jej správna údržba. Jedným z dôležitých krokov je kontrola a doplnenie moto oleja. Vedieť, aký olej do motorky vybrať je veľmi podstatné, pretože mazacie potreby nie sú pre každú motorku rovnaké.

Olej je nevyhnutnou súčasťou, či už motora v automobile, motorke, alebo záhradnej technike. Pri jeho nákupe je dôležité zamerať sa na jeho vlastnosti, zloženie, alebo značenie.

TOP

Moto oleje pre Vašu motorku!

Výber olejov s potrebnými vlastnosťami pre všetky motocykle.

🟠 stopercentné mazanie

🟠 syntetické, polosyntetické, minerálne

Ak sa chcete o olejoch do motoriek dozvedieť viac, určite pokračujte v čítaní článku, ktorý Vám zodpovie všetky Vaše otázky ohľadne správneho výberu.

Ako vybrať správny olej do motorky.
Motorkári, viete vybrať olej do motorky?

Na čo slúži moto olej?

Na začiatok je potrebné vedieť, na čo sa olej do motorky vlastne používa. Olej je jedna zo základných tekutín, ktorá slúži na zníženie trenia, ktoré vzniká pohybom rôznych častí motora.

Olej má šesť základných funkcií, a to hlavne:

 • tesniť,
 • mazať,
 • zabezpečovať odvod tepla,
 • chrániť proti vzniku korózii,
 • čistiť trecie časti od nečistôt,
 • tlmiť.

Z čoho je olej do motorky zložený?

Olej do motorky, alebo inak povedané motorový olej, sa skladá zo základného oleja a aditív, ktoré mu dodávajú potrebné vlastnosti. Takýmito aditívami sú napríklad antioxidanty, ktoré potláčajú jeho starnutie, detergenty, ktoré bojujú proti vzniku usadenín, disperzanty, protikorózne prísady, depresanty, modifikátory trenia a iné aditíva, ktoré zlepšujú jeho vlastnosti.

🟠 Ak používate minerálny olej, nikdy ho nemiešajte so syntetickým alebo polysyntetickým! 🟠

Špecifikácia motorových olejov

Viskozita

Viskozita patrí medzi jednu z najdôležitejších vlastností olejov. Predstavuje mieru odporu tiecť. Riedke tekutiny, ako je napríklad voda, majú nízku hladinu viskozity, naopak napríklad olej SEA 140 ju má vysokú, čo znamená, že vyteká pomaly. Viskozitu oleja je možno definovať prostredníctvom dvoch hodnôt.

Prvou hodnotu je číslo pri písmene W, ktoré označuje zimnú viskozitu. Čím je hodnota pri písmene W nižšia, tým môže byť teplota viac pod nulou a olej nezhustne (poznáme hodnoty 0W, 5W, 10W, 15W, 20W, 25W).

Druhou hodnotou, ktorá sa nachádza za pomlčkou je označenie letnej viskozity oleja. Značí sa hodnotami 20, 30, 40, 50 a 60. Čím je vyššia hodnota, tým vyššia môže byť teplota okoliahustota oleja ostane rovnaká (neredne). Tým, že olej zostane potrebne hustý, je zabezpečené dostatočné mazanie motora. Oleje s najvyšším označením sú vhodné do krajín s vysokými teplotami, v krajinách kde panuje mierne podnebie, vystačí olej s číslami 30 alebo 40.

ODPORÚČAME

Repsol pre moju motorku

🟠 Mazací olej je určený na všeobecné použitie v nízko výkonných 4-taktných motoroch.

🟠 Je vhodný pre širokú škálu motocyklov a je zásadne odporúčaný pre použitie v meste.

🟠 Odoláva aj veľmi vysokým teplotám.

JASO MA

Japonská organizácia pre automobilové normy (JASO) si navrhla svoje vlastné normy výkonnosti a kvality pre japonské motory.

 • Norma JASO T904 je dôležitá hlavne pre motocyklové motory.
 • JASO T904-MA a JASO T904-MA2 vznikli za účelom rozšírenia schválených olejov na použitie pri mokrej spojke.
 • Oleje MA2 umožňujú vyšší trecí výkon.
 • Norma JASO T904-MA2 reprezentuje oleje, ktoré sú určené na využitie v mokrej spojke, a z tohto dôvodu sú používané v skútroch, ktoré majú plynulo meniteľný prevod.
 • Pre dvojtaktné motory sa využíva norma JASO M345 (FA, FB, FC, FD).
 • Oleje, ktoré spĺňajú normy JASO-MA sú vhodné na prevádzku spojky za mokra.

API

Klasifikácia API pochádza od Amerického ropného inštitútu, ktorý stanovuje minimálne výkonnostné štandardy pre mazivá.

API delí motory podľa ich typov na:

 • benzínové motory označujú sa pomocou písmena S,
 • naftové motory – označujú sa pomocou písmena C.

Oleje pre dvojtaktné motory (mopedov, skútrov, motocyklov) sú najčastejšie označované ako:

 • API TA – oleje určené pre mopedy a  malé motory,
 • API TB – oleje určené pre skútre a motory – 50 až 200 cm,
 • API TC – oleje určené pre vysoko zaťažiteľné a vysokoobrátkové motory.
Základné vlastnosti oleja do motorky.
Medzi základné funkcie moto oleja patrí tesnenie, minimalizovanie trenia a opotrebovania, ale aj chránenie proti vzniku korózií.

Najčastejšie otázky na moto olej od motorkárov

Kedy je správny čas jeho výmeny?

Veľa jazdcov rieši otázku, kedy je najvhodnejší čas na výmenu oleja. Je to na jeseň pred zazimovaním motorky, alebo na jar pred zahájením sezóny?

Odpovede na túto otázku sú častokrát rôzne. Jedni tvrdia, že najvhodnejší čas výmeny oleja je na jeseň, aby sa nečistoty nedostávali do motora, iní tvrdia, že sa olej v nádrži počas zimy znehodnocuje.

Či už ste zástanca jednej, alebo druhej alternatívy, nikdy nezabúdajte, že olej je potrebné vymeniť minimálne raz ročne.

Interval výmeny oleja je veľmi individuálny a záleží na type motorky. Informáciu o tom, ako často je potrebné meniť olej na konkrétnom type, nájdete v servisnej knižke.

My odporúčame meniť olej každých odjazdených 6 000 kilometrov. Častejšia výmena oleja motorke nijak neuškodí, ba naopak jej iba prospeje.

Ako vybrať správny olej?

Trh ponúka veľké množstvo druhov a značiek olejov určených do motoriek. Ako si však vybrať ten správny: Ideálnym riešením pri výbere je riadiť sa podľa pokynov, ktoré stanovil výrobca motorky. V servisnej knižke nájdete informáciu o norme a viskozite, ktorú musí vybraný olej spĺňať.  

Prečo je dôležité zvoliť správny olej do motorky?

Mnoho šoférov využíva racingový, teda pretekársky olej, aj v prípade, že motorku využíva na bežné jazdenie. Racingový olej pri takýchto jazdách nedokáže dosiahnuť optimálnu teplotu, čo sa odzrkadlí na prekĺzaní spojky.

Použitie pretekárskeho oleja môže viesť k zníženiu výkonu v dôsledku hydrodynamického trenia. Na bežné jazdenie sa preto odporúča používať oleje s normou JASO-MA, ktoré sú určené na tento štýl jazdenia. Normy zákazníka neinformujú o tom, aký je olej kvalitný, ale o tom, kde sa olej používa a aké má vlastnosti.

oleje do auta vhodné aj do motorky?

Medzi olejom do auta a motorky nie je žiadny extra veľký rozdiel. Olej do motorky však musí obsahovať rôzne špecifiká, ktoré nie sú obsiahnuté v oleji do automobilov.

Do automobilu sa používa zvlášť motorový a prevodovkový olej. Pri motorkách sa moto olej využíva aj na mazanie prevodovky. Tento olej má viac mazacích vlastností a pridaných aditív, vďaka ktorým pracuje prevodovka motorky tak ako má.

Preto v prípade využívania auto oleja hrozí nedostatočné mazanie prevodovky.  Z tohto dôvodu Vám odporúčame vždy využívať len oleje, ktoré sú určené priamo pre motorky.

Je možné miešať oleje?

Ak používate minerálny olej, nikdy ho nemiešajte so syntetickým, alebo polysyntetickým. Tieto oleje rozpúšťajú usadeniny v motore. Vždy, keď chcete prejsť z minerálneho na iný druh oleja, najprv vyčistite motor, a až potom vymieňajte olej.

Ako vymeniť olej v motorke?

Výmena oleja v motorke nie je žiadna náročná činnosť. Tí šikovnejší to zvládnu behom pár chvíľ.

Olej je ideálne vypúšťať zo zahriateho motora. Je to z dôvodu toho, že keď je motor zahriaty, má olej ideálnu viskozitu, a vtedy dokáže vytiecť kompletne celý. Po zahriatí motora vypnite motorku a postavte ju nad nádobu určenú na zachytávanie vytekajúceho oleja.

Nezabúdajte na to, že olej je v takomto prípade horúci. Taktiež si na vypúšťanie oleja vyhraďte dostatok času.

Pri výmene oleja Vám odporúčame vymeniť taktiež aj olejový filter – a to aj napriek tomu, že v príručke motorky nájdete informáciu, že filter sa mení v rôznych intervaloch. Jeho výmena nie je veľmi finančne náročná, a preto ho odporúčame meniť vždy, keď meníte olej.

Po vypustení starého a výmene olejového filtra, môžete naliať nový olej a skontrolovať, či je ho dostatočné množstvo. Následne naštartujte motorku a nechajte ju chvíľku bežať. Po jej vypnutí znovu skontrolujte, či je oleja dostatočné množstvo. V prípade potreby olej znovu dolejte. Nasledujúce video zobrazuje návod ako čo najjednoduchšie vymeníte olej spolu s olejovým filtrom vo Vašej motorke.

Čo robiť s použitým olejom?

V prípade, že ste si olej nechali vymeniť v servise, Vás otázka čo robiť s tým použitým nemusí zaujímať. V servise ho ekologicky zlikvidujú za Vás.

No ak ste sa rozhodli o výmenu doma, určite nezabúdajte na to, že olej je nebezpečný odpad, ktorý nikdy nesmiete vyhodiť do komunálneho odpadu, alebo vyliať do prírody. Kam teda s ním?

Použitý motorový olej Vám zoberú v niektorých zberných dvoroch. Druhou možnosťou je skúsiť osloviť autoservis, ktorý Vám ho za poplatok zoberie. Je avšak potrebné podotknúť, že  moto olej by ste mali odovzdať v pôvodom obale.

A viete ako pripraviť auto na jar?

Zanechať komentár

Please enter your comment!
Please enter your name here